Március legvégén megindult az idei óra-újdonság dömping. Idén kivételesen nem cikkekkel, hanem videókkal próbáltuk lefedni az esemény híreit, minivlogunk ITT érhető el, napi tudósításokkal, összefoglalókkal.
Viszont véget ért a rendezvény, hazaértünk Genfből, kezdhetjük összefoglalni az ott látottakat írásban is, érdemes minden alkalommal a Rolex-szel kezdeni, hiszen a legjobban várt modellek mindig innen kerülnek ki, mindig ennél a márkánál a legnagyobb a várakozás, mégha egyre lassabb is a látványos újdonságok bemutatásának ciklusa.
Idén sem maradtunk Rolex nélkül, és sikerült olyan újdonsággal előrukkolniuk, amire aztán valóban senki nem számított. De tényleg senki. A GMT-Master II esetében a Rolex készített egy olyan változatot, ahol a koronát áthelyezték a bal oldalra – nem törölve a kollekcióból a klasszikus, jobb oldali koronával szerelteket, persze, de az új fekete-zöld lünetta egyelőre csak balkoronás változatban létezik. Ez alapvetően az órát a jobb csuklón viselők számára lehet pozitív újítás, hiszen így könnyedén tudják bal kézzel használni a koronát, de azok számára is hasznos lehet, akiket nagyon zavar, amikor a felhúzókorona a kézfejüket nyomja.
Gyakorlatilag kapott egy fordított számlapot és dátumtárcsát, valamint új színt a lünetta, immáron fekete-zöld kerámiával is megismerhetjük a modellt. A 40 milliméteres tokátmérő nem változott és a szerkezet is maradt az aktuális 3285-ös Superlative Chronometer, +2/-2 másodperces megengedett maximális járáseltéréssel. A 100 méteres vízállóság az Oyster kialakítású tokok minimum értéke, tehát ez, és a Twinlock menetes koronazár is ugyanúgy megtalálható a típuson, mint jobb oldali koronás változatainál.
A fordított számlap 550 eurós felárat jelent hazánkban, így kérnek 11.000 eurót (11.200 a jubilée szíjon) a 126720 VTNR referenciaszámú óráért.
A „hétköznapi mindenes” vonalon is történt apró újítás, noha ezek közül az egyiket a Rolex nem verte nagy dobra. Nyolcas pályán úszott be a Datejust kollekció és a zöld számlap. Képek sem terjedtek el róla különösebben a neten, aminek legfőbb oka, hogy a Watches & Wonders alatt, a sajtósokkal szervezett félórás megbeszéléseken ez, és az új Sea-Dweller hogy-hogy nem nem került elő.
31-,36-, és a 41 milliméteres változat is megkapta az új zöld színt, sőt, a 36-os és 41-es modellben debütál a széles-méhrácsos zöld számlap. Egészen biztos vagyok benne, hogy nagy sikere lesz.
A Day-Date – ami a Rolex kvázi zászlóshajója 1956 óta – is frissült, noha csak apró finomság, de a platina változat is megkapta a recézett, ún. „fluted” lünettát, és ezt volt szerencsénk a jégkék számlappal látni, ami a platina Rolexek egyik különlegessége, semmilyen más anyagból készült órájukhoz nem elérhető a jégkék számlap.
Nekem személyes kedvencem a 40 milliméteres tok átmérőjű Day-Date platina tokkal, ezzel a számlappal. Egyszerűen tökéletes. A platina modellek árait csak megrendelés esetén közli a Rolex, nem írják ki a weboldalra, de ha a fehér-, és rózsaarany modell 40.200 eurós árából indulok ki, akár a 60-70.000 euró is elképzelhető.
Érdekes dolog történt a Rolex fura különcével, a modern Air-Kinggel. Már a modell bemutatásakor is erős kétellyel fogadta a közönség az érdekes számlappal tervezett típust, ami addig az egyik legletisztultabb darab volt vintage korában – hiába szerepelt nevében a levegő és lefordítva a levegő királyát jelenti a típusnév, semmi köze nem volt a klasszikus pilótaórákhoz -. A vegyes osztású számlapot, amin felváltva látni az indexeknél perc és óra jelölést, valamint több színt is nehéz volt megszokni – vagy inkább nem lehetett.
Míg azt hihettük, hogy a Rolexig eljut a fórumok és rajongók hangja, és elengedik ezt a számlapot, valójában a számlapon csak minimális változások történtek – több index világít. Az igazi változás a tokon történt, a korábbi gömbölyített vonalvezetés helyett szög egyenes éleket kapott, és a korona mellett megjelent két koronavédő, így már valóban sportosabbnak hat és jobban értelmezhető a sportosabb jellegű számlap.
Immáron az Air-King is az új werkkel kerül ki a Rolex műhelyéből, a 32** széria már az újfajta Chronergy fantázianevű gátszerkezettel szerelt, járástartaléka 70 óra, és a napi pontossága +-2 másodpercen belül van, az AK-ba a 3230-as került – dátum nélküli, dátummal 3235, nap-dátummal 3255, GMT-vel 3285.
Megjelent még egy kövekkel csodásan – színeiben az Északi fényre emlékeztető gyémántokkal és zafírokkal – kirakott Yacht-Master 40 milliméteres változatban, az arany változat pedig 42 milliméterre hízott.
Érkezett még Datejust 31 milliméteres változatban új, gyémántos-virágmintás számlappal, és nagyjából a végére is értünk az idei újdonságoknak. Sokan csalódottak lehetnek, hiszen szépen csendben kivezetésre került az Oyster Perpetual kollekció összes érdekes és színes modellje. 41-es méretben csak fekete, zöld, ezüst és kék maradt, a 36-osok között megmaradt a türkizkék és a rózsaszín, ettől lefelé pedig tényleg csak az alapszínek maradtak (fekete, rózsaszín, kék, ezüst).
Nehéz beleképzelni magunkat a Rolex döntéshozóinak helyébe, és elképzelni, megindokolni, hogy a „belépő Rolex” legérdekesebb – mivel színes – és legkeresettebb darabjait miért kell másfél év után megszűntetni, de nem találok rá értelmes magyarázatot, hiszen a szürkepiacon megnövekedő kereslet nem a Rolex malmára hajtja elsősorban a vizet a pénzt. Mindenesetre sárga, zöld, piros és türkizkék számlapok nélkül folytatódik az Oyster Perpetual kollekció. Kedves várólistás rajongók, így jártatok.
Galéria: