Az űróráról szinte minden órakedvelőnek azok az órák jutnak eszébe, amik jártak a Holdon, de mind közül elsősorban az Omega Speedmaster. Pedig ott van az űrórák között még a Bulova Lunar Pilot, a Seiko 6139 Pogue, vagy a Breitling Navitimer Cosmonaute.
Ezek közül talán a Breitling Cosmonaute épít legkevésbé erre a történelmi tényre, pedig még a nevében is benne van, hogy „Cosmonaute”. A Navitimer kollekció ezen darabjának különlegessége a 24 órás számlap, ami valóban ritkaság számba megy a svájci órák között, kevés gyártó készített olyan órát, ahol nem 12, hanem 24 óra alatt megy körbe az óramutató.
1962. május 24-én Scott Carpenter viselt a csuklóján Navitimer Cosmonaute-ot, amikor az Aurora 7 űrkapszulában kilépett a Föld légteréből, és az első svájci óraként reptette az űrbe a Breitlinget. Az Atlanti-óceánban landolt, órája beázott, a sós víz pedig tönkretette a szerkezetet. Bár Carpenter kapott egy új órát, a Breitlingnek az űróra versenyben mondhatjuk, hogy ez lett a veszte, míg Carpenter konkrét órájának, és már tudjuk, hogy az órakedvelői utókornak pedig a szerencséje. A beázott darab ugyanis visszakerült a Breitlinghez, és egészen mostanáig nem is nagyon foglalkoztak vele.
Most azonban, az űrlátogatás 60. évfordulóján először mutatják meg a nagyközönségnek a régi modellt, plusz egy azzal nagyon sok mindenben megegyező új modellt. A cél az autentikus megjelenés volt, ezt sikerült is elérni, hiszen az új modell első ránézésre annyiban különbözik a régitől, hogy nem patinás.
Közelebbről szemügyre véve azonban láthatjuk, hogy bár a szerkezet más – a Breitling új, saját 24 órás kézihúzós (!) kronográf werkje B02 elnevezéssel -, mégis sikerült a segédszámlapokat és funkciójukat is a régi kiosztásban megőrizni, egyedül a beosztásuk változott, például 6 óránál az óragyűjtő csak 3-6-9-12 órát mutatja, nincs kiírva 1-12 között minden szám.
Az új tok 41 milliméter átmérőjű, a jellegzetes recézett lünetta pedig acél helyett platinából készült. Nem csak előre került zafírüveg – a Breitling legendásan jó tükröződésmentes bevonatával -, hanem a hátlap is zafírüvegből készült, hogy alkalomadtán gyönyörködhessünk a B02-es werkben.
A Breitling maradt babonás, csupán 3 barig, azaz 30 méterig vízálló az óra, ez a gyakorlatban a kézmosásnál szab határt a pancsolásnak, afölött már veszélyes játékot játszunk – hacsak nem akarjuk, hogy olyan ázott-autentikus legyen, mint elődje.
7 soros pilóta szíjjal és bőrszíjjal is elérhető, érdemes a fémmel venni, és külön hozzá megvásárolni a bőrt, mert ha a fémet utólag szeretnénk, akkor egy egészen elképesztő árajánlatot kaphatunk, fordított esetben a bőrszíj és csat kevésbé megdöbbentő összeg és a két modell között sem hatalmas a különbség. 362 darabban limitált, bőrszíjjal (PB02301A1B1P1) 3.875.000, míg fémmel (PB02301A1B1A1)4.010.000 forintot kérnek modellért.
Az első ránézésre kiváló homage már csak élőben lehet jobb, ha kishazánkba érkezik, arról beszámolunk. Több infó a gyártó termékoldalán.
Galéria: