A környezet védelmének egyik legfontosabb eszköze, ha minél kevesebb erőforrást, nyersanyagot használunk fel, az újrahasznosítás erre jó megoldás. Az Alpina most ezt az utat választotta új búvárórája elkészítéséhez. Leginkább az a környezetkímélő, ha egyáltalán nem használunk energiát, anyagot és egyebeket, de új órát gyártani ezek nélkül nyilván nem lehetséges. Új óránál ezért marad az újrahasznosítás, mint második legjobb megoldás az erőforrások kímélésére.
Az óra az Óceánok Világnapjának támogatására készült, búváróráról van szó, amely Seastrong Diver 300 Automatic Calanda névre hallgat. A Seastrong az Alpina búváróra sorozata, és a neve is mutatja, hogy 300 méteres vízállósággal, automata szerkezettel rendelkezik. A 300 ebben az esetben azt is jelenti, hogy ennyi darabból álló limitációról van szó. Szerkezete a Sellita SW200-1 alapú Alpina AL-525 kaliber, amely a klasszikus három mutatós funkciókat tudja: óra, perc, másodperc és dátum kijelzés, mindezt a ma már alacsonynak mondható 38 órás járástartalékkal. A névben olvasható Calanda a legelső svájci zászló alatt szolgáló hajó volt, 1941. április 9-től hajózott svájci színekben.
De az Alpina ebben az órában nem a szerkezetet tartja fontosnak, hanem a tokot és a szíjat, mindkettő teljes mértékben újrahasznosított anyagú. A 42 mm-es szélességű, 12,66 mm magasságú tokhoz a német gigacég,a Thyssen-Krupp PuReSteel elnevezésű anyagát használják, ami karbonsemleges kemencékben olvasztott, újrahasznosított rozsdamentes acél. A csavaros hátlap tömör acél, a szerkezetet nem láthatjuk az óra szétszerelése nélkül.
Az óra szíja és az órát tartó tok is újrahasznosított műanyag. Az anyagtakarékosságra figyeltek a dokumentációnál is, a garancialevelet és az eredetiség-igazolást egy oldalas, szintén újrahasznosított papírra nyomják.
Persze lehet mondani, hogy ezzel nem sokat spórolnak, hiszen 300 db órára acélból nem kell nagy mennyiség, ami a szíjakkal és papírokkal együtt sem sokat számít ahhoz képest, mennyi acél, műanyag és más hulladék keletkezik nap mint nap. De az első lépéseket mindig meg kell becsülni, ha ez az óra és a hozzá hasonlóan újrahasznosított anyagból készülő típusok sikeresek lesznek, akkor a többi svájci órás cég is csatlakozik majd az új trendhez.
Az erőforrásokkal takarékoskodásra az is jó megoldás, ha használt órát veszünk, de egy óragyártásból élő cégnél érthető, miért nem buzdítja használt órák hordására a vásárlókat.
Galéria: