Ha a belépő svájci óriásra gondolunk nem feltétlenül a heritage és újragondolt modelljeik lebegnek lelki szemeink előtt. Pedig remek múltidézéseket is szokott hozni a Tissot, szerencsére csak mértékkel. Ilyen a méltán híres PRX vagy a Visodate, ehhez a sorhoz csatlakozik most a Telemeter 1938.
Míg a PRX csak a 70′-es évek jellegzetes formavilágát hozza vissza, a Visodate már egy korábbi kollekciót idéz az 50′-es évekből. Most még mélyebbre nyúltak az archívum fiókjaiban és egy az 1938-as Villars-sur-Ollon-ban megrendezett síversenyen viselt órát hozták vissza. Vital Thiébaud egy a maihoz nagyon hasonló kronográffal mérte idejét a svájci hegyekben. Ez volt a Tissot első sporttal összeköthető kollaborációja.
Ahogy utaltam rá, ez nem egy korhű leképzés, nem is kell annak lennie. A dizájn felismerhető, jellegzetes részeit átemelték, ám sok helyen modernizáltak, ahogy az elvárható, ha eladásokat szeretnének produkálni. Legszembeötlőbb a tok. A két világháború között és még jó pár évig utána lényegesen kisebbek voltak a férfiórák mint ebben az évezredben. Így a 42 milliméter átmérőjű, kissé vaskos tok messze van attól amit 84 éve viseltek. Felületkezelés és anyaghasználat szempontjából, viszont üdvözölt, hogy nem a kor sztenderdjét hozták vissza. Nagyon szépen váltakoznak polírozott és szál-húzott felületek, valamint a forma is kellemesen vintage. A kronográf ovális gombjai pedig egyenesen a régi modellről lettek átvéve. Magasan kitüremkedő, tükröződésmentes réteggel kezelt zafírüveg védi a főattrakciónak számító számlapot.
Fekete alapon arany vagy fehér alapon kék, piros és fekete számlapok közül választhatunk. A kétkörös felosztás baloldali segédszámlapja a futó másodperc, a jobboldali pedig egy 30 perces gyűjtő. Az indexek belül eső tachométer skálával sebességet és távolságot mérhetünk, míg a számlap peremén lévő, névadó telemeter skála segítségével egy esemény távolságát mérhetjük. Egyszerű példa erre egy villámcsapás. Mikor látjuk a távolban a villámot akkor kell elindítani az időmérőt, hogy mire annak hangja ideér megállítsuk. Ezután a telemeter segítségével könnyen megállapítható annak távolsága.
Swatch révén alap a Valjoux 7750, de szerencsére azon a korszakon már túlléptünk. Igaz, a 7750 egy módosított, frissített változatát találjuk az üveg hátlap mögött. Valjoux A05.231 szerkezet hajtja a mutatókat, ami a három helyett két segédszámlapos elrendezés mellett, egy Nivachron hajszálrugót és 68 órára növel járástartalékot is kapott. A Nivachron 2019-ben mutatkozott be a Certina DS kollekcióban. A nikkel és acél ötvözetből készült alkatrész jobban ellenáll a mágneses mezőknek így nagyobb pontosságot biztosítva hosszútávon.
Míg az alap PRX féláron hozta a Seiko 6R-es szerkezettel szerelt óráinak teljesítményét, addig a Telemeter már magasabb árkategóriát céloz. Ez nem meglepő, hiszen mint a svájci automatáknak, úgy a svájci kronóknak is van egy beugró ára, ami alá nem merészkedik egyik márka sem. A Tissot Telemeter 1938 barna bőr szíjon, limitáció nélkül lesz kapható 1,950 USA dollárért.