Egyértelműen a svájci és a japán óragyártás a legprominensebb körülbelül a kvarcválság óta. Ha valaki jobban benne van a témában talán említi a németeket is, de a franciák jellemzően nem kerülnek szóba. Persze, tudjuk, hogy sok fontos márka alapítója és a szegmens úttörői franciák voltak, ám szinte mindannyijuk Svájcban telepedett le és ott folytatták munkájukat. Talán csak a Yema töri az utat a francia óragyártás népszerűsítésben.
Ha valaki kedveli a katonai órákat akkor biztosan találkozott már a Yema Supermannel, vagy legalább a márkával. Hiszen régóta kooperálnak a francia fegyveres erőkkel, pontosabban a haditengerészettel és a légierővel. Több erre emlékeztető óra is született már melyeknek valós történelme van, ugyanis a Yema szállított katonai órákat.
Most ügyes időzítéssel július 14.-én Bastille ostromának történelmi napján jelent meg az új limitált kiadás, a Yema Superman AAE Search And Rescue Limited. Egy korábbi, a francia légierő különleges csapatának kiadott és általuk használt 24.11.17 referenciájú órát hozták vissza 1970-ből. A Yema Superman ezen evolúciója egy cseppet eltér a megszokottól nagy, U alakú indexeivel melyek körül ölelik a Super-LumiNova pöttyöket.

Akkoriban ez az óra jelentette az első együttműködést a francia gyártó és egy fegyveres erő között. Pontosabban a Sauveteurs-Plongeurs Héliportés de l’armée de l’Air kapta a Superman ezen iterációját. Ez magyarul valahogy úgy hangzik, hogy helikopterről bevetett mentőbúvárok. Nagyon leírja ez tevékenységüket, ugyanis főként a vízbe csapódott, legtöbbször katapultált vadászgép pilótákat halásszák ki a tengerből. 50, magasan képzett katona tartozik az alakulatba, akik a világ négy pontján állomásoznak. Ehhez a feladathoz és a velejáró kihívásokhoz készült el anno a könnyen megjegyezhető nevű 24.11.17.
Mint minden értelmes újra kiadás ez sem konkrét leképzés. Leginkább a számlapnál törekedtek múlthúségre, ami nem is probléma szerintem, mert maga a Superman modell már akkor is létezett, azóta csak fejlődött és most már még inkább megfelel az akkori elvárásoknak. Ha valaki naprakész akkor láthatta, hogy a Superman nemrég folytatta a fejlődés útját és megemelt 500 méteres vízállóságot kapott, miért nem az a modell kapta a megemlékező számlapot? Igaz, hogy a magasabb vízállóság strapabíróbb órát sugall, de a légierőnek nem feltétlen van szüksége ilyen specifikációkra. Idejük nagy részét a szárazföldön és a levegőben töltik, így bőven elegendő az alap 300 méteres vízállóság. Tömör hátlapot kapott az óra, amit a Armée de l’Air & de l’Espace, azaz a francia légierő logója díszít.
Maradt a klasszikus Superman tok a maga hegyes füleivel és mint a márkánál megszokhattuk két méretben. 39 és 41 milliméteres átmérőben érhető el az acéltok. A duplán domború zafírkristály hozza a retró hangulatot, de fel is puffasztja az óra vastagságát 13 milliméterre. Azért még ez is bőven kényelmes, én is egy ilyen vastag búvárórát hordtam az utóbbi időben. A 60 klikkes búvárlünetta jelölései is fluoreszkáló anyaggal lettek bevonva és itt sem maradt el a Yema jellegzetes lünettazárja. Rendkívül egyszerű a működése, mondhatni puritán, de teszi a dolgát és ez a lényeg. Amikor betekerjük a koronát ezzel aktiválva a koronazárat, akkor a fém keret hozzápréselődik a lünettához, ami így megakadályozza azt a mozgásban. Régen még nem csak egyirányba mozgathatók voltak a lünetták és csak csúsztak, nem volt „klikk”, ezért volt szükség erre a szerkezetre. Ma már csak hangulatot és karaktert biztosít.
A már említett érdekes számlapon kívül a mutatók idézik még a múlt szellemét. Egyenesen a régi modellről emelték át a „lapát” alakú másodpercmutatót, amit a bevált Sellita SW200-1 hajt. 4 Hz-es frekvencián üzemel és 38 órás járástartalékot biztosít a dátumkijelzés mellett.
A Yema Superman AAE Search And Rescue Limited Edition 1000 darabos limitációban érhető el, az említett két méret 500-500 darabban készült. Acél csaton, NATO szíjon és gumiszíjjon is rendelhető, 1,249, 1,149 és 1,299 eurós áron. A francia fegyveres erők tagjai féláron vehetik meg az órákat.