Történelmét egészen a 19. század első feléig eredeztető márka, a Baume & Mercier a kvarcválság óta sokáig csak kereste önmagát. Az elmúlt pár évben viszont megtalálta a helyes utat, és különösen jó kollekciókkal rukkolt elő. Hazánkban egy ideje nem képviseltették magukat, viszont az új modellekre felfigyel a szegedi Időzóna Óraszalon, és ismét elhozták a márkát Magyarországra.
1830-ban alapították a Baume testvérek, jelenlegi nevét pedig William Baume és Paul Mercier együttműködésének hatására kapta 1918-ban. A kor szellemének megfelelően igyekeztek az adott korszakok jellegzetes dizájnját a legjobb minőségben elkészíteni. Az art deco eltéveszthetetlen téglalap alakú óráit, csak úgy, mint az ötvenes évek tripla-naptáras kronográfjait a legjobb alkotóelemekből próbálták elkészíteni, mint például a már akkor is megbízható darabnak számító Valjoux, és Landeron szerkezetek, nagyon sok esetben arany tokkal párosítva.
A hetvenes évek funky-ja után a sötét kvarcválság a Baume & Mercier-t is megrengette, 1988-ban csatlakozott az akkori Vendome csoporthoz, amit ma már Richemont-nak hívnak, és olyan márkák társaságában élvezheti a cégcsoportok előnyeit, mint a Panerai, az IWC, vagy a Jaeger-LeCoultre.
A Baume & Mercier ikonikusnak nevezhető kollekciója a hetvenes években látta meg a napvilágot, és nagy mértékben segítette hozzá a márkát a túléléshez. A hetvenes évek egyik legfőbb divatja az acél, integrált szíjas (luxus) sportóra lett, ezt a sort 1972-ben nyitotta az Audemars Piguet, a mai napig bestseller Royal Oak-kal. A nyolc szögletű, látványos csavarokkal rögzített lünetta meghatározó dizájnelem lett nagyon rövid időn belül. 1973-ban a Baume & Mercier bemutatta a Riviera modellcsaládot, 12 szögletű lünettával és integrált fémszíjjal, akkor még csavarok nélkül az üveg körüli rámában.
Az évek múltával a modell egyre modernebb lett, a kétezres évekre már elengedte a legtöbb középkategóriás svájci gyártótól is látott útkeresés fázisát és a legutóbbi frissítéssel forrott ki olyanra, ami igazán méltó ahhoz, hogy a felső-középkategóriában meghatározó darab lehessen.
Immáron az ötödik generációba lépő modell nem engedte el a kezdeti dizájnt, és ez kifejezetten fontos, amikor márkaarculatról beszélünk. A következetesség, és az alapokhoz való hűség az egyik fontos jellemzője egy olyan kollekciónak, ami a kortalanságot hivatott közvetíteni, noha nem árt neki a folyamatos frissítés (hasonló még a Chopard Alpine Eagle, elődjével a St.Moritz-cal).
A legfrissebb Riviera család 3+1 méretben érkezik. 33, 36, 42 és a kronográf 43 milliméteres átmérővel, mindegyikre igaz, hogy az integrált szíjnak köszönhetően rendkívül jó az összhatás, karkötő jellegű látványt kapunk, így sokkal inkább egységet alkot, mint a klasszikus tokfüles órák szoktak.
A kisebb méretekben gyémántot is kaphatunk a lünettára, akár csak a csavarok helyére, akár az egész lünettát befoglalva. A fémszíjak jó kidologzásúak, nem vág a szélük, és szépen vékonyodnak a csat felé. Kifejezetten pozitív a gyorskioldós megoldás, ha kaucsuk szíjunk is van az órához, pillanatok alatt ki tudjuk cserélni, szerszám nélkül is.
A tok vonalai hűen idézik az elődmodelleket, de érezni rajta napjaink óratrendjének jellemzőit, mint a határozott vonalak, élek, letörések. Szemből a 12 szögű lünetta szálcsiszolt, viszont egy keskeny, 45 fokos poolírozott letörés (anglázs) fut végig az élén, ezzel optikailag is határolva a lünettát, ez a magsfényű felületkezelés pedig folytatódik a lünetta oldalán is.
Kivéve a fekete DLC bevonatos változatnál, ahol minden matt – kishíján érvényes rá az „all black” jelző. A tokfülek nem túl hosszúak, határozott letörésükkel követik a csukló vonalát, így nem áll el a szíj-tok csatlakozásnál a csuklónktól.
A tok és a szerkezet mellett a számlap mindenképpen megér néhány jó szót. A jellegzetes, de szokatlan formájú hullámminta fedezhető fel a Riviera modellek számlapján, még a két, átlátszó számlapos 42 milliméteres verziónál is, ahol a klasszikus számlapot felváltotta egy nagyon vékony zafír lemez, ami pont csak halványan engedi a szerkezet néhány részét látni. Az indexekek egységes pálcika indexek 6 és 12 óránál római számmal. A hullámminta textúrája és a számlaptól finoman elütő színe háromdimenziós hatást nyújt, ha csak rápillantunk, és jobban megnézve látjuk csak az optikai csalódás valóját.
Míg Ronda kvarc szerkezetet és Sellita automata werket is találunk a Riviera kínálatban, a legfontosabb mégis az in-house Baumatic szerkezet, amiről régebben a Clifton 2018-as bemutatójakor számoltunk be, igaz, akkor még szilícium hajszálrugóval szerelték. Cégcsoporton belüli tervezés, 5 nap, azaz 120 óra járástartalék, kronométer (COSC) szabvány szerinti pontossági érték és nem is néz ki rosszul. Ugyanis a BM13-as szerkezettel szerelt órák zafír hátlapot kapnak, ha már megtervezték és elkészítették, meg is mutatják.
A kronográf változat egy milliméterrel nagyobb, 42-ről 43-ra nőtt, hogy a számlap, a segédszámlapok és a tok aránya optimális maradjon. A segédszámlapok elrendezéséből könnyen felismerhetjük az ETA hetvenes évek óta gyártott stopperes werkjét, az ETA/Valjoux 7750-est. Megbízható, ismert szerkezet, ami alapváltozatában egyszerű, ipari hatást kelt, viszont némi csinosítás után egészen előkelő hatást nyújt, ez utóbbi került a Rivierába is.
Nincs könnyű dolga manapság egy integrált szíjas acél sportórának. Ha csak az alsó-közép és középkategória éllovasait nézzük, a Tissot PRX és a Maurice Lacroix Aikon feladják a leckét a felsőbb kategóriáknak, a Baume & Mercier másfél millió körüli szintjén viszont mondhatjuk, hogy szélcsend van. Az árban egyenlő ellefnél a Bell&Ross BR05 lehet némileg átalakított Sellita SW300-as szerkezettel, gumiszíjon 4.400, acél szíjon 4.900 euróért. A Frederique Constant Highlife szintén hasonló árkategória, inkább a 80-as éveket felidéző formavilággal 1.400.000 forint környékén, valamint a Tudor Royal, ETA szerkezettel, éppen az egymilliós határ alatt. Az Omega Constellation már magasabb árkategória, 3 millió forint alatt csak az apróbb, női darabokkal találkozhatunk, elsősorban gyémánt nélkül.
A 33 milliméteres női változat a jól bevált Sellita SW200-as szerkezettel kapható, 4 darab gyémánttal a lünettában (1,49 millió forint), a 36-os modell automata és kvarc változatban egyaránt kapható (automata 1,4 millió forint, a kvarc gyémánttal kirakott lünettával 1,65 millió, kvarc, gyémántok nélkül 850 ezer forint), a 42 milliméteres férfi típusok pedig attól függően, hogy Sellita, vagy a gyártó saját, Baumatic szerkezete került bele, 1,2 és 1,8 millió forint között mozognak.
Galéria: