Méltatlanul kevésszer esik szó a Baume & Mercier márkáról. A magazinban korábban már említést nyert, hogy ez nem csak itthon, de általában az órás körökben is igaz. Ennek fontos hozzájárulója lehet a tény, hogy a félmillió forint körüli árszegmens az egyik ha nem a legkompetitívebb. Ott ahol a Tissot és a Certina uralja a vásárlóerő figyelmét, mindent bele kell adni, hogy bárki labdába rúghasson.
Anélkül, hogy komoly részletekbe merülnénk, annyit érdemes tudni a márkáról, hogy 1830-ban alapította egy testvérpár Les Bois-ban. 1918-ban William Baume és Paul Mercier jelen formájára faragta a márkát, majd egy évre rá elnyerték a Poinçon de Genève díjat ami akkoriban a legmagasabb minőségbeli elismerés volt az óraiparban. Sok éven át gyártottak különleges formájú modelleket is, ez volt ami átlendítette őket a kvarcválság idején. 1973-ban csatlakoztak a hullámhoz és kiadták első acél sportórájukat a Rivierát. 1998-ban a Richemont cégcsoport vásárolta fel a Baume & Mercier-t, ahol azóta is a középkategóriát képviselik.
Viszonylag nagy ársávot fed le a márka portfóliója. Ha csak az itthon kapható modelleket nézzük akkor félmilliótól egészen kétmillió forintig válogathatunk. Ez az újdonság, mostantól itthon is kapható a márka a szegedi Időzóna Óraszalonnál, de ne szaladjunk ennyire előre, van mit bőven taglalni a célközönségen is. Konkrétabban a Classima célközönségén. Valószínű, hogy más márkák is ezen gondolatmenet mentén tervezik egyes óráikat, de a Baume & Mercier határozott a Classima potenciális vásárlóit illetően. Azt szeretnék, hogy fiatal pályakezdők első jó vagy komoly órája legyen egy Classima. Alain Zimmermann, a cég korábbi vezetője jól magyarázza a dolgot: az ember nem feltétlen ragaszkodik annyira a tizedik megvásárolt órájához, mint az elsőhöz. Nem véletlen, hiszen sejthető, hogy arra várt, gyűjtött a legtöbbet amit először vett. Ettől függetlenül a kollekció tartogat lehetőséget a magasabb árszegmensben keresgélőknek is.
A kollekció hierarchiájához híven a Classima 10597-el kezdjük a sort. Ez mutatja, hogy mit nyújthat a márka a klasszikus három mutatós öltönyóra kategóriában, ha kétmillió forint fölé mehetünk. 18 karátos rózsaaranyból készült a 39 milliméteres tok. Pár évvel korábban a B&M is felismerte, hogy érdemes 40 milliméter körüli tokokat készíteni, hiszen ez a legjobb méret szinte mindenkinél. A Classima is zsugorodott 42 milliméterről 40 körülire.
Mivel az arany puha, így biztosra mentek a tervezés során. Titánból készült a hátlap amit négy csavar tart. Ezzel megelőzve azt, hogy a menetes hátlap menete sérüljön. A számlap kellően modern, de elég klasszikus elemet is felvonultat. Vegyesen jelennek meg pálcika és római szám indexek, melyek applikáltak ugyan, de nagyon vékonyak. A „vasútsín percskála” monotonitását 5 percenként megtöri egy arany pötty. Mindez eléggé kontrasztos a tejüveg számlap tökéletesen sima felületével. 2.165.000 forintért mindent hoz amit egy ilyen stílusú órától elvár az ember. Az ETA 2892-A2 szerkezet felér az árazáshoz. Ha cégcsoporton belül maradnánk, akkor hasonló dizájnt az IWC 5 millió forint felett hoz csak, nem teljesen saját werkkel.
Egy nagy ugrással máris 845.000 forintnál találjuk magunkat ha a 10332-es Classimát nézzük. Itt maradt a már említett 42 milliméteres méret. Ezzel és a tok acél anyagával egy hétköznapibb viselethez is jobban megállja helyét, mint az arany változat. A számlapkiosztás hasonló, egyedül a percskála változott, valamivel sportosabb az arab számokkal. Itt is levélformájúak a mutatók, mint a kollekció összes referenciáján. Optikailag a tok mérete hasonló az előbbiéhez, a vastag ráma miatt. 8.9 milliméteres magasságával az ingujj alá is befér. A népszerű Sellita SW200-1 szerkezet került a tömör hátlap mögé.
Nem csupán férfi modelleket találunk a Classimák közt. A 10326 igazi női óra 31 milliméteres átmérőjével és gyémántos számlapjával. Nem csupán a nyolc gyémánt index kápráztat, de az alattuk lévő gyöngyház számlap is. Talán a dátumkijelzést is elhagyhatták volna, de akkor veszít hétköznap is viselhető mivoltából. Ilyen apró tokban már kvarc szerkezetet kapunk, pontosabban egy Ronda 704-et, feltételezhetően annak a magasabb minőségű változatát. A mai cikkben ez az egyetlen óra ami acél csaton érkezik. Szinte minden Baume & Mercier ezt a stílusú, egészen komplex 5 soros csatot használja. Jelen esetben minden szeme polírozott, csakúgy mint a tok. 822.000 forintos árát megkövetelik a gyémántok és a különleges számlap.
Végül, de nem utolsó sorban a modell ami legvalószínűbb belépő lehet a svájci órák világába. A 10324, 40 milliméteres acéltokban érkezik kék számlappal. A selyemfényű számlap fölött ezüstösen csillognak a polírozott indexek és mutatók. Ennek egy hátulütője lehet, hogy egyes fényviszonyok között a mutatók hajlamosak beleolvadni a sötétkék számlapba. Fekete bőrszíjon, ezzel a mérettel valóban bárhol megállja helyét a modell, plusz pont a másodpercmutató elhagyásáért. 511.000 forintért itt is egy Ronda szerkezet biztosítja a pontos időt.
Ez csak egy a Baume & Mercier kollekciói közül, ami immár elérhetővé vált hazánkban is, belépőként szolgálva a svájci óraipar ezen szegmensébe. Egy Classima akár egy egy órás kollekcióként is képes működni. 50 méteres vízállóságuk biztonságot ad, de azért a tengerpartra másik órát vigyünk.
Az órákat a hazai forgalmazó biztosította a teszt erejéig.