A nap végén úgy tűnik, hogy az átlag órakedvelő jól járt az ETA harmadik félnek szállított szerkezet piacról való kivonulásával. Az olyan független márkák, mint az Oris, felismerték, hogy most már saját szerkezettel kell pályára lépniük, hogy a cégcsoportok óriásaival labdába rúghassanak. Új szerkezetet hozott magával az Oris idei első bejelentése.
1938 óta szerves része a márka felhozatalának a Big Crown. Neve tökéletesen leírja, mire számítsunk az órától. Nagy méretű koronával szerelték ezeket a modelleket, hogy a pilóták, akiknek létfontosságú eszköze volt órájuk, kesztyűben is tudják használni azt. Bevallom, nem vagyok a repüléstechnika szakértője, de ha már a levegőben kell állítani az órát, az jót nem jelenthet. A lényeg, hogy mára már egy jellegzetes dizájn elemként maradt velünk a nagy korona. Mondanom se kell, hogy akkoriban még saját szerkezettettel szerelték az órákat. A márka 1904-es alapításától, egészen a kvarcválság vészterhes évtizedéig, több mint 270 fajta saját werket készített a svájci Hölsteinben. Nagyrészt a Big Crown széria népszerűségének köszönheti a márka, hogy átvészelte a kvarcok hódítását, ennek ellenére egészen 2014-ig kellett várni, hogy újra saját mechanikát mutassanak be. Akkor jelent meg a Caliber 110, kézi-húzós, 10 napos járástartalékkal rendelkező szerkezet. Igazából egyetlen trükkje, hatalmas főrugója volt.
6 évre rá, 2020-ban már egy jelentősebb Oris szerkezet látott napvilágot, a Caliber 400. Teljesen új alapokra épített saját werk, ami olyan jól sikerült, hogy a most megjelent Caliber 473 is a 400-as alapjain nyugszik. Angolul az in-house kifejezést használjuk a márkák saját szerkezeteire, amit mindenki másképp fog fel. In-house-ként jellemzik a 400-as szériát is. Az Oris maga nem gyárt szerkezetet, beszállítókkal dolgozik, melyek kiléte homályba borul. A lényégen ez nem változtat, mert csak Oris órákba fogják szerelni és ők is tervezték azt.
Főleg nem veszít érdemeiből a Caliber 473, ha megnézzük, hogy mit is ígér és pontosan mennyiért. Egy kézi-húzós, tisztességesen dekorált, saját fejlesztésű szerkezetet kapunk 5 napos járástartalékkal, COSC pontossággal – igaz, nem küldik tanúsítványért a szerkezeteket, de megfelelnének az elvárásoknak – és emelt mágneses ellenállással. Utóbbiról szilícium horgonyvilla és gátkerék gondoskodik. A party piece, pedig az alsó csapágylemezre helyezett járástartalék kijelző. Grand Seikok szeretett részlete ez az elhelyezés, amit egyre több gyártó használ. Az apró kék mutató alatt közvetlenül a főrugóházat találjuk, melynek alja áttört, így pontosan láthatjuk milyen munkát végez az alkatrész. 24 óránként egy-egy kék felirat segít belőni, hogy meddig fog még járni az óra. Mindenképp hasznos a felosztás, de nekem kicsit zsúfoltra sikeredett.
Maga az óra amiben mindez rejtőzik, egy igen konzervatív Big Crown. Égkék számlapjával hódít, ami néhol farmer kék színt is felvehet, fényviszonyoktól függően. 38 milliméter átmérőjű a tok, ami szinte mindenkire alkalmas méret. Hátul a járástartalék szórakoztat, míg elől a mutatós dátum visz egy kis játékot a megjelenésbe. Piros nyílhegy emeli ki a mutatót, ami 6 órához száműzte a másodpercmutatót. Pilótaórás hangulatban minden nyomtatva van a számlapon, még a teljesen fölösleges 5 nap felirat is.
Varrás nélkül készült a fenntartható gazdaságból származó, szarvasbőr szíj. Minden óra ezen érkezik egy pillangócsattal, amin a márka saját finom-állítási rendszere kapott helyet. 4,200 svájci frankos árával az Oris állandó kínálatához csatlakozik a Big Crown Calibre 473. Külön jó hír, hogy rövidesen már hazánkban is elérhető a márka, a hírek szerint különösen gazdag kínálattal, a Next-Time Kft. forgalmazásában, több hazai óraboltban.