2022 utolsó Seiko megjelenése volt két új Presage Sharp Edged. A Presage vonal alapvetően a Seiko klasszikusabb, inkább elegáns modelljeit foglalja magában. Itt találkozhatunk zománc, porcelán és Urushi lakkszámlapokkal, melyek sokszor Japán kulturális örökségét hirdetik. A 2020-ban bemutatott Sharp Edge termékcsalád sokkal modernebb, de nem szakad el a kulturális elemektől. Igazi letudós órák, melyek megállják helyüket egy melegítő vagy egy sportzakó mellett is. Emellett, 1000 euró környékén az egyik legjobb kidolgozást hozzák, még akkor is ha más aspektusokban nem érik be a konkurenciát.
Két korábbi vlog epizódban is volt már szó a Sharp Edge szériáról. Én személy szerint ki nem állhatom, hogy a Seiko kollekcióban majdnem minden második darabot “baby”-nek hívnak. Baby Alpinist, Baby Turtle és Baby Grand Seiko. Miközben látható, hogy miért alakult ki ez a becenév, addig sok az eltérés a két modellcsalád között. Attól, hogy a dizájn nyelvezet hasonló, még nem érzem indokoltnak a Grand Seikosítást. A most megjelent két modell is viszi tovább a szigetország hagyományait, ugyanis az Asanoha mintázatú számlap mellett, most a színek is jelentéssel bírnak. Az órákat az akebono jelenség ihlette, ami azt a pillanatot jelenti, amikor az éj sötétsége utat enged a felkelő nap első sugarainak.
Bevallom, sokszor teljesen fölöslegesnek tartom ezeket a marketing leírásokat, de most kénytelen vagyok azt mondani, hogy tényleg sikerült leképezni azt amit szerettek volna. Ha olvassuk, mi adta az inspirációt és ránézünk az órára, könnyű összetenni a képet. Mindezt a fekete bevonatos tok és csat nélkül nem lehetett volna elkészíteni. Sokan joggal tartanak a bevonatos óráktól, hiszen köztudott, hogy azok színe kopik a mindennapi használat során. Ezúttal nem PVD technikát alkalmaztak, hanem a strapabíróbb DLC-t, amire még a saját hard coating bevonatukat is felvitték. Az biztos, hogy jobban ellenáll majd a karcoknak, mint egy olcsóbb PVD bevonatos óra, de egy-két feltűnőbb karcra azért lehet számítani az évek során.
Mindkét megjelent modell azonos színekkel operál. Lila a számlap, melyet rózsaarany indexek és mutatók egészítenek ki. A rózsaarany itt az első napsugarakat testesíti meg. Az SPB361 42,2 milliméteres tokkal érkezik, míg az SPB363 egy 39,3 milliméteressel. Az előbbi a Sharp Edged komplikáltabb változata, GMT és mutatós dátum kijelzővel, míg a kisebb tokban egy hárommutatós, dátumos konfiguráció kapott helyet. A méretbeli különbségeken túl mindenben egyezik a két tok. Ebben az árkategóriában kiemelkedő a felületkezelés, igaz a fekete bevonat egy valamelyest elrejti. Viszont, emellett két területen elmarad a Seiko konkurenciájától. Egyik a szerkezetek gyári pontossága, másik a minőségellenőrzés. Engem nem zavarnak a viszonylag tág gyárilag megadott pontossági értékek, hiszen a konkrét szerkezet úgyis jobban fog teljesíteni annál. A minőség-ellenőrzési hibák viszont ezen az árszinten már zavaróak. A Seiko 5-nél és az SKX-nél már-már kötelező a ferde percskála vagy lünettabetét, de sajnos ezek, igaz kevesebbszer, de a Sharp Edged szériával is előfordulnak.
Mindkét modell acél csaton érkezik, ami a Sharp Edged kötelező eleme, hiszen az is nagyon szépen van kivitelezve. A hárommutatós SPB363 2000 darabra limitált és 990 euróba kerül. 1.450 euró a komplikáltabb modell, szintén 2000 darabos limitációval, 100 méteres vízállósággal és a középkategóriás 6R szerkezetekettel.