Miután a Super-LumiNova és a LumiBrite tökéletesen megfelel egy átlag ember szükségleteinek, így a modern tríciumcsövek inkább csak érdekességként bukkannak fel egy-egy új modellben. Vannak azért néhányak akik rutinosak a használatában, mint például a Vostok Europe, de a H3 Tactical már jóval a trend előtt ilyen órákra specializálódott.
Azért itt is komoly szerepe a marketingnek és a hétköznapi vásárlóközönség kielégítésének. Elvégre Svájcról van szó. De hogyan jutottunk el ide, hogy egész márkák épülnek arra, hogy radioaktív anyaggal teszik sötétben is leolvashatóvá óráikat?
Az idő sötétben való leolvasása már az óragyártás kezdeti évei óta kihívást jelentett. A legelső próbálkozásokat a mai napig megtaláljuk hiszen immár ez egy luxus komplikációként szerepel. A percütős, negyedütős és óránként csilingelő órák anno azért jöttek létre, hogy viselőjük sötétben is meg tudja állapítani az időt. Bőven elég volt egy negyedütős szerkezet is, hiszen akkoriban nagyon sok eltérést összeszedtek egy nap alatt az órák.
Az 1900-as években vált népszerűvé az az eljárás ami ma is a legelterjedtebb, azzal a különbséggel, hogy most már sem a viselőt sem a gyárban dolgozókat nem mérgezik a számlapok. Kezdetben rádiummal dúsított festéket használtak a számlapon és mutatókon. 1600 éves éves felezési ideje voltán a festék kvázi sose vesztett fényéből, de komoly áldozatokat követelt a gyárakban. Az 1920-as években tömeges betegedtek meg és hunytak el óragyárak dolgozói akik a számlapokat festették. Rengeteg per és felháborodás után, végül a ’60-as évekre felhagytak az anyag használatával. Egy kis idővel utána követte a Promethium nevű anyag ami 2,5 éves felezési idejével hamar elvesztette fényét.
Ezután került asztalra a trícium. 12,3 éves éves felezési idejével és relatíve alacsony sugárzásával tökéletes lett volna a feladatra. Mint később kiderült, a rengeteg márka által használt trícium, sem bizonyult elég biztonságosnak, mivel a tok és az óraüveg nem biztosított elég védelmet, így 1998-ban betiltották használatát. Szinte minden márka áttért a Super-LumiNova használatára, de az olyan cégeknek mint a H3Tactical megoldást kellett találniuk, hogy feleljenek meg a katonai megrendeléseknek. Itt jöttek szóba a tríciumcsövek. Ezeket már nem csak a tok zárja el, hanem az apró cső is amiben vannak. Így biztosítva teljesen veszélytelenséget és évekig tartó ragyogást.
A H3Tactical 329.90, abszolút lényegre törő számlapján, 24 ilyen csövet találunk és még hármat a mutatókon, zöld és narancssárga színben. Nappal inkább fehérnek látszanak a csöveket kitöltő fehér, szivacsos anyag miatt. Éjjel azonban létszik, hogy az óramutató és a negyedóránkénti indexek narancssárga fényt bocsátanak ki. Teljesen matt fekete az egész számlap, beleértve a dátumtárcsát is ami plusz pont. Így a lehető legkontrasztosabb az egész felület a fehér mutatók alatt, ami még jobban segíti a gyors leolvasást. Az említett mutatók egyszerűek, semmi felvágás. Az óramutató pontosan a trícium indexek végéhez ér, míg a perc és másodpercmutató egészen a számlap széléig, ami odafigyelésre utal és javítja az összképet. Elég minimalista az óra feliratok szintjén is. Mindössze a H3Tactical logót, a vízállóság mértékét és a swiss made T25 feliratot találjuk. Jelen esetben a vízállóság 100 méter, ami mellé magabiztosságot nyújt a koronazár és a tömör hátlap. Mindezt egy zafírkristály védi.
Katonai óra lévén a tok se viszi túlzásba a rongyrázást. Egyszerű a 40 42 milliméter átmérő forma és a felületkezelés is egységes. Mindenhol matt fekete bevonatot kapott a tok, még a hátlap is. A Hátlap az egyetlen ahol látunk egy kis körkörös polírt. Ezen kívül a gyári gumiszíj csatja is kapott egy kis szál-húzást a gravírozott márkanév alatt. Maga a szíj egyedi, sokat dob az óra megjelenésén. Vastag gumiszíj ami jól felveszi a csukló formáját és stabilan tartja azt a csuklón. A külső oldalán hosszú vertikális mélyedések vannak amikre merőlegesen a bujtató horizontális csíkozást kapott. Továbbá kiemelkedik a szíj anyagából a H3Tactical felirat is. Mindez persze feketében, hogy ne tegye feltűnővé az órát.
Szokásostól eltérő a hátlapon helyet kapott mb-microtech felirat. Ez a tríciumcsöveket gyártó cég neve, akik élen járnak a technológiában. Ezek pontosabban úgy működnek, hogy trícium gázzal töltik meg a csöveket amikben foszforeszkáló anyag van. A trícium által kibocsájtott sugárzás gerjeszti a foszforeszkáló anyagot, így az világít. Tehát nem maga a trícium ad ki fényt, az csak energiát biztosít, mint a Super-LumiNova esetében a napfény. Mint említettem, a trícium felezési ideje 12,3 év, így a legtöbb gyártó, köztük a H3Tactical is, 10 év garanciát vállal annak fényére. Ennek ellenére átlagosan 25 évig bocsájt ki szabad szemmel látható fényt.
Katonai és egyéb felhasználásra egyértelmű a technológia értelme, de ha csak érdeklődünk a téma iránt vagy elszánt természetjárók vagyunk akkor is jól jöhet egy ilyen óra. Ez biztosan nem hagyja cserben az ember semmilyen szituációban. Persze, ha idejében kicseréljük az elemet.