Az Orient mindenkinek a verhetetlen ár-érték arányú japán márkát jelenti, akik elérhető, saját szerkezetes óráikról lettek híresek. Szakavatottabb órakedvelőknek, vagy a magazin rendszeres olvasóinak, lehet bevillan az Orient Star is, de alapjában arra is elérhetőbb, középkategóriás márkaként szokás gondolni. Volt már a múltban egy-két Orient Star ahol megvillant a japán gyártó valódi tehetsége, de ezúttal tényleg mindent beleadtak.
Ha egymillió forint körül keres órát az ember, nem feltétlen az Orient Star jut eszébe. Azt már tudjuk, hogy a 300 ezres kategóriában megkerülhetetlen, de a luxus kategória küszöbén ritkán találkozunk vele. Ugyanabba a csapdába esik az Orient Star is, mint a Grand Seiko, bár ez nem meglepő, hiszen az Orient is a Seiko Epson cégcsoport tagja. Kezdetben a Grand Seiko is attól szenvedett, hogy nem fért az emberek fejébe, hogy készíthet egy elérhető márka luxustermékeket, ugyan azon márkanév alatt. Egy szerencséje volt a Grand Seiko-nak, hogy mihelyst kézbe vett az ember egy GS-t, egyből megértette, hogy ez nem egy sima Seiko. Most az Orient Star is teljesen ebbe a kategóriába esik. Elsőre meglepő egymillió feletti összeget olvasni egy Orient címkéjén, de jobban vizsgálva a modellt feltűnik, hogy a magasabb kategóriában is ugyan úgy többet nyújt a konkurenciánál, mint 100-200 ezer forintért. Más tok, szerkezet, csat és más célközönség.
Tavaly is bemutatta tehetségét a márka, szintén egy Skeleton modellel. Akkor a Classic Skeleton hozta el a japán csoda legjavát bőrszíjon. Nem feltétlenül volt visszafogottabb, de más céllal született, mint a most megjelent Contemporary Skeleton. Hivatalosan ez is csak az Orient Star Skeleton elnevezést kapta, ami szerintem kitűnően példázza mi a probléma a japán marketinggel. Tavaly is Orient Star Skeleton volt, idén is az van, de a két óra nagyon nem ugyan az. Tavaly a Classic kollekcióban jelent meg, idén pedig a Contemporary kollekcióban, innen Contemporary Skeleton elnevezés ami nem hivatalos. Ebből a termékcsaládból lehet ismerős a Basic Date is ami továbbra is nagyon sok óra 260.000 forintért. Éppen ezért egy-egy dizájn elem ismerős lehet onnan, de most még több odafigyeléssel elkészítve.
A 39 milliméter átmérőjű, 10,8 milliméter vastag acél tok mutat némi hasonlóságot bizonyos Grand Seiko modellekhez, de semmi esetre sem “baby Grand Seiko”, mert olyan nincs, ráadásul ez nem is Seiko. A hangulat ugyan az, ami mindenki örömére válik. Nem túlzottan elegáns, de nem is egy toolwatch. Nagyrészt markáns szál-húzással operál a tok, de egy széles, polírozott letörés fut is végig fut rajta, sok karaktert adva az órának. Emellett az arányosra sikerült ráma is polírozott, ám mindezek nem vonják el a figyelmet, hiszen azt mind magának tudja a számlap. Vagyis annak helye. Szemfülesek már a cím láttán tudhatták, hogy egy áttört számlapos óráról lesz szó.
Egészen pontosan számlap egyáltalán nincs. Csak a percskála, az indexek, a kismásodperc és a járástartalék kijelző kapott egyfajta platformot. Emellett az Orient Star logó került egy plakettre, 3 óránál. Utóbbi három 2-2, kirakatba helyezett csavarral lett rögzítve, enyhe indusztriális benyomást keltve. 11 egyforma index fogja közre a számlapi űrt, félig lebegve. Kidolgozásuk a mutatókkal egyetemben nagyon szép. Csak a 12 órai, római 12-es lóg ki a sorból.
Szívesen láttam volna azt is vastagabbnak, hogy ne tűnjön laposnak a nagy órajelölők mellett. Szintén Grand Seiko feature a mutatók lefedett tengelye. Ahol a mutatók összefutnak sokszor szabadon marad az az üreges tengely, ami közelebbről vizsgálva nem éppen esztétikus. Szabad szemmel nem nagyon észrevehető, ha csúnyán vágják el a tengelyt, viszont a lefedett vég makrók nélkül is szépen mutat. Ez luxusórás részlet. Ahogyan a szerkezet felső csapágylemezét borító perlázs is.
Már a felfedett szerkezet díszítése is prémium termékre utal, de a jól látható, kék gátkerék is sokat elárul az óráról. MEMS technológiával, saját kezűleg készítik a szilícium gátkereket. A különleges eljárás során olyan nanométeres szinten tudnak dolgozni az anyaggal, ami egészen elképesztő. Az amúgy is apró gátkereket még tovább könnyítik, úgy hogy minden felesleges részt kihagynak belőle. Konkrétan egy áttört gátkereket kell elképzelni.
Ezzel tovább növelhető a werk pontossága, ami az új fejlesztésű F8B61 esetében +15/-5 másodpercre jött ki naponta. Ez jobb, mint a hasonló árú órákba szerelt, alap Sellita SW-200. Ott ezt csak a COSC alatti legmagasabb, prémium szintű változatok hozzák. Díszítettségeben pedig elbújhat bármelyik Sellita a kézi-húzós Orient mellett. Polírozott anglázs határolja a csapágylemezeket elől-hátul. A számlapi oldalon perlázs, míg a hátlap felől a genfi csíkozás japán megfelelője köszön vissza. A járástartalék az Orient Star-okra jellemző 50-ről 70 órára nőtt.
1.279.900 forintért acél csaton érkezik az óra. Az ötszemes csat megmutatja, hogy a Basic Date, amúgy is agyon dicsért szíját, hogyan lehet magasabb szintre emelni. Széles H alakú szemek kötik össze a szögletes középső szemeket. Nagyrészt szál-húzott, de középen két elegáns polírozott rész veri vissza a fényt. Nyomógombos a csat, itt szívesen láttam volna egy integrált mikro állítási megoldást, de a klasszikus, lyukas megoldás is megteszi. 50 méteres vízállósága nem búvár kategória, de nem is szeretne az lenni. Ez egy tökéletes hétköznapi óra, amit nagyon jól fel lehet öltöztetni elegáns alkalmakra és sorbaállás közben is igen szórakoztató. Japán ismét megmutatta, hogy féláron tudja a svájci kidolgozást.
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. biztosította a teszt erejéig.