Az első Grand Seiko 1960-ban készült el azzal a céllal, hogy megalkossák az ideális karórát nem csak Japán, hanem az egész világ számára. A kor divatjának megfelelően klasszikus öltönyóra volt, amibe az akkori csúcstechnológiával gyártott, svájci előírásoknak (mondjuk úgy, hogy az akkori COSC-nak) is megfelelő szerkezet került. Az idei évfordulóra várhatóan sok ünnepi modellt terveznek, most a Grand Seiko elkészítette az első óra újragondolt kiadását, ami a számlap felől messziről nézve hasonló, de valójában mindenben más mint az előd.
Idén lett 110 éve, hogy Kintaro Hattori elkészítette az 1892-ben alapított Seikosha, a későbbi gigacég elődjének első karóráját, a Laurelt, Japán első karóráját. Az 1924.-ben Seikora átnevezett márka fejlődésében szintén mérföldkő volt az első Grand Seiko 1960-ban, amivel a világ akkori legjobb karóráját akarták elkészíteni. Az első Grand Seiko ezért már felső kategóriás luxusóra volt – platina változata is volt – de egy új ünnepi kiadásnak még inkább kivételesnek és különlegesnek kell lennie. Főleg, ha az első Grand Seiko megszületésére emlékezik. A design-ban nagy mozgástér nem volt az újrakiadás jelleg miatt, ezért az új, jubileumi kiadásnál minden részletnél valamilyen különleges megoldást használnak, amivel kivételessé – és drágává – tudják tenni.
A „110th Anniversary Limited Edition SBGW295” elnevezésű óra tokjának anyaga „Brilliant Hard Titanium” fantázia nevű titán ötvözet, ami az átlagos acélnál kétszer keményebb és jóval könnyebb. A tok mérete jól illeszkedik a vintage hangulathoz, 38 mm átmérőjű, 45,7 mm a tokfültől-tokfülig mért távolság, az óra mindössze 10,9 mm magasságú.
Az óra „laposságában” fontos szerepet játszik a szerkezet. Szinte természetes, hogy egy ilyen múltbanéző óra kézi felhúzású szerkezettel szerelt, a 72 órás járástartalékkal rendelkező, igazán szép 9S64 számú szerkezetet láthatjuk járni a hátlap zafírüvegén keresztül, ami önmagában élmény.
Ahogyan a Grand Seikonál megszokott, a számlap igazi látványosság, elkészítése nagyon magas szintű és hagyományos japán kézműves tudást igényel. A fekete-arany számlap feketéjéhez a több ezer éves múlttal rendelkező urushi lakkozást használják, de a többségtől eltérően „japán belpiacos” lakk anyaggal, ami nagyon gyorsan szárad, nagyon nehéz vele dolgozni, ezért ritkaság. Az urushi lakkot vassal keverik, hogy a fekete szín stabil legyen, sokáig ugyanilyen maradjon. A számlap arany feliratait és az indexeket szintén hagyományos technikával viszik fel, maki-e technikával a fekete lakkozást tiszta aranyporral díszítik. A Grand Seiko logót és a tizenkét arany indexet Isshu Tamura kanazavai lakkművész készíti.
A japán hagyományok a szíjaknál is megjelennek, az órával érkező két szíj egyike a yoroiori nevű szövési technikával készült, amit korábban szamurájpáncélok készítésére használtak. A yoroiori szövésnél a vékony borjúbőr- és szövetcsíkokat fűzik össze, így növelik az anyag tartósságát.
A kivételes megoldásokkal készült évfordulós Grand Seiko 500 darabos számozott limitációban készül, 2023. februárjától lehet megvásárolni valamivel 14 ezer euró feletti áron, ezt az összeget átváltva a hivatalos nemzeti fizetőeszközre.
Galéria: