Az Ulysse Nardin eddig két fő csapásvonalon haladt, egyik volt a klasszikus, visszafogott órák, másik pedig az olyan elvetemült ötletek, mint a Freak. Idén, a Watches and Wonders rendezvényen nyilvánvalóvá tették, hogy innentől fogva a Freak-re fognak fókuszálni. Más márkánál is előfordult, hogy csak egy vagy kevés újdonságot hoztak el, de az Ulysse Nardin ezt tudatosan tette. Minden a Freak One-ról szólt, semmi sem terelte el a figyelmet.
A legtöbb márka egy prezentációval mutatja be új modelljeit, legyen az videó, vagy diasor, általában csak az alap információkat adják át az órákról. Az Ulysse Nardin azok egyike volt akik saját látásmódjukat szerették volna átadni a látogatóknak. Tették ezt egy látványos demonstrációval. Akárcsak a festészetben az impresszionisták megjelenése, az ő óraipari megoldásuk is több száz éves innovációs stagnálást hívatott megszüntetni. Évszázadokon át majd’ minden festmény ugyan arra az alapra épített, éppen csak az ábrázolt táj változott, ugyan így, 1775 óta, Jean-Antoine Lépine ötlete alapján, minden mechanikus óraszerkezet hidakra és csapágylemezekre épül. Ezek egyik fontos tulajdonsága, hogy statikusak. A Freak és a most megjelent Freak One egy mutató, számlap és korona nélküli karóra, amin minden mozgásban van. Még a rugóház is. Egészen addig mentek, hogy a tok egy belső íve is szerves része a szerkezet működésének.
A most megjelent Freak One ezt az elsőre őrült koncepciót hozza közelebb az emberekhez. Valószínű, hogy ez a legkevésbé extrém megjelenésű Freak, amit sokkal több ember el tudna képzelni csuklóján, mint korábbi társait. A tokforma ismerős lehet a tavaly Freak S-ről, de találunk átvett elemeket a Freak Vision, Freak Cruiser és a Freak Blue Phantom-ból is. Ezúttal mindent összeszedtek egy órába, amit a modell 2001-es megjelenése óta tanultak.
44 milliméter átmérőjű a fekete DLC bevonatos titán tok, melyet egy rózsaarany lünetta zár le. Már ez is része szerkezetnek, hiszen a 6 óránál található, Freak feliratú fül felhúzása után a lünetta forgatásával állítjuk az időt. Csak nem éppen mutatókat irányítunk hanem szinte az egész szerkezetet, járattal és gátszerkezettel együtt. A percmutató a járat végén található nyíl, ami a tok belső peremén lévő fogaskoszorúba “kapaszkodva” halad körbe a számlapon. Az óramutató, logikusan, a nagyobb nyíl, ami a rugóház tetejéhez van kapcsolva. Lényegében a rugóház forog, rajta a mutatóval együtt. Megértve a koncepciót, nem nehéz leolvasni az órát. Super-LumiNova is segít a sötétben. 3 Hz-es frekvencián üzemel az UN-240 saját szerkezet, melyet a hátlapon keresztül kézzel is felhúzhatunk, de a speciális “Grinder” automata felhúzás már a legkisebb csuklómozgást is energiává alakítja.
65.000 svájci frankos áron, több szíj opcióval lesz elérhető a modell. Matt aligátorbőr, kéttónusú gumi és “ballistic” textúrált gumiszíjon kérhetjük, utóbbi egészíti ki talán legjobban. Nem limitált kiadás, az állandó kollekció tagja.