Le Mans, Paul Newman, Daytona, Panda. Csupa olyan kifejezések, amik a 2020-as évek óra Rolex kedvelőit megmozgathatják. Ezeket gyúrta egybe a Rolex, és rántotta le a leplet a 126529LN referencia alatt futó modellről, a Le Mans-i verseny közben, a verseny helyszínén.
Az elmúlt évek Paul Newman nevétől hangosak órás körökben, pedig mielőtt megtalálták volna elfeledett Daytonáját, amit aztán rekord-összegért árvereztek el, nemigen hallottunk róla. Azóta viszont a Daytona lett a legvágyottabb Rolex – ki merem jelenteni -, amit valaha csináltak. Végtelen hosszú várólista, és eszetlen másodpiaci felár jellemzi, a bejelentésekor 12.000 euró körüli bolti áron futott, a szürkepiacra 15.000 környékén robbant be, és a legmagasabb pont 2022. tavasz-nyár környékén volt, amikor egy egyből megszerezhető – „0 perces használt” – darabért 33-40.000 euró körül kellett csengetni. Aztán a tavaly őszi bungee jumping ezt a modellt is elérte, és 25-27.000 euró környékére csúszott vissza, de tegyük hozzá, hogy közben a bolti ára is emelkedett, jelenleg itthon 15.800 euró (5,8 millió forint).
Idén tavasszal frissítették a modellt, megváltozott a tokfül kialakítása, a segédszámlapok kereteinek vastagsága, és frissítették a 23 éve szolgálatban álló 4130-as werket a 4131-re, immáron 72 órás járástartalékkal, Parachrom hajszálrugóval és Paraflex ütésbiztosítással.
A külső változások avatatlan szemek számára szinte láthatatlanok, akik viszont eleget nézegették eddig a Daytonát, azok egyből látják, hogy az apró különbségek összességében mégiscsak látható változást hoztak, hogy előnyére vagy sem, az már szubjektív.
Az új szenzáció most pedig az, hogy az aktuálisan futó Le Mans-i 24 órás verseny alatt a helyszínen bemutatott a Rolex egy vadonatúj Daytonát, a verseny 100. évfordulójának alkalmából.
Az új modell fehéraranyból készült, a tok formája, mérete nem változott, továbbra is 40 milliméter az átmérője egy bizonyos ponton – a Rolex néha szokott kerekíteni. Ami a limitáció újdonsága, az a pirossal jelölt 100-as a tahiméter skálán, valamint a 9 óránál elhelyezkedő 24 órás segédszámlap, ugyanis ez eddig 12 órás volt, viszont egy 24 órás versenyt csak 24 órás stopperrel lehet mérni. Az új funkció miatt új kaliberszámot is kapott a werk, immáron 4132-nek nevezzük.
Az üveg hátlap sem maradhatott le, ez eddig kizárólag a platinából készült, jégkék számlapos Daytona privilégiuma volt, most a fehérarany Le Mans is belépett ebbe a körbe.
Egészen meglepő, hogy a Rolex miként lép a mikronpontosan megtervezett világából a közösség felé: már a hivatalos anyagokban sem titkolják, hogy egy múltbéli modell ihlette a 126529LN számlapját. A fordított Panda, tehát fekete alapon világos (fehér) segédszámlapok percindexei a régi – Newmannél is megtalált – ún. Exotic számlap jellegzetességei. A fehér alapon vékony fekete pálcikaindex, végén a fekete négyzettel teljesen egyértelmű Exotic számlap / Paul Newman ihletésű újítás.
És ha ez nem lenne elég, akkor a Rolex Daytona termékoldalán, az új modellt bemutató videó (az oldal második felében) is Newmannel kezdődik. Innentől már tényleg senki nem mondhatja, hogy nem figyeli a Rolex a rajongói reakciókat és igényeket. A Newman jelenség és Le Mans megtestesítése egyetlen órában kiváló érzékekre vall, ugyanis Newman nem csak színész volt, de valódi autóversenyző is, sőt 1979-ben, indult a legendás, 24 órás versenyen és másodikként futott be. Ez tehát egy tökéletes csomagkapcsolás.
A fehérarany Le Mans-i Daytona ára a hazai oldalon nem elérhető, az Egyesült államokban viszont igen, 51.400 dollár, mai árfolyamon 17,6 millió forintért lehet megkapni – már akinek majd meg lehet.
Galéria: