Mint, ahogy mi is beszámoltunk már róla, megjelent az idei Only Watch auckción résztvevő órák névsora. Néhány különc, mint a Patek Philippe, még konkrét órát nem mutatott be, de a legtöbb márka már leleplezte külön erre az árverésre készített órájukat. Míg egyesek létező modelleket dobtak fel, addig a Tudor egészen újat villantott, amivel jó eséllyel meg is mutatta merre fog haladni a márka a jövőben.
Sokszor elfelejtjük, hogy a Tudor a Rolex leányvállalata és ez így van jól. Az olyan húzások, mint ez a tömör arany, vintage hatású kronográf elképzelhetetlen lenne attól a Rolextől, akik tízévente újítanak. Ma már mindenki régi modelleket hoz vissza, ám a Tudor lényegében ezzel tette vissza magát a térképre, a számtalan Black Bay kiadással, így van tapasztalatuk. Most is látszólag a egyenesen a mézes bödönbe tenyereltek, az Only Watch árverésre felajánlott, egy darabban elkészült Tudor Prince Chronograph One-al, melyben egy eddig nem látott prototípus szerkezet ketyeg.
Egy 1976-os modellt idéz az óra, egész pontosan a márka legelső mechanikus kronográfjáról, a Prince Oysterdate Big Block-ról mintázták. A kiosztás alapján akár egy Valjoux szerkezet is lehetne a számlap mögött, de ennél egy sokkal izgalmasabb mechanika dolgozik benne. Eddig saját fejlesztésű szerkezetet csak GMT és alap hárommutatós Tudor modellekben láttunk, melyeket a Kenissi, a Tudor szerkezetgyára, készített. Kronográfokban, egy régóta futó megállapodás keretein belül, Breitling szerkezeteket találtunk. Természetesen, azok is tökéletesen hozzák amit egy modern stopper werktől vár az ember, ám a Tudor presztízsén javít minden egyes saját szerkezet. Most először lépett színre a Tudor MT59XX integrált, oszlopkerekes, vertikális kuplungos kronográf szerkezete mely egyelőre csak egy prototípus.
Ez is a Kenissi gyárban készült, hiszen ez a márka saját szerkezetgyára, de a Tudor fejlesztette nulláról. Teljesen őszintén, a gyakorlatban, a végfelhasználónak nem fog semmilyen plusz származni abból, hogy saját vagy beszállítói szerkezet van az órájában, de PR szempontból fontos. Mutatja, hogy a márka képes és hajlandó rengeteg pénzt és munkaórát befektetni egy ilyen fejlesztésbe. Ez a sok idő és forrás enged arra következtetni, hogy a márka nem csupán ezen egy óra erejéig fogja használni új játékszerét, hanem később megjelenik majd az állandó kollekcióban is. A Tudor által is használt B01 szintén oszlopkerekes, vertikális kuplungos és 70 órás járástartalékuk is megegyezik. Specifikációkban csak a kronométer minősítés tér el. A B01-et a COSC ellenőrzi, azaz napi -4/+6 mp lehet az eltérése, míg a Tudor saját Master Chronometer folyamata -2/+4 mp-et biztosít.
Egy határozott megjelenésű, 42 milliméter átmérőjű arany tokban érkezik ez a különkiadás. Ordít róla a 70-es évek, ami lehet megosztó, de valahol ez is a lényege. Az Only Watch árverésre nem hoznak hétköznapi órákat a márkák. Az izomdisztrófia kutatására gyűjtő rendezvényre a legőrültebb órákat hozzák a márkák, ahol kicsit ki is tűnik a Tudor, mint túl hétköznapi darab.
Már ha lehet hétköznapinak nevezni egy jó nagy darab aranyat. A számlap felőli felületei nagyrészt szál-húzottak, így kicsapni nem fogja a szemünket. Szép polírozott él fut végig a tok oldalán, valamint a gombok és a korona is polírozott. A számlap tökéletesen követi ezt a sémát. Fekete és arany kombinációját látjuk mindenhol. Nekem mindig a Lotus 98T F1-es versenyautó ugrik be róla, ami nem is lehetne jobb asszociáció. Míg a Black Bay Chrono ötvözi a búvárkodást és a versenyzést, addig a Prince Chronograph One egyedül az utóbbira összpontosít.
A Tudor Prince Chronograph One, 62 másik órával együtt, idén november 5.-én lesz elárverezve az Only Watch aukción. 25.000 és 35.000 svájci frank közé becslik a győztes licitet, de nekem van egy olyan sejtésem, hogy ennél jóval többért fog elkelni.