Robosztus, magas nyomásállósággal rendelkező óráknak természetes velejárója a nagy méret, amihez általában jelentős súly is társul. Valaki szereti ha húzza a csuklóját egy búváróra, a többieknek meg ott a titán. Eddig acél és karbon volt terítéken az Edox CO-1 kollekcióban, mostantól viszont titán tokkal és egy teljesen új, titán csattal is választhatjuk.
Az Edox már jó ideje búvárórákra specializálódik, 1961-ben mutatták be a Delfint, majd négy évvel később a Hydro-Subot, amin egy szabadalmaztatott koronazár is helyet kapott. Ezek a kollekciók azóta is léteznek, de valamit újat is kell mutatnia egy márkának, főleg ha nem cégcsoport tagja, hanem független, mint az Edox. Ez az újdonság volt a 2006-ban bemutatott CO-1 kollekció, ami jó sok lapáttal tett rá a korábbi a búvárórás kollekciókra. Ezek az órák nem hobbibúvároknak, sőt nem is búvároknak készültek, hanem Class-1 nagysebességű motorcsónak pilótáknak, így nem 200 vagy 300 méteres, hanem 1000 méteres vízállósággal rendelkeznek.
Jó esetben a csónakok nem 1000 méteres mélységben közlekednek, itt azért van szükség ilyen magas nyomásállóságra, mert ezek a hajók több, mint 250 km/h-s sebességgel haladnak és ha ilyenkor a víz alá bukik vagy felborul, akkor hatalmas erővel csapódik, nem csak a pilóta, de órája is a vízbe. Természetesen, a héliumszelepnek hála akár dekompressziós búvárkodásra is alkalmas az óra. Jól tudjuk azért, hogy a legtöbb búváróra ritkán lát komoly mélységet, inkább egy íróasztalt koptat életútja nagy részében. Ilyenkor a menyerő specifikációk mellett előtérbe kerül a karakteres dizájn és a kényelmes viselet.
Az Edox CO-1 Chronograph 45 milliméteres titán tokja nagy, de lényegesen könyebb, mint egy ugyanekkora acél tok, nem mellesleg a titán hipoallergén, jól bírja a hirtelen behatásokat és korrózióálló. Nem véletlen, hogy Japán után Svájcban is egyre több helyen bukkan fel ez a sokoldalú anyag, egyre több modellnél lesz lehetőségünk titánt választani. Összetéveszthetetlen a tokforma, melynek tetején nem egy megszokott acél lünetta pihen, benne egy kerámiabetéttel, hanem az egész lünetta egy darab kerámia. Akárcsak a 4 milliméter vastag zafírkristály, a kerámia lünetta is szinte megkarcolhatatlan, ami kifejezetten jól jön, hiszen ez az alkatrész van kitéve a legtöbb ütésnek.
Búvárórák közt egyedi a tokforma, mert nem a megszokott, kerek középtok, vastag tokfülekkel formátumot használja, helyette kifejezetten vékony tokfülekkel lett tervezve. Emiatt az új, háromszemes titán csat akár integráltnak is tűnhet, holott nem az. Eddig a CO-1 csak gumi és bőrszíjon volt elérhető, de most a titán debütálásával megjelentek a csatok is. Ellentétben a tokkal, ahol akad egy-két polírozott felület, a csat teljesen szál-húzott. Ez nem csak passzol a búvárórák hangulatához, de az elkerülhetetlen karcok is kevésbé feltűnőek rajta, mint egy fényes csaton. Megjelenése passzol a szögletes tokfülekhez, mind a külső, mind a belső szemek inkább szögletesek, mintsem lekerekítettek.
Akárcsak a tokforma, a számlapi kép is ismerős a korábbi Edox CO-1 modellekről. Kék és szürkésbarna közül választhatunk. Mindkettő fimé hatású, azaz belülről kifelé sötétedik. A kék nagyon jól visszaadja a tenger árnyalatát egy nyári napon, míg a szürke, barnás beütésével, jól kiegészíti a titán színét. Nagyon hasonló a titán és az acél fénye, mégis a titán kicsit sötétebb, néhol enyhén barnás, ez márkáról-márkára változik.
Mindkét számlapot narancssárga kiemelések dobják fel. Nagyon változatos applikált indexek futják körbe a számlapot. 12, 3, 6 és 9 óránál szokásos, szögletes indexeket találunk, a móka ötpercenként kezdődik. 1 óránál egy méretes 1-es szám kapott helyet, ugye CO-1, míg mindehol máshol majdnem teljes körök ülnek. Ahol beleérnének a percskálába, ott egy darab eltűnik a jelölőkből. Nagyon érdekes megoldás, ami arra enged következtetni, hogy nem beszállítói számlap alkatrészekről van szó, mert máshol ilyet nemigen talál az ember.
Biztosan nem téveszthetjük össze a kronográf kijelzéseit az idővel, hiszen a stopper mutatói egészen vagy részben narancssárgák, valamint segédszámlapjai külön kiemelést kaptak. 6 óra fölött a 12 órás, 9 óra mellett pedig a 30 perces gyűjtő kapott helyet. A harmadik segédszámlap egy futó másodperc. Természetesen minden mutató és index meg lett kenve sötétben is világító Super-LumiNova festékkel. A számlap alatt egy Caliber 102 szerkezet ketyeg, ami egy Ronda 5030 D. Ez egy megbízható és szerelhető, 13 köves kvarc szerkezet a Ronda Startech szériájából.
Az új modellek ára 2000 euró, ami nem olyan magas prémium az acél tokos változatokhoz képest, hiszen azok csak gumi vagy bőrszíjon kaphatók. Egy régóta működő, önálló svájci márka versenyképes kvarc kronográfja az új titán CO-1, ami könnyedén megállja helyét kategóriájában.
Galéria:
Az órákat a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.