Idén tavasszal megjelent az Orient sikertermékének, a Makonak az első solar, stopperes verziója, ami most eljutott hozzánk is.
A recept nem változott, hiszen ami bevált, azt nem érdemes bolygatni. Mindig is sportos megjelenése és jó ár-érték aránya adta el a Mako-t, ami most számára eddig ismeretlen területre tévedt. Korábban volt számtalan verziója a modellnek, különféle méretekben, de egy mindig közös volt, az automata szerkezet. Ha valaki belépőt venne a mechanikus órák világába, akkor az Orientnél érdeklődjön, náluk olcsóbban nagy márka nem ad automata szerkezetet. Egy hátránya van csupán ennek, hogy bonyolultabb komplikációkat nem tudnak elérhető áron adni, így van, hogy le kell térniük a mechanikus útról. Most, hogy talán elhalni látszik a hatalmas Daytona őrület és mindenki, köztük a Seiko is, kiadta már új kronográgfját, csatlakozott az Orient is. Nem lepődnék meg ha a Seiko Speedtimer eladások védelmében jött csak most ki ez a modell, nagytestvérétől jóval később.
42,8 milliméter átmérőjű és 13,1 milliméter vastag az acél tok. Nem csak vonalvezetése, de méretei is nagyon hasonlítanak a Mako széria többi tagjához, így akin azok jól álltak, ebben se fog csalódni. Igazi japán órás stílusban a hosszában mért tokfültávolság bőven 50 milliméter alatt marad, egész pontosan 47,1 milliméter, ami jó eséllyel vékonyabb csuklón se fog túllógni. 200 méteres vízállósága még búvárkodásra is elég, nem hogy a lellei strandra. Ehhez koronazár adja a kellő védelmet, viszont a stopper gombjait nem tanácsos víz alatt nyomkodni. Vannak kronográfok amiken a két oldalsó gomb is menetes zárat kapott, de a legtöbb vásárlónak ez csak nyűg a hétköznapi használat során. A jelzett koronát funkcionális koronavédők veszik körbe, tehát tényleg eltakarják az egészet, ami a kis korona miatt néha nehézkessé teheti annak használatát.
A felületkezelés egyszerű, de ezen az áron jónak számít. Nagyrészt szál-húzott a tok, nem markánsan, inkább szatén, mintsem matt. A gombok és korona polírozott, valamint egy kiszélesedő letörés csillog még a tokfüleken. Zafírkristály zárja felülről a tokot, ami végre egyre elterjedtebb ebben az árkategóriában is. Az alap kristályüveggel szemben mindenképp jobb választás, hiszen csak gyémánt keménységű anyagokkal – valamint elképesztő véletlenekkel – karcolható, tehát átlagos használat mellett kicsi az esélye, hogy megsérüljön.
Meglepően részletgazdag az ismerős számlap. Osztozik a Mako 2 és annak frissített változatának indexeivel és mutatóival, viszont a három segédszámlap teljesen új. Egészen mélyen ül a számlap a tokban, de a segédszámlapok is süllyesztettek. Apró, de figyelemreméltó részlet a segédszámlapok körül futó leheletvékony, polírozott ráma. 3 óránál egy 24 órás mutató, 6 óránál a stopper 30 perces gyűjtője, 9 óránál pedig egy kismásodperc kapott helyet. Nem csupán jól néznek ki, funkcionálisak is a segédszámlapok. Mindhárom egy napelem, ami a szerkezetet tölti, innen az alig észrevehető sötétlilás árnyalatuk. 4 és 5 óra közé került egy dátumablak, ami sokszor elkerüli a figyelmet, így nem bántó megosztó elhelyezkedése. Elég mélyen ül benne a dátumtárcsa, így bizonyos fényviszonyokban nehézkes a leolvasása.
Egy 22 milliméter széles, majdnem háromszemes acél csat jár az órához. Igazából egy-egy szem van bemarva úgy, mintha három lenne. Olyan messzire elmentek, hogy még hátoldalukon is fenntartják ezt a látszatot. Ugyan az az acél csat, mint az Orient Mako 40-en, ám itt sokkal jobban passzol az órához, mivel ez a tok majdnem 3 milliméterrel szélesebb annál.
Egy Orient VS752 meca-quartz szerkezet ketyeg a tömör hátlap mögött. A meca-quartzok lényege, hogy ötvözik a mechanikus és a quartz szerkezet jó tulajdonságait. Az időmérésért egy mezei elemes modul felel, egy, fő motorral, ez hajtja meg a stopper részt is, amit viszont a mechanikus szerkezetekre emlékeztető karos rendszerrel vezérelhetünk. Ennek a hibrid megoldásnak köszönhetően a látvány és gombnyomási érzet is hasonlít a mechanikus kronográfoknál tapasztaltra: Míg a kvarc-kronóknál a gombbal egy mikrokapcsolót működtetünk, aminek többnyire puha, erőtlen érzete van, addig a meca-quartz szerkezetek esetében (csak úgy, mint a mechanikusoknál) erős, határozott nyomás mellé egy markáns kattanást érezhetünk. Járástartalékkal nem kell bajlódni, mivel solar, azaz napfénnyel töltődő a szerkezet, így ha nem hagyjuk hónapokon át egy sötét fiókban, akkor sok-sok évig nem fog megállni.
Kék, fekete és panda számlappal létezik egyelőre az új modell, melyek közül utóbbi a favorit. 124.900 forintos ára olcsóbb, mint az új automata Orient Mako modelleké, ami verhetetlenné teszi. Legnagyobb ellenfele a holdingon belüli Seiko Speedtimer, ami jóval drágább, de hasonló specifikációkkal rendelkezik, így vagy pénztárca vagy ízlés dolga, hogy melyiket választjuk.
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.