Újraindulása óta hatalmasat fejlődött a Yema, nem csak órái minőségében, de gyártási technológiában is. 2020 óta azon dolgoznak, hogy minél több alkatrészt maguk gyártsanak, amit most két új, saját szerkezet debütálása koronáz meg.
Korábban voltak kételyek afelől, hogy a Yema honnan szerzi be alkatrészeit, de mára ők is büszkén hirdetik, hogy amit csak lehet maguk gyártanak, sőt a nyersanyagokat is próbálják minél közelebbről beszerezni. Amellett, hogy a Jura régió ambíciózus órásmestereit csábították el, legtöbb alapanyagukat is innen szerik, egészen pontosan a manufaktúra 72 kilométeres körzetéből. Komoly vállalás ez a kis, családi vállalkozásként működő márkáknak, akik most szinte mindent feltettek egy lapra, vagyis inkább háromra.
A Yema manufakturális szerkezetgyártásának alapja a CMM.20 mikro-rotoros automata szerkezet, ami még Kickstarter projektként kezdte, majd bekerült a Wristmaster Travellers kollekcióba, aminek előrendelői most szeptemberben kézhez is kapták az órákat. A szemrevaló werket alapjaitól a Yema csapata tervezte és sok alkatrészét is ők gyártják. Valószínű, hogy konkrét listát sosem fogunk látni arról, hogy mi hol készült, de ha tippelnem kéne, akkor a kényesebb részek, mint a hajszálrugó, beszállítói. Billegője glucydurból készült, ami nem mágnesezhető, strapabíró és jól bírja a hőmérsékletváltozást. Már egészen régóta ismerik ezt az anyagot a szerkezetgyártásban, de viszonylag ritkán fordul elő mostanság. A CMM.20 másik erőssége 70 órás járástartaléka, ami már-már a minimum, ha egy gyártó tisztességes saját szerkezetet dobna piacra. Egy tungsten mikro-rotor tesz róla, hogy fel is legyen húzva a nagy főrugó, ami a hosszú autonómiát biztosítja. A mikro-rotornak hála egészen karcsú, csupán 3,7 milliméter vastag a szerkezet, ami majdnem 0,9 milliméterrel vékonyabb, mint egy ETA2824. Pontossága is tisztességes, igaz nem éri el a kronométer szintet, de megközelíti azt, napi -3/+7 másodperces maximális járáseltérésével.
Tanulva a CMM.20 tervezéséből és gyártásából, a Yema már két éve dolgozik a CMM.10 automata szerkezeten, ami 2024 első negyedévében várható majd. Jobb pontosságra és 70 óránál is hosszabb járástartalékra törekednek. Akárcsak a CMM.20 esetében, a CMM.10 szerkezettel szerelt órákat is először egy Kickstarter kampány keretein belül lehet majd megszerezni.
A végére hagytam a nagyágyút, a CMM.30 tourbillon szerkezetet. Idén 75 éves a Yema, amit egy kis számban legyártott, még idén bemutatott tourbillon szerkezettel ünnepelnek majd. Ez is náluk készül a manufaktúrában és jóllehet, hogy az egyik legolcsóbb európai tourbillon óra lesz. Izgatottan várjuk a bejelentést.