A legérdekesebb szovjet mérnöki teljesítmények mellett a világűrrel is előszeretettel foglalkozik a Vostok-Europe. Most, a végeláthatatlan kozmosz két közeli, de annál látványosabb jelenéségét hozták el két új órában, amiket a megszokott 3000 helyett csak 1000 darabban gyártanak.
Talán mindenki látott már napfogyatkozást, még ha csak részlegeset is, és tudja, mennyire lenyűgöző amikor a Hold a Föld és a Nap közé kerülve kitakarja az utóbbi fényét, látványos fényjátékot produkálva. Holdfogyatkozást pedig egész biztosan tapasztalt már mindenki, hiszen az egyik legfeltűnőbb csillagászati jelenség, amit már az ókorban is használtak hónapok számlálására. Kemény fába vágta fejszéjét a Vostok-Europe, mikor kitalálták, hogy megörökítenék mindezt két órán, de egész jól sikerült a végeredmény.
Általában a tokkal szoktam kezdeni, de úgy érzem itt nem vághatok bele a tok ecsetelésébe, mikor kicsapja az ember szemét az aszimmetrikus számlap. Megörökíthették volna a fogyatkozásokat kis segédszámlapokon is, de ehelyett mindent a téma oltárán áldozva az egész számlap lett a fogyatkozást. A Solar Eclipse, azaz napfogyatkozás változaton rózsaarany a széles, meredek ráma, ami az éppen eltűnő Nap mása kicsiben, míg a monokromatikus Lunar Eclipse, holdfogyatkozásos kiadáson nappal fehér, éjjel pedig zölden világít a ráma. Talán ez a legjobb kis részlet az órán, hiszen sötétben éppúgy világít a számlap cikkelye, mint a sarló alakú Hold. Sajnos ez csak a Lunar Eclpise-re jutott, mert fényes, rózsaarany alkatrészek nem tudnak fluoreszkálni, az csak a világosabb árnyalatok kiváltsága. A Lunar Eclipse felé billenti a mérleget az is, hogy rózsaarany színű társán műanyag hatása van a rámának.
De, nem állnak meg itt a különlegességek, mert a számlap többi, hagyományosabb része fekete aventurinból készült, ami a csillagos eget ábrázolja. 12 óránál egy nagy VE logót találunk a teljes márkanév nélkül, ami letisztultabbá teszi az egyébként mozgalmas számlapot. 2 és 10 óránál találjuk a kronográf segédszámlapjait, jobboldalt egy huszad másodperces osztással rajzolt, baloldalt pedig egy 30 perces gyűjtővel. A textúrájában is eltérő 6 órai segédszámlap az időkijelzéshez tartozó kismásodperc. 4 óránál egy széles dátumablakot találunk, ami megmutatja nem csak a mai, de az előző és az következő napot is. Mellette olvashatjuk az adott modell nevét, stilizált fogyatkozással körbevéve. Ismerős, vaskos és könnyen leolvasható mutatókat látunk mindkét órán, SuperLumi-Nova fluoreszkáló festékkel kiemelve.
Vostok-Europeról beszélünk, tehát nem épp ingujj alá csúszós darabok, 46 milliméteres átmérőjükkel és 16,5 milliméteres vastagságukkal. A Solar Eclipse feltűnőbb rózsaarany bevonatot kapott, míg a Lunar Eclipse maradt bevonat nélkül. Mindkét tok nagyrészt szálhúzott, csak a domború kristályüveg és a tok oldala csillan a napszaknak megfelelő égitest fényében. Fekete PVD bevonat teszi kontrasztossá a stopper gombjait és a gondosan gravírozott hátlapokat, melyek közepe követi a számlap aszimmetriáját.
Mindkét változat egy fekete, aligátorbőr mintájú szíjon érkezik, ami ugyan jó minőségű, de nem feltétlenül passzol olyannyira az órákhoz. Több Vostok-Europe modellre is igaz, hogy jobban mutatnak gumiszíjon és szerintem most is pofásabb lett volna egy-egy gumiszíj, főleg ha valami témába illő mintát is sikerül rájuk faragni.
Egy Miyota 6S30 Grand Chrono Quartz szerkezet hajtja az órákat, aminek fő vonzereje a már említett, huszad másodperces kijelzés, ami hivatalosan azért szuper, mert nagyon pontosan mérhetünk vele, a gyakorlatban pedig egyszerűen látványos, ahogy szalad körbe és jó szórakozás megpróbálni egésznél megállítani, amíg várjuk a villamost. Apropó villamos, elemmel működnek az órák, nem pedig napelemmel, ami egy kihagyott ziccer amikor benne van az órád nevében, hogy Solar.
230-245.000 fotintos forintos áruk nem több, mint a legtöbb Vostok-Europeé, és ennyiért nem egyszerű ilyen ötletes és egyedi órát találni.
Az órákat a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.