Új, karakteres búváróra egyenesen a francia óceánpartról!
Egy különös helyről indult 2008-ban a March LAB márka. Alapítója, Alain Marhi Franciaország atlanti partvidékének lemenőbb szörfös helyéről származik, ami nem éppen az óragyártás helyi Mekkája, Alain mégis úgy gondolta, hogy képes ötvözni a szörfözést az óragyártással, és annyira sikerült neki, hogy már több, mint 15 éves a márkája, ami sajátos, felismerhető és legfőképp, szerethető órákat készít, köztük a szörf orientált Belzával.
40 milliméter átmérőjű és 14,5 milliméter vastag a Belza bronz tokja, ami a széles lünettával együtt robosztus összhatást biztosít. Hozzájön ehhez a bronz súlya és máris egy masszív, magabiztos búvárórát kapunk hordható átmérővel.
Mindenhonnan kaptunk már vintage hatású búvárórát, de a legnépszerűbb az 50-es, 60-as évek a maguk visszafogottabb jellegzetességeivel. Ezzel szemben a March LAB Belza a 70-es évekből merít, azokból a 70-es évekből, amikor csúcson volt az LSD és még pszichoaktív szerek nélkül is élénkpiros számlappal rajzolták a Rolex Day-Datet, zöld segédszámlapot kapott az Omega Flightmaster és olyan autók suhantak az utakon, mint a Lamborghini Countach vagy az Alfa Romeo Montreal. A tokon egészen apró részletekben mutatkozik meg ez, mint a lünetta kiálló részei, az oldalra kiugró tokfülek vagy a korona egyedi recézése.
Vékony jégen tipeg a Belza, hiszen az ilyen kicsi, egymástól független elemeket hamar zsúfolt és giccses órához vezetnek. A számlapon nagyon jól vették az akadályt, még ha márkajelzés lehetne kisebb is 12 óra alatt. Középen egy süllyesztett célkereszt osztja négyfelé a számlapot, ami 9 óránál az egyszerű, szögletes indexek egyikébe, 3 óránál, pedig a különös dátumablakba végződik. Itt, a dátumtárcsán látjuk azt a kis, élénk, elsőre talán oda sem illő színfoltot, ami a 70-es években oly’ sok órán ott volt, most pedig szinte az összes March LAB modellen felbukkan.
Akivel szembejött már a March LAB, annak talán feltűnt, hogy a Belza Bronze Edition számlapja feketébb, mint bármelyik másiké, hiszen most először tett a gyártó fekete számlapot egy órába, a náluk megszokott zöld helyett. Bő 15 évig elkerülni az számlapgyártás alapvetését, a színt, ami nem szín, komoly elhivatottságra vall.
Az óra tömör hátlapján látjuk a Villa Belzát, azt az óceánra néző, híres villát, amiről a kollekciót elnevezték és ami előtt állítólag hatalmasakat lehet szörfözni. Alatta egy La Joux-Perret G100 szerkezet ketyeg 4 Hz-es frekvencián, 68 óra járástartalékkal, ami talán az egyik legkompetensebb ETA/Sellita alternatív a beszállítói piacon. Egy textúrált fekete gumi és egy fekete bőrszíjjal érkezik az óra, amiket a gyorskioldású stiftek nagyapja, az átfúrt tokfülek segítségével relatíve könnyen cserélhetünk.
2.195 eurós árával a márka kollekciójának felső szegmensébe ugrik, de szélesebb perspektívából jó ár-érték arányt kínál, ha egyedi órát keres valaki.