Már kedves ismerősként nézünk a Grand Seiko nyírfaszámlapjaira, amik most két Evolution 9 öltönyórába költöztek, ráadásul kézi-húzós szerkezettel alattuk, ami csatlakozik a sorra bemutatkozó kézi-húzósok gyarapodó sorához. Azt is érdemes kiemelni, hogy ezek az órák hozták vissza a márka kínálatába a hi-beat, azaz magas frekvencián dolgozó kézi-húzós szerkezeteket 50 év szünet után.
Hatalmas siker volt a legelső White Birch, majd az azt követő spin-offok is pillanatok alatt elfogytak, így nem meglepő, hogy tovább tolják a szekeret, csak egy kis csavarral. Korábban sportos körítésben láttuk Japán nyírfaerdejeinek legjavát, most viszont elegáns hangulatban tértek vissza.
Megmaradt az Evolution 9 összetéveszthetetlen stílusa, csak kellően zsugorítva. Kényelmes öltönyórás méretre faragták a 38,6 milliméter átmérőjű és 9,95 milliméter vastag tokot, amit aranyból és titánból is elkészítettek. Hiába az elegáns méretezés, az egyre kisebb órák trendjének hála a hétköznapokon se lesz szokatlan, nem fog nagyon kitűnni a tömegből, csak épp amennyire az még egészséges. Káprázatos a váltakozó felületkezelések találkozása, szépen emeli ki a számlapot a ráma markáns szálhúzása, amit egy polírozott letörés tesz szelídebbé. Érdemes említeni az anyaghasználatot. Aranyat már láttunk, itt nincs semmiféle boszorkányság, viszont az új Brilliant Hard Titanium különösen szépre sikeredett, főleg az anyag tulajdonságai miatt. Egyrészt, világos fénye egyértelműen az acélt idézi, nem találjuk a titánra sokszor jellemző sötétebb, kissé barnás beütést, másrészt a híres Zaratsu tükörpolírt is hiba nélkül kivitelezték egy olyan anyagon, amivel nehezebb dolgozni, mint az acéllal.
A számlapok textúrája a White Birchhel ellentétben nem vertikális, hanem vízszintes, ami még markánsabbá teszi a számlap és a ráma közti váltást. Markáns és határozott az óra, melyek nem épp a klasszikus öltönyórák erényei, de az új Grand Seiko úgy oldja meg ezt fúziót, hogy a kifinomult összhatás nem szenved csorbát. Semmi sem tökéletes, de az indexek és a mutatók kidolgozása már majdnem ott van. Az egy dolog, hogy képeken makulátlan az applikált indexek és mutatók polírozása, de ezek a csuklón egyenesen kiugranak a számlapból, hogy összekapkodják az összes fotont, ami csak az útjukba kerül. Hasonló a számlap textúrája is, de abban van egy kis durvaság, ami a valódi fakérget idézi.
Az átlátszó hátlap is tartogat meglepetéseket a már említett 9SA4 kézi-húzós, 5 Hz-es frekvencián zakatoló szerkezettel, ami a 9SA5 alapjaira épül, tehát hozza magával a Grand Seiko Dual Impulse gátszerkezetét és a két rugót. Itt-ott hasonlít is ősére az új werk, de gondosan átrajzolták a hidakat a Studio Shizukuishi manufaktúrában, hogy jobban passzoljanak egy rotor nélküli konstrukcióhoz. 80 órás járástartaléka megfelel a modern elvárásoknak, ráadásul praktikus is, hiszen így csak háromnaponta kell majd felhúznunk az órát. Az se baj, ha elfelejtettük, mikor húztunk rajta utoljára, mert egy kicsi, de hasznos járástartalékkijelző is elfért a szerkezeten. 50 éve nem volt már új kézi felhúzású, high-beat szerkezet a GS portfoliójában, így itt volt már az ideje ennek a megjelenésnek.
Mindkét verzió aligátorbőr szíjon érkezik. A titánt Grand Seiko állandó kollekciójában kell majd ezentúl keresni, 11.700 eurós árcédulával, míg az aranyból csak 80 darab készül 49.500 euróért.
Galéria: