Gyakran foglalkozunk a vilniusi márka típusaival, mivel hazánkban elég erős törzsközönsége van, valamint ha nagy darab, de minőségi órát szeretnénk, akkor az Omega PloProf alatt ez lehet a legjobb ár/érték arányú óriás. És nem csak óriás, de ötletes is.
Ha csak egy hatalmas, óraformájú krumplit szeretnénk, akkor számtalan divatóra kínál alternatívát. Az oroszból lett litván Vostok-Europe viszont ötletes megoldásokat is nyújt a hatalmas méret mellett. Különböző, érdekes tokformák és számlapok, emlékezzünk például a rendhagyó, tengaralattjáró-ihlette SSN571-re, vagy a sokáig használt tríciumcsöves megoldásokra, a barlangkutatóknak dedikált Expeditionre, a nemrég bemutatott periódusos rendszer elemeit felelevenítő kollekcióra, és még sorolhatnánk.
Most az Expedition modellcsalád 3 különböző színű North Pole modellje került a kezeink közé a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft-nek köszönhetően. A sárga, koptatott kék, és sima kék modellek mind vidám, nyári színek, főleg a témához passzoló színű gumiszíjjal. A modellek igazi érdekessége ( a koptatott PVD tokon kívül, de erre majd visszatérünk) két különlegességben rejlik. Az egyik a „napelemes” Solar szerkezet, a másik pedig az üvegre nyomtatott indexek és feliratok megoldása.
Kezdjük az alapokkal: Edzett K1 üveg, 200 méteres vízállóság, koronazár, és elképesztően masszív tok. 47 milliméteres átmérő, és közel 58 milliméteres hossz – valóban méretes óra, de 18 centis csuklóátmérő fölött abszolút kényelmes. A tokok színei már izgalmasabbak, nem is a sima PVD kék, vagy az acél, hanem a színátmenetes kék, ami olyan hatást kelt, mintha hőkezelt kékítést kapott volna a tok, de nem egyenletesen, épp csak addig amíg elkezd kékülgetni. Nem hétköznapi, de szerintem nagyon jól néz ki. Érdekesség még, hogy egy 5 perces osztású percskála nem egy lünettára, vagy egy számlapot körülvevő percgyűrűre került, hanem a lünetta külsejére, körbe.
A számlapon folytatódnak az izgalmak. Maga a számlap alapja fényáteresztő, a számlap alatt van a Seiko-Epson által gyártott VS57 kaliber fényérzékeny panelje, 9 óránál láthatunk egy töltöttség kijelzőt, ami kifejezetten hasznos tud lenni, hozzám például kifejezetten lemerülve érkeztek az órák, a fotókon ez látható is, de következő nap, mikor a videókat készítettem, eltöltöttek 20-30 percet a tűző napon, és elég sokat töltődtek, megkockáztatom, hogy ha egy napra napon hagyjuk – lehetőleg nem a 30 fokos déli napsütésben, az aszfalton – akkor teljesen fel is tölthet.
A solar megoldások egyébként is a kvarcórák egyetlen és lehetséges jövője hosszútávon, mert a kettő-négy évente elemcserélős megoldások bőven huszadik szádaiak, ennél a solar sokkal előremutatóbb. Legalábbis, a legrégibb, ami nekem van és saját tapasztalatból mondhatom, 2018 óta kiválóan működik és ha minden igaz, 2034-ben is működni fog még a jelenlegi kapacitorral.
A számlap másik érdekessége a 3 órai 24 órás segédszámlap felfestése. Egyrészt ötletes az, hogy külön felfestést kapott egy skála, ami azt mutatja, hogy az északi sarkon az adott időpontban és évszakban világos van-e vagy sötét. Nem hiszem, hogy a VE viselőinek túl sűrűn lenne hasznos ez az információ, de mindenképp izgalmas, hogy ezt bármikor tudhatjuk. A másik pedig az üveg belső felére rajzolt jelölések. Nagyon kevés gyártó élt eddig az optikai csalódás ezen módjával, ugyanis ha egy segédszámlap jelöléseit, indexeit nem a számlapra, hanem az üveg belső felére festik azzal egyfajta optikai csalódást érnek el, mivel egymástól függetlenül látjuk őket, ahogy az órát mozgatjuk.
Nagyon látványos megoldás, mégha nem is az atompontos leolvashatóságot szolgálja, egy ilyen kicsi 24 órás számlapnál ez nem ezen fog múlni. Ha ez még mind nem lenne elég, akkor elmélyedhetünk a számlap térérzetében lentről is, ugyanis nem csak az üvegre festett jelölők, hanem a számlap lépcsőzetessége és rásegít a 3D hatásra. A logó, a segédszámlapok karikái és a számlap szélén körbefutó percskála, a hatalmas, világító indexekkel együtt (a számlapra) rakott elemekből készült.
És most jöhet az ár, ami elvehetné mindenkinek a kedvét, de ez itt most nem fog megtörténni, ugyanis rendkívül barátságos árazást kapott a fényevő Expedition North Pole. Színváltozattól függően 150-180.000 forint között szerezhetjük meg. Konkurenciáról beszélni a Vostok-Europe esetében az egyedi megjelenése miatt nehéz, de ebben a szegmensben nem is lehet. Ha a jellegzetesen „méretes” kategóriát nézzük, akkor a zoknit és alsóneműt is forgalmazó divatmárkák kínálják ebben az árkategóriában a termékeiket, amik véleményem szerint nem kelhetnek versenyre egy Vostok-Europe-pal. Tény, hogy nagyméretű strapa órák között ott vannak még ilyen árban G-Shock modellek, de teljesen más stílusba/kategóriába tartozó órák, almát pedig nem hasonlítunk a körtével.
Ez, ilyen áron, talán a legjobb idei Vostok-Europe ajánlat.
Galéria: