Ha elérhető árú, automata búvárórát szeretnénk, akkor az Orient Makot keressük. Jó pár éve a magyar órás közösség is régi ismerősként néz a Mako-ra, de a kollekció már két évtizede az automata órás világ belépőpontja számtalan még mit sem sejtő órakedvelőnek, akiket ez a szerethető modell ránt be az órák világába. Számtalan verzióját láttuk már, de most az egyik legismertebből készült 20. évfordulós különkiadás.
Már 2004-ben is azt képviselte az Orient Mako, mint ma, egy széles tömegeknek készült, könnyen befogadható búváróra volt a kezdetektől. Akárcsak az Orienttel egy cégcsoportban létező Seikonál, a PR csapat itt sem frappáns névadásaikról híres, a kollekció, amit mindenki Makoként ismer, az Orient Diver Design Model névre névre hallgat, a Mako nevet csak a vásárlóktól kapta, de néha már hivatalos sajtóanyagokban is felbukkan.
Akik régóta követik az Orient Diver Design Model, mármint Orient Mako vonalat, azok tudják, hogy a mostanában igazán népszerű Kamasu és Mako 40 modellek nem egészen idézik az immár 20 éves ősüket, hiszen az sokkal inkább hasonlít az általunk Mako 2-nek nevezett órához, ezért is hozták vissza még egy körre a 2016-os Mako 2-t, pár modern újítással.
A 41,8 milliméter átmérőjű tok hordoz minden jellegzetes Mako elemet. Ott vannak a keskeny tokfülek, a kecses koronavédők és a lünettabetét egyedi kivágott részei 10 percenként. Aki látott és hordott már Mako 2-t, az tudja mire számíthat ennél a különkiadásnál is. Kényelmes, könnyen viselhető tok, tisztességes felületkezeléssel. Mint minden klasszikus búvárórán, a tok nagy része szálhúzott és csak a tokfüleken végigfutó letörés lett felpolírozva, ami sokat dob az óra hatásosságán. Magyarán, ez a kevés, jól elhelyezett polír is elég ahhoz, hogy drágább óra látszatát keltse a Mako.
De, nem állnak meg itt a drágább órákat idéző elemek, az évfordulós kiadás főszereplője, a számlap is népszerű luxusórás elemekkel hódít. Az Orient Star-nál már láttuk, milyen szép számlapokat tud villantani az Orient, és úgy tűnik, hogy ez tudás kezd szép lassan leszivárogni az olcsóbb modellekhez is. A Japánt körülhatároló tengerek által ihletett számlap egy dinamikus hullámtextúrát kapott a visszafogott színátmenet mellé. Klasszikus Orient Mako 2 indexeket találunk, 12, 6 és 9 óránál sportmezekre emlékeztető számokkal és pálcikákkal. Különös választás a mutatók arany árnyalata, ami szokatlanul elüt az ezüstszínű órajelölőktől, de jól passzol a számlap kékjéhez. Nem csak az arany mutatók, de egy elegáns “Anniversary Edition” felirat is emlékezet minket a jeles évfordulóra. Itt fontos megemlíteni, mennyire egységes a tipográfia. Mind az “Automatic”, “Water Resistant” és az “Anniversary Edition” felirat is ugyan azzal a betűtípussal került a számlapra, ami olyan odafigyelést mutat, amit néhol tízszer ennyiért se mindig találunk.
A számlapot és a karcálló zafírkristályt ölelő lünetta most először tündököl a toktól eltérő színben. Fekete PVD bevonatot kapott az egyirányban forgatható búvárlünetta, amin ott vannak a már említett kis bevágások minden második jelölésnél. Klasszikus Batman, vagyis fekete és kék az aluminium lünettabetét, amin a kék rész 20 percnél marad abba, hiszen 20 éves a Mako.
Az olcsó Orientek kompromisszumai szép lassan tűnnek el, ahogy zafírüveget raknak már szinte minden verzióba, de a masszívabb csatra még várni kell. Félreértés ne essék, strapabíróságból ez a tömör szemes acél csat is jeles, de sokat dobna az óra érzetén két tömör végszem. Egy jól bevált biztonsági zár tartja csuklónkon az órát, négy mikroállítási lehetőséggel, hogy megtaláljuk a tökéletes méretet.
Gravírozott, tömör hátlapja mögött egy Orient F6922 szerkezet ketyeg, ami az egyik legolcsóbb in-house szerkezetként lett híres. Bizony, az Orient maga fejleszti és gyártja szerkezeteit, ami igazi unikum 100.000 forint körül. Mindössze 3000 darab készül az órából, pontos sorszámmal a hátlapján. 174.900 forintos ára magasabb, mint egy alap Makoé, de többet is kapunk a pénzünkért.
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.