Még bőven a bozótosban van a Piaget, sorra döntötte meg rekordjait a Bulgari és úgy látszik, hogy a Richemont marketing keretéből se rájuk jut a legtöbb mégis, ha akarják akkor tudnak még villantani.
2018 óta reszelgetik az Altiplano Ultimate Concept leheletvékony órát, ami végül 2020-ban került gyártásba, mint a világ legvékonyabbja, mindössze 2 milliméteres vastagságával. Ezt a rekordot azóta többször is megdöntötte már a Bulgari, de elvitathatatlan a Piaget tapasztalata ezen a téren. Idén odáig jutottak a finomítással, hogy ugyanabba a 2 milliméter vastag tokba, amiben korábban egy hagyományos szerkezet volt, beleszuszakoltak egy tourbillon gátszerkezetet, ezzel létrehozva a valaha volt legvékonyabb tourbillont.
Már 1957-ben foglalkozott ultravékony szerkezetekkel a manufaktúra és olyan legendás werkeket raktak össze, mint a 2 milliméter vastag 9P vagy a máig rekorder, több mint 10 éve bemutatott legvékonyabb automata szerkezet, az 1208P, mégis látszik, hogy valami nincs rendben a márkánál, pedig nagyon próbálkoznak. Majd talán most, 150. születésnapjukra.
Nagyot kellett robbantani a jeles dátumra, sikerült visszavágni a Buglarinak, akik 2018 óta tartották a legvékonyabb tourbillon óra rekordját az Octo Finissimo Tourbillon Automatic-kal, és nem is kevéssel, 1,95 milliméterrel lett vékonyabb a Piaget. Olyan elképesztően vékony órákról beszélünk, ami elsőre talán fel sem fogható, hát ha még egy tourbillon is elfért ilyen kis helyen. A tourbillon talán az egyik legnagyobb presztizsű komplikáció, amit anno még azért talált fel Breguet, hogy javítsa a zsebórák sokszor csapnivaló pontosságát. Működési elve egyszerű, azzal, hogy az egész gátszerkezet saját origója körül forog, a gravitáció mindig más irányból húzza a billegőt, ezzel kiátlagolva és minimalizálva a járáseltérést. Ez a zsebóráknál még releváns volt, de ma már a csuklónk végzi ugyanezt a feladatot, ahogy egész nap mozgatjuk rajta az óránkkal, viszont a tourbillon mégsem tűnt el, mert egy olyan komplikáció, ami folyamatosan látványos. Az öröknaptár évente egyszer az, a retrográd másodpercmutató csak percenként, míg a tourbillon állandó szórakoztatást nyújt, ahogy elegáns táncot jár önmagával. Ez az érzés és látvány párosult egy papírvékony órával.
41,5 milliméter átmérőjű és 2 milliméter vastag a Piaget Altiplano Ultimate Concept Tourbillon kobalt ötvözet tokja, ami egyben a szerkezet szerves része is. Mint minden ilyen vékony óránál, a tok valójában a mechanika alsó csapágylemeze. Szintén közös jellemzője a hasonló órának, hogy nem rétegegekkel dolgoznak, mint egy hagyományos óra hagyományos szerkezete, hanem oldalirányba terjeszkedve épülnek fel. Értelemszerűen, ezért újra kellett tervezniük az egész tokot, hogy integrálják a tourbillont, valamint a járaton is kellett dolgozni, hogy maradjon hely az új gátszerkezetnek. Sokat nyertek még egy újragondolt első zafírkristállyal is, ami vékonyabb (0,2 mm vastag) és strapabíróbb, mint a korábbi. Bármennyire is hihetetlen, az óra nem kelt túlságosan törékeny hatást a kézben vagy csuklón. Persze, finom és precíz tárgy, de bátran fel és le lehet venni, akár bármelyik másik órát, anélkül, hogy elhajolna, vagy más baja esne. Ráadásul 20 méterig vízálló is, úgyhogy elméletileg az egésznapos viselést is bírná.
Hátra is jutott zafírüveg, ami szintén unikum ebben a műfajban, hiszen ahogy említettem, a hátlap egy csapágylemez, mégis a Piaget be tudott sűríteni egy aprócska, 12,56 milliméter átmérőjű és 0,16 milliméter vastag ablakot, ami alulról is megmutatja a tourbillont. Nem csak a hellyel volt probléma, hanem az energiával is. 30%-al több energiát emészt fel a tourbillonnal szerelt szerkezet, mint a hagyományos, ami agyoncsapta volna a járástartalékot, ezért újratervezték a főrugót, a főrugóházat és amit csak tudtak titánból készítettek el a tourbillon alkatrészei közül, hogy 40 óra lehessen a Piaget Altiplano Ultimate Concept Tourbillon autonómiája.
Egy másik apró, mégis lenyűgöző részlet az egymás fölé helyezett mutatók. Rengeteg helyet lehet vertikálisan spórolni azzal, ha a perc és órakijelzést szétválasztjuk és nem kell két mutató egymás tetejére tenni úgy, hogy még el is haladhassanak nyugodtan. A Bulgari is külön számlapokkal oldja meg ezt, mégis a Piaget megugrotta, hogy klasszikus időkijelzést lássunk egy ilyen mesterműben, ami nem csak az óraipar hagyományai előtti tisztelgés, de egy könnyebben leolvasható konstrukció.
A Piaget 150. születésnapját ünnepelve esztétikai változások is történtek a korábbi Altiplano Ultimate Concept-hez képest. Hat helyett már csak négy ága van a fogaskerekeknek, melyek peremét kézzel törik le. A rugóházra került egy visszafogott 150th Anniversary felirat, a csavarok többsége pedig keresztalakú fejet kapott a korábbi lapos helyett. A kék és rózsaarany kombinációja is a különleges évfordulóra emlékeztet.
Látszik, hogy nem engedték el a Piaget Altiplano Ultimate Concept kezét és jó irányba halad a projekt dizájn és technikai szemszögből is. Kíváncsi leszek, hogy erre lép-e valamit Bulgari. Az új Piaget Altiplano Ultimate Concept Tourbillon egy textúrált bőrszíjon érkezik, ami szintén szokatlanul vékony. Ára csak kérésre érhető el, de 500.000 svájci frank fölött lehet abból kiindulva, hogy az alap Altiplano Ultimate Concept ára 400.000 fölött kezdődött egy 4 évvel ezelőtti gazdasági környezetben.