A schaffhauseni H. Moser & Cie. márkát már régóta nagy figyelemmel követjük. Arról, hogy mennyi érdekességet és kvázi remekművet készítettek, többször ódákat zengtünk. A mentalitás, a piachoz és az iparhoz való hozzáállás rendkívül szimpatikus.
Hogy a szimpatikus hozzáállás mit jelent, az könnyen kiderülhet például abból az interjúból, amit egy idén tavaszi, hazai rendezvényen volt szerencsém a vendégek érkezése előtt készíteni a tulajdonos-ügyvezetővel és elsőszámú reklámarccal, Edouard Meylannal (link.)
Itt a nyári óraexpó, a Geneva Watch Days, a Moser sem maradt ki az újdonságdömpingből. A frissen megjelent modell viszont nem önmagában érkezett, hanem egy érdekes, két órás csomagban. A másik darab egy Studio Underd0g (youtube epizódunk az alapdarabjukról itt). A márka 2021-ben indult, közösségi finanszírozásból, Kickstarteren. A koncepció egy játékos megjelenésű, kétkörös kronográf volt, kínai Seagull szerkezettel, három színben: Watermel0n, azaz görögdinnye, Desert Sky, mint sivatagi égbolt – a kék és a homokszín megjelenítésével -, valamint Go0fy Panda, ami bolondos pandaként fordítható.
A trió hatalmas siker lett, főleg, hogy 375 eurós áron lehetett megszerezni. Azóta persze már emeltek az áron (540 euró jelenleg), és kijöttek új változatok, mint a mentás csoki, és a pizza party. Az, hogy most a Moserrel, a svájci óraipar egyik legbelevalóbb márkájával álltak össze, hatalmas meglepetés lett, de közben mégis érthető, mert bár különböző szegmens, de mentalitásban nem állnak egymástól messze. Fontos egyébként tudni az underdog szó jelentését: ezt egy párharcban, versenyben mindig az esélytelenebbre szokták használni.
Pár nappal az augusztus végi genfi óraexpó, a Geneva Watch Days előtt már lehetett látni néhány maracuját elspoilerező videót a H. Moser instagram fiókján, még Edouard is kevert egy különleges koktélt, amiből továbbra is csak tippelni lehetett az órára. Majd jött huszonkilencedike, és a meglepetés.
H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Calendar Passion Fruit és Studio Underd0g 03SERIES Passi0n Fruit a két modell pontos típusa. Kezdjük a – nevéből is adódóan – gyengébb versenyzővel, a Studio Underd0ggal. Monopusher, azaz egy gombos kronográf, a két óránál található stoppergombbal indíthatjuk, majd állíthatjuk meg és nullázhatjuk a stoppert. A werk maga egy enyhén módosított Sellita SW510 M, 63 órás járástartalékkal – ez mostanában a 800.000 forintról induló svájci szegmens gyakran használt werkje.
A stopper maga 30 perces, tehát a központi másodpercmutató a stopper másodpercmutatója, a jobb oldali segédszámlap pedig egy harminc perces gyűjtő. Kilenc óránál a kisebbik segédszámlap a folyamatos másodperc kijelzése. A színek tükrözik a kollaboráció alapját, a maracuját. Lilás perem után a szélétől befelé világosabb borostyán színű, szemcsés számlap. Egészen vidám darab. Mivel külön nem kapható, ezért ennek a konkrét darabnak ára csak a Moserrel együtt van.
A 38,5 milliméteres acél tok 5 bar nyomásig vízálló (tehát legfeljebb zuhanyzásra, véletlen csobbanásra alkalmas. A tokfülön végigfutó polírozott él némi kifinomultságot, alapos kidolgozást sugall, de legalábbis figyelmet a részletekre. A domború zafír hangulatos, szélén finoman torzít.
A Moser egy másik liga. A 42 milliméteres Endeavour tok vonalvezetése jellegzetes Moser. A csukló felé hajlított tokfülek oldalán egy elegáns bevágás fut végig, minden oldalán, ez pedig egy optikai keretbe helyezi a koronát is.
A hátlap zafírból van, hogy láthassuk a kifejezetten szép kidolgozású öröknaptáras HMC 800-as szerkezetet. Apró érdekesség a szerkezet hátoldalán elhelyezett szökőév-tárcsa, amiből mindig láthatjuk, hogy hanyadik évben vagyok a szökőévhez képest, és még ez a tárcsa is maracuja-témára lett színezve.
A számlap pereme itt is lilás, a közepe viszont annál izgalmasabb. Arany alapra vitték fel a festéket, és ezt dolgozták meg, hogy elnyerje a látott textúrát, majd Grand Feu zománc eljárással véglegesítették a felületet. Rendkívül jó a két szín kontrasztja és a maracuja-gyümölcshús textúra.
A Moser öröknaptárjáról szintén elmélkedtünk már korábban, de nem lehet elégszer elmondani, hogy az ipar legletisztultabb öröknaptáras megoldása az övék. A számlapon kilenc óránál látunk egy járástartalék kijelzőt – 7 nap a járástartalék -, hat óránál a folyamatos kismásodpercet olvashatjuk le, 3 óránál pedig a dátumot, amiről érdemes tudni, hogy nagyon-gyorsdátum azaz egy szempillantás alatt váltja a dátumot, nem nyújtja el, és mindkét irányba állítható, nem gránátozódik szét a dátumváltó mechanizmus (még mindig öröknaptárról van szó!).
Az óra és perc mutató tengelyénél felfedezhetünk egy nagyon apró kis mutatót, ez jelzi a hónapot. Mivel hónapból annyi van, mint egy napszakban órából (12), ezért pontosan és könnyen leolvasható milyen hónapban járunk. A szerkezet hátoldalán pedig ott az említett szökőév-tárcsa. Így tehát van egy teljes értékű öröknaptárunk, látjuk a hónapot, napot, a szökőévet is ha egyszer beállítjuk, legközelebb 2100-ban kell utána állítani. Igaz nincs hét napja és évszám kijelzés, de az öröknaptár nem ezektől lesz öröknaptár, hanem mert mechanikus áttételekkel beállítható a hónap, nap, és innentől a szerkezet “tudja”, hogy melyik hónap hány napos, mikor kell hónapot váltani és a többi.
A maracuja-hangulatot (angolban passion fruit-ként is ismert, a passion pedig szenvedélyt jelent, így különösen ötletes a névadás) és a Moser-séget is tökéletesen adja át az Endeavour, csak úgy, ahogy a Studio Underd0g követi ezen az úton. Általában a típus fehérarany változatai kerülnek 50-55.000 frankba, ez a Moser acélból készült, ahogy a Studio Underd0g is, a szett ára pedig 60.000 svájci frank. 100 szett készül, az árazás ellenére valószínüleg nem kell sokat várni a vevőkre…
Galéria: