Ha a karóra-történelmet vesszük alapul, több érdekes anyagból is készült már számlap. A réz megszokott, aranyból láttunk már, ami ritkább viszont és annál különlegesebb, az a fa(!) és a kő. A francia microbrand, a Baltic, ezúttal a köveket vette alapul.
Valamint a három bemutatótermüket. Így jöttek létre a boltokhoz tartozó köves különkiadások. Lazurit (lapis lazuli) számlapos a párizsi boltnak, piros achát a londoninak, és zöld jádekő-számlap a New York-inak.
A Baltic modelljeivel foglalkoztunk már korábban itt, írott formában és a vlogban is. Járt nálunk az MR01-es modell (mostmár MR Classic néven fut), valamint a Tricompax Panda is. Ahhoz, hogy a márkát a helyén tudjuk kezelni, fontos tudni az alapvető irányt. Etienne Malec, a márka alapítójának célja az volt, hogy régi, ismert klasszikusokat hozzon el elérhető áron.
Ikonikus Calatravák, Universal Geneve, Rolex Daytona, és még sorolhatnánk sokáig mik ihletik meg hónapról hónapra. A Prismic is ilyen. Van benne egy csipet Calatrava, egy gondolatnyi Philippe Dufour és a lazurit miatt ráfoghatjuk a Rolexet is, aminek a kék kőből készült számlapjai valóban a hetvenes-nyolcvanas évek ikonikus darabjaivá emelkedtek.
A Prismic kollekció nem új, év elején mutatták be, a tok változatlan maradt, elsősorban a számlapok frissültek. 36 milliméter átmérőjű tok, ami 9,2 milliméter vékony (üveg nélkül 7,4), acél és titán elemek ötvözésével. Ha oldalról nézzük meg a tokot, akkor vesszük észre a turpisságot. A tokfülek és a hátlap acélból, a tokközép pedig titánból készült. A két anyag között színkülönbség kiválóan látszik és egy nagyon érdekes részletet hoz létre. Kvázi öltönyóra lévén a vízállóságot sem kell túlgondolni, 3 bar nyomásig vízálló, tehát a kézmosás és az esőben elázás az, amit még nagy bizonyossággal megúszhat. A dupla domború zafír a régi idők plexijeit idézi, cserébe nem karcolódik – olyan könnyen.
A tok felső oldala polírozott, az oldala szálcsiszolt, a titán rész pedig nyers hatású, valószínűleg homokszórt. A korona sajnos nem jelölt – egy lézergravírozott B betű még bőven belefért volna az árba és. a limitációba is. Ha a lézergravírozott B betűt nem is, de egy érdekesen csavart felületet megkapott a korona. Gyakorlati haszna nincs, de jól néz ki.
Az indexek polírozottak, ahogy a kismásodperc-mutató is, sikerült egy olyan pillanatban is elkapni, ahol egyáltalán nem is látszik. A hatalmas óra-, és percmutató már összetettebb. A középső részük szálcsiszolt, a széleken pedig egy tükörpolírozott él fut végig, könnyen leolvasható, minden szögből.
A szerkezet svájci, egy kézihúzós ETA (Peseux) 7001-es dolgozik benne. Semmi sallang, 17 kő, 42 órás járástartalék és 2,5 milliméteres vastagság jellemzi. 2001 óta van forgalomban, tehát nyugodtan kijelenthetjük, hogy kinőtte esetleges gyermekbetegségeit és van vele tapasztalat. Kiváló választás, ha alsó-, vagy középkategóriás óráról van szó. A hátlap is üveg, tehát láthatjuk a szerkezetet.
Nem jelenthetjük ki, hogy csak és kizárólag a számlap viszi a prímet, hiszen a tok is kifejezetten érdekes, de lássuk be, hogy ritkán látni igazi, kőszámlapos karórát. Az achát, a jáde és a lazurit is gyönyörű anyagok egytől-egyig, mindegy, hogy egy tenyérnyi kőben, vagy az óra számlapján láthatjuk viszont. Az tény, hogy nem annyira kék, mint az instagramon terjedő képeken, de elég látványos.
Választhatjuk bőr-, vagy fémszíjjal, engem már a képekről is a fém fogott meg legjobban, és nem csalódtam élőben sem. Bár a milanese szíj, tehát a fonott fémszíj nem a kedvencem, sőt. Viszont ezen a modellen azzal, hogy teljesen leköveti a tokformát, nem csak egy egyenes véggel lóg búsan, rengeteget dob az összképen. Arról nem is beszélve, hogy a kisebb méretű óráknak optikailag nagyon sokat segít a szépen passzoló fémszíj, mivel egy egységes, karkötő jellegű hatása elvonja a figyelmet arról, hogy “csak” 36 milliméter. A szíj bebújtatása érdekes, de megszokható.
Mindhárom szín 200 darabban kapható szeptember 19-én délután 4 órától a Baltic weboldalán, bőrszíjon 1.587 euró, fémen 1.663 euróba kerül, ez forintba számolva 627 és 657.000 forintos ár. Érdekes volt egyébként az árazás bejelentése, ugyanis a nettó árat jelentették be, ez 1250 és 1310 euró volt, erre jön rá minden országban a helyi ÁFA. Itthon, mint tudjuk, egy picit több, mint mindenhol máshol. Érdekes darab és üdítő színfolt az öltönyórák komor világában. A kézihúzós svájci szerkezet és az igényes tokkidolgozás számomra a Nomos felé húzza. Bár az ár némileg így is borsos, a kőszámlap és az alacsony darabszám indokolhatja.
Tok: Acél és grade 5 titán, 36 x 9,2 mm acél
Kristály: Zafír
Számlap: Kék: lazurit, piros: achát, zöld: jáde kő.
Vízállóság: 30m
Lume: Nincs
Szerkezet: ETA (Peseux) 7001, 3Hz – 21.600 lengésszám, 42 óra járástartalék
Szíj: Acél/bőr
Ár: 627.000 – 657.000 Ft, színenként 200 darabos limitáció
Galéria: