Aki követi az órás világ híreit, valószínűleg látta, hogy pár nappal ezelőtt elkezdett keringeni egy kép a legújabb, feltételezett Patek Philippe kollekcióról. Voltak akik nem akarták elhinni, voltak akik remélték hogy tényleg bemutatják, mások pedig előre temették. Most viszont tényleg itt van és tényleg olyan, mint a kiszivárgott képeken.
Miért olyan jelentős egy új Patek Philippe? Elvégre minden évben sok új modellt mutatnak be, vannak amit kivezetnek, nagy a fluktuáció, hiszen bármit csinálhatnak, az emberek megveszik.
Most viszont nem csak azért volt hatalmas a várakozás, mert a nagyságos Patek emelte szólásra a kezét, hanem azért mert a kiszivárgott információk alapján 27 éve most először készült egy teljesen új kollekciót bemutatni a márka (az 1999-es Twenty-4 fölött inkább hunyjunk szemet). Igen, mint a svájci luxusórák nagy öregjei, a Patek se bolygatja különösebben a szálakat, ezért lelkesednek a rajongók már egy új szín miatt is.
Az Aquanaut óta most jelent meg először új kollekció, aminek komoly súly nehezedik a vállára, hiszen a három éve kivezetett acél Nautilust kell helyettesítenie. Ha erre szánták, ha nem, a közönség ekként tekint rá. De valószínű, hogy a Patek Philippe főhadiszálláson is ezt gondolták az acél Nautilus utódjának, még a nevébe is beleláthatjuk, hogy Cube Nautilus, mint kocka Nautilus.
Egyből három referencia mutatkozott, három árkategóriában. Mindegyik osztozik az új tokformán, ami enyhén fogalmazva is szokatlan. Szokatlan a Patektől, akiknek nem volt még ilyen szögletes órája, viszont nem lenne szokatlan más márkáktól. És talán ez az új kollekció egyik legnagyobb furcsasága. Eddig a Patek Nautilus jellegzetes formája volt, amit sokan másoltak, most pedig a Patek ad ki egy órát, ami sziluettje alapján lehetne Gerald Charles, Maen, Rado vagy akár Casio is. Persze, mindent megrajzoltak már és ha nem egy ekkora piedesztálra emelt márkáról lenne szó, ez nem is jönne szóba.
Nem meglepően találunk a Nautilusról ismerős elemeket, mint a kétoldali kitüremkedések és a jellegzetes integrált végszemek. Kicsit olyan, mintha a Nautilust szögletesítették volna.
10 és 4 óra között, tehát keresztben, 45 milliméteres a tok, 3 és 9 óra között 44,5 milliméteres és csak 8,3 milliméter vastag (nagy dátummal 9,6mm, platina tokban). Ezek nagy méretek, egyértelműen nagyobb óra a Cubitus, mint a Nautilus, viszont kifejezetten vékony, ami süvegelendő.
A Cubitus számlapja is megkapta az összetéveszthetetlen vízszintes csíkozást sötétkék és olívazöld színben. A két hárommutatós referencia, az 5821/1A és az 5821/1AR lesz a lakossági Patek Philippe sportóra, és ezt a feladatot tökéletesen el is fogja látni. Messziről is könnyen felismerhető, ennyi kell hozzá.
Vannak furcsa részletek a számlapon. A szögletes ráma és az annál is szögletesebb zafírkristály feltűnőbbé teszi a szögletes indexek és a kerek végű mutatók közti különbséget, amit egy az egyben a Nautilusról emeltek át. Hasonló a 3 órai dátumablak is, ami szintén jobban kiugrik ebben a konfigurációban. Minden nincs azért veszve: maradtak a visszafogott feliratok és a jól eltalált színek.
A komplikáltabb, naptáras, nagy dátumos, holdfázisos modell, a Cubitus Instantaneous Grand Date 5822P esetében még furcsábbak a dolgok. Egy jó óra dizájnja összeáll magától. A szépség itt is szubjektív, de egyszerűen vannak arányok, formák és ezek bizonyos keveréke, ami egyszerűen szép, valahogy passzol az egész. A Cubitus Instantaneous Grand Date-nél ennek az ellenkezője történik. Sokakban heves ellenérzéseket vált ki, én nem iszonyodok tőle, viszont nem tudom másképp leírni, mint hogy furcsa. Nem igazán állnak össze az elemek, amik egyértelműen a Nautlius 5712-re szeretnének hasonlítani. Megcsonkított órajelölők, vastag, kétszer keretezett dátumablak és indokolatlanul nagy feliratok, amik nagyobbak, mint az alig elférő Patek Philippe logó 3 óránál. Bármit is érzünk iránta most, szinte biztos, hogy megszokjuk majd a látványát, mert ezt is vinni fogják, mintha Genta rajzolta volna – a végén még kiderül, hogy posztumusz tényleg ő volt. Bármit csinálhatnak, az emberek megveszik, legalábbis az elképzelés úgy tűnik most is ez.
A monoblokk tokokban közepesen alulteljesítő szerkezeteket találunk. A hárommutatósokat a 26-330 S C szerkezet hajtja, 4 Hz-es frekvencián, 35-45 óra járástartalékkal. A komplikált platina tokos verzióban a mikro-rotoros 240 PS CI J LU szerkezet dolgozik, 38-48 órás járástartalékkal, 3 Hz-es frekvencián. Ilyen tág intervallumot ad meg a gyártó. Cserébe viszont ez a komplikáltabb egy részben új werk, azonnal ugró kijelzésekkel és bármikor állítható funkciókkal. Mint minden új Patek Philippe idén tavasztól, ezek is -1/+2 másodperces napi pontosságot garantálnak és 30 méterig vízállóak. Elvileg ez fizikailag 30 métert jelent, tehát lehet benne búvárkodni is 30 méteres mélységig.
A csatok is Nautilus jellegűek, mikroállítási lehetőséggel a pillangózárban. Kíváncsian várjuk, hogy reagál erre a piac. Thierry Stern a Patek belépőmodelljeként emlegette az új Cubitust a bemutató rendezvényen, ez svájci frankban kifejezve 35.000 frankos árat jelent az acél modellnek, 52.000 svájci frankosat az arany-acél modellnek és 75.000 frankosat a platina tokos verziónak. A három közül talán legdrágább a legjobb ár-érték arányú.