Az ezredfordulót után egyszerűen kialudt a kisméretű, vékony férfiórák gyengén pislákoló lángja, azóta pedig már a végét járja a minél nagyobb órák trendje, viszont nem látszik, hogy ismét divatos lenne egy-egy olyan modell ami a legvékonyabb karóráért folytatott harcot kirobbantotta.
Az első világégés után még nem terjedt el férfiak körében a karóra viselés, csak eszközként tekintettek a szükség teremtette háborús időmérőkre. Nagyrészt női órákat gyártottak azzal a küldetéssel, hogy olyan ékszert készítsenek ami mutatja az időt is.
Mint más kiegészítőknél, itt is érvényesült, hogy az apró és részletes darabok finomságot és igényességet mutattak viselőjükről.Ezen gondolat mentén indulhatott az 1929-ben megjelent Jaeger-LeCoultre Calibre 101 tervezése.
Még mai technológiával is káprázatos lenne egy ilyen parányi szerkezetet készíteni, ezért maradhatott a 14 milliméter hosszú, 4,8 milliméter széles és mindössze 3,4 milliméter vastag Calibre 101 ezidáig a legkisebb mechanikus óraszerkezet. Fontos, hogy karcsúság szempontjából nem volt csúcstartó, de komoly szerepet játszott későbbi werkek létrejövetelében.
Még mindig csak kerülgetjük a témát a Vacheron Constantin 1927-es 10726 referenciájú zsebórájával, ám itt már konkrétan az óra vastagságának csökkentésére törekedtek. Tokkal és kristállyal együtt csak 3 milliméteres volt. Ezt relatíve könnyebben elérték egy zsebóra méreteivel, ugyanis átmérőben sokkal több teret kínál ez a formátum, lehet oldalra nyújtózkodni a szerkezet tervezésekor. Az 50-es évekig kellett várni, hogy a legvékonyabb karóra fejlesztése egy nem hivatalos versennyé fajuljon a márkák között.
Akkoriban többet ért a filigrán profil mint egy bonyolult komplikáció, ezért született meg a Vacheron 2,94 milliméter vastag Calibre 1001 1952-ben. Rá három évre követte a Calibre 1003 ami csak 1,64 milliméter magas volt és több modellbe is szerelték. Ilyen volt a 6194-es referencia is, ami tokkal-vonóval csak 4 milliméter vastag volt.
1960-ban lépett színre a Piaget, ami sokaknak eszébe juthatott a címet olvasva. A 2,3 milliméter vastag Calibre 12P korának legvékonyabb automata szerkezete volt. Hamar elterjed a róla elnevezett modell, amit ma is keresnek a gyűjtők.
1969-et követően a kvarcválság közepén nem volt fényes a helyzet. Egyedül a Rolex talált kiutat mondhatni hamar, de márkák tucatjai találkoztak a selyemzsinórral. Az éra aktuális vékony szerkezete a JLC Calibre 920 volt. Nem más mint az órás “szentháromság” (Vacheron Constantin, Patek Philippe, Audemars Piguet) finanszírozta a projektet, így főként ők használták az elkészült szerkezetet.
1976-ban alapították a Jean Lassale – ma már a feledés homályába merült – manufaktúrát akik elkészítettek egy 1,2 milliméter vastag szerkezettel szerelt órát. Ez olyan vékony volt, hogy ha viselője túl szorosra húzta a szíjat a kristály hozzáért a mutatókhoz. Ezt az elképesztő know how-t később a Lemania-Lugrin (majd Nouvelle Lemania) vette meg akiken keresztül a szabadalmak eljutottak Vacheron órákba is.
Egy nagyobb szünet után, a 2010-es években folytatódott érdemben a verseny. Az évtized elején jelent meg a Vacheron Constantin Historiques Ultra-Fine 1955, nevéből adódóan ez egy újragondolás. A Calibre 1003 1,64 milliméteres magasságával biztosíthatta volna(!) a rekordot a Vacheronnak. Viszont a zafír hátlap miatt az óra átlépte a négy milliméteres vastagságot.
Három évre rá, 2013-ban a Jaeger-LeCoultre 180. évfordulója alkalmából előásott egy régi szerkezetet a fiók mélyéről. A Calibre 849-et a lehető legvékonyabb tokba préselték, hogy az felállítsa a világ legkarcsúbb kézi húzású karórájának rekordját, 4,04 milliméteres vastagságával. Sok évig a Jaeger-LeCoultre Master Ultra-Thin Jubilee volt a legvékonyabb JLC. Valahogy a mostani Ultra-Thin kollekció kétszer ilyen vastagra sikeredett, elengedték a rekordot.
2013 végén mutatkozott be a Piaget Altiplano 900P, ami rögvest megdöntötte a legkarcsúbb mechanikus óra rekordját 3,65 milliméteres méretével. Ez volt az első óra ami a ma már vékony órás körökben bevett, integrált hátlapot használja. Itt a hátlap helyettesíti a csapágylemezt, amivel súlyos millimétereket spórolhatnak.
Két évig uralta a trónt a 900P, majd 2015-ben a Hong Kongban rendezett Watches and Wonders eseményen bemutatkozott a Jaeger-LeCoultre Master Ultra-Thin Squelette. 3,6 milliméteres vastagságával pontosan 0,05 milliméterrel győzte le az Alitplano-t.
Eddig nagyrészt kézi húzású órákról esett szó, de ideje megemlíteni az automatákat is. BaselWorld 2017, a harmadik napra már mindenki telítődött a vintage hatású, újragondolt és felidézett bejelentésektől. Ezért még nagyobb port kavart a friss fuvallatként érkező Octo Finissimo Automatic. Persze, ez sem teljesen új dizájn. Genta anno talán egy szalvétára skiccelte fel először az Octo sziluettjét, de itt egyáltalán nem a múlton volt a hangsúly. Kőkemény high-tech jövőt mutatott a Bulgari. A BVL 138 mikro-rotoros szerkezet a bekezdésekkel korábban említett Piaget 12P, akkor 57 éves, rekordját döntötte meg 0,07 milliméterrel. 5,15 milliméter vastag lett a titán tok ami ugyan eltörpül a JLC Ultra-Thin mellett, ám fontos, hogy az más kategóriában versenyzik. Ilyen vékony automata órát még nem készített senki.
Nem hogy 57, de még 1 év se kellett, hogy az automata órás rekord trónját más vegye át. 2018 januárjában jelent meg a Piaget Altiplano Ultimate 910P, ami azóta is tartja a világ legvékonyabb automata órájának csúcsát. Hónapokkal korábban az Octo Finissimo 0,07 milliméterrel nyert. Ezúttal a Piaget nem bízta a véletlenre a 4,3 milliméteres tokkal, így 0,85 milliméter lett a különbség. Meglepően szép a 910P dekorálása, annak ellenére, hogy itt már egy kis genfi csíkozás is sokat csiszolhat az alkatrészek vastagságából ami veszélyezteti azok merevségét. Ez jól mutatja, hogy tényleg mindent figyelembe kell venniük a mérnököknek tervezés során.
2018-ban nagy médiafigyelmet keltve tért vissza a kézi húzós versenybe a Piaget. Az Altiplano Ultimate Concept csupán 2 milliméteres magasságával eltiporta a JLC rekordját. Most is a hátlap szolgált az egyetlen csapágylemezként. Minden fogaskerék egy síkban helyezkedik el. Nem nehéz észrevenni a teljesen új billegő felfogatást sem, ami mellőzi a híd használatát. Hagyományos koronát sem lehetett alkalmazni, így a jobboldali apró téglatest alakú “koronával” lehet felhúzni a nyitott házban pihenő főrugót.
Egészen négy évig élvezhette a Piaget ennek a rendkívüli teljesítménynek gyümölcsét. 2022 tavaszán érkezett meg a Bulgari Octo Finissimo Ultra. Korábban írtam legvékonyabb szerkezetről és legvékonyabb óráról, de ezeknél a daraboknál egy és ugyanaz a kettő. A Bulgari is a Piaget által kitalált módon oldotta meg a csapágylemez problémáját, így elérve az 1,8 milliméteres tokvastagságot. Itt már koronára emlékeztető alkatrészt se találunk. A tok két oldalán megbúvó fogaskerekekkel tudjuk felhúzni az órát és beállítani a külön számlapokon álló perc és óramutatót. Igen, annyira vékony az Octo, hogy egymás felett sikló mutatók se kerülhettek az órára. Az Altiplano Concept, ahogy neve is sugallja egy koncepció aminek két év és több változtatás kellett bemutatást követően, hogy megvásárolható legyen. Ezzel szemben az Octo Finissimo Ultra egyből egy 10 darabos limitációban érkezett és felkészült a napi használatra.
Az éj leple alatt, július elején döntötte meg a Bulgari rekordját egy olyan márka amit először említek a cikkben. Nem véletlen, hiszne Dominique Guenat 2001-ben alapította a Richard Mille-t. Most érett be annyira a megosztó luxusmárka, hogy bemutatkozzanak ezen a képzeletbeli versenypályán, ráadásul nem is akárhogy. Míg az Octo alkalmas hétköznapi viselésre, addig a Richard Mille RM UP-01 Ferrari kifejezetten arra lett tervezve. Na jó, csak bizonyos mértékig, hiszen leolvasni nem igazán lehet az új RM-t. 1,75 milliméteres vastagságával 0,05 millimétert ver a Bulgarira. Látszik a 6000 óra számítógépes szimuláció, ugyanis az UP-01 nem egészen arra a csapágylemez nélküli alapra épít mint társai.
Az óra egy tradicionálisabb megközelítést használ, miszerint a szerkezet egy külső tokba van zárva. Csak képekből tudok kiindulni, de valószínű, hogy monobloc tokot kapott az óra. Ez annyit tesz, hogy a tok nem két vagy három részből áll, hanem egy darabból készült. Leginkább a márka jellegzetes tonneau tokformájának elforgatott változataként jellemezhető a jóllakott négyszög.
Nincs számlap, zafírkristály csak a mutatókat és a billegőt fedi, az előlap túlnyomó része a tokot is alkotó titán. Elképesztő, hogy ez az csepp óra 2,82 gramm súlyával képes ellenállni 5000 G-s gyorsulásnak és 10 méteres vízállóságot is kapott a 45 órás járástartalék mellé. Ez is mutatja, hogy az RM komolyan gondolja a használatot. Valószínű, hogy a 150 darabos limitációból kap majd egy-egy márkanagykövet sprotoló is akik előszeretettel nyúzzák óráikat.
A 2024-es Watches and Wonders hozta a következő rekordot, a Bulgari Octo Finissimo Ultra COSC személyében, ami 1,7 milliméteres vastagságával ugyanúgy 0,05 milliméterrel előzte meg a Richard Mille próbálkozását, mint ahogy az RM tette a korábbi Bulgarival. Az új Octo Finissimo Ultra nem csak vékonyabb lett, mint az előző generáció, de eddig a világ legvékonyabb óráiban sosem látott COSC kronométer pontosságot hozott. Ez napi -4/+6 másodperces maximális járáseltérést jelent.
Mint említettem, ez nem egy hivatalos verseny, itt nincsenek szabályok, nincs egy bizottság vagy szervezet, ami felügyeli a rekordokat, így néha az is képlékeny lehet, hogy éppen ki a csúcstartó. Pár hónappal a 2024-es, tavaszi Watches and Wonders után, még ebben az évben, augusztus végén, a Geneva Watch Days rendezvényen mutatta be Konstantin Chaykin, független órás a saját próbálkozását, ami elméletileg, megint 0,05 millimétert ver a Bulgarira, 1,65 milliméteres vastagságával.
Egy bökkenő van csak, hogy a Konstantin Chaykin ThinKing nem egészen egy klasszikus karóra, mint a többi versenyző. Ahhoz, hogy felhúzzuk és beállítsuk, egy PalanKing modult kell az órára helyezni, ami 5,4 milliméterre növeli a vastagságot. Ebben a rátétben találunk egy automata felhúzású főrugót, amivel nagyon praktikus lesz az óra hétköznapi viseletre, de közel sem lesz olyan vékony, mint nélküle. Ez az óra még csak egy koncepció, de jelenlegi állapotában úgy tűnik nem lehet felhúzni és beállítani amikor nincs a kiegészítő elemhez csatlakoztatva, így nem lenne jogos azt állítani, hogy megdöntötte a Bulgari rekordját, hiszen az az óra úgy ahogy van egy egészet alkot, mankók nélkül. Ha Chaykin megoldja ezt problémát egy olyan kulcsos rendszerrel, mint a Richard Mille, akkor nyugodtan átveheti majd a trónt.