A klasszikus mechanikus órák mellett napjainkban sem kap elég teret más technológia. Tény, hogy az óraipar – különösen az óraipar – egy, a tradíciókra, hagyományokra épülő iparág, de 2025-ben tart már ott a technológia, hogy ötvözhesse a régmúltat és a közeljövőt.
A japánok ebben élen járnak évtizedek óta, Eco-Drive így, Tough Solar úgy, sima Solar és a többi, valamiért a svájciak még mindig eltartott kisujjal élik a képzelt mechanikus hegemóniájukat.
Ezért is különös öröm, amikor egy svájci gyártó jelent be fényenergiával/napelemmel működő órát. A Cartier és TAG Heuer után most itt a Roamer, hogy ne csak a felső kategória legyen képviseltetve.
A 43,5 milliméteres tok titánból készült, így a masszív titánszíjjal együtt is kényelmes és könnyű viseletet nyújthat: könnyű és antiallergén, a jellegzetes sötétebb szürke színnel. A 100 méteres vízállóság már-már elvárt, csak úgy, mint a zafírüveg.
A vonalvezetés is eggyel összetettebb, mint ebben az árkategóriában lenni szokott. 5 él találkozik a tokfüleken. A tok széle szálcsiszolt, ezt követi egy döntött polírozott rész, amit pedig egy három szegmensben megtört szálcsiszolt rész követ. Látványosabb, mint a sima, egyenes tokfülek és egész érdekes fény-árnyék játékot érhetünk el vele – mire a gyári képeken megtaláljuk pontosan, hogy hol milyen a felületkezelés. A stopper két gombja közül az indító megállító gomb fekete bevonatot kapott, ez az egyetlen pont, ahol látványos megkülönböztetést kap ez a funkció.
A szíjszemek kiütős-stiftes megoldással készültek, nem csavar rögzíti őket, de a titánnál ezt már megszokhattuk. Sokmilliós titán karórák esetében is stiftekkel találkozunk, a gyártók egybehangzóan állítják, hogy a titán túl puha a menetes megoldásokhoz. Ún. oyster-szemes a szíj, 3 soros, a széleken szálcsiszolt, középen polírozott. A csat egyszerű de ránézésre masszív, nincs túlbonyolítva, az oldalán a klasszikus stift-odébbhelyezős játékkal tudjuk mikroállítani.
A számlapon folytatódnak az izgalmak, fehér, kék és fekete számlapokkal készül, és mind fényérzékeny. A pálcikaindexek és pálcika alakú mutatók egyszerűek és letisztultak, a segédszámlapokban koncentrikus textúrát látunk, sajnos a stopper-, és nem stopper funkciók mutatóinak színe egyforma, nem kaptak külön színt a stoppermutatók. 3 óránál a folyamatos másodperc, 9 óránál a stopper percgyűjtője, alul, 6 óránál pedig a stopper óragyűjtője található, a központi másodperc mutató végén pedig a Roamer logója. A négy órai dátumablak nem zavaró, szimpatikus, hogy kör alakú, nem négyzet, viszont a dátumtárcsa alapszíne nem igazodik a számlap színéhez.
Az óra lelke a fényérzékeny Ronda 2030.D szerkezet. A Swiss Made jelöléssel ellátott szerkezet egy ún. Monocell megoldást alkalmaz, aminek lényege, hogy ha a számlap csak részlegesen van szabadon, akkor is tud annyi energiát termelni, hogy töltse a kapacitort (a benne levő újratölthető akkumulátort). A számlapok javasolt átlátszósága, vagyis fényáteresztése 25-40-% közötti. Teljes sötétségben teljes töltöttségről indulva 5 hónapig képes működni – kihúzott koronával 3-4 évig is akár. Ha lemerül, a szerkezetben van egy gyorsindítás funkció, ún. quick start, ami 1 perc napon való töltés után már elindítja a mutatókat, 3 perc töltés elég egy napnyi járástartalékhoz, és 10 óra természetes fény alatti töltés képes teljesen feltölteni a kapacitort. Mesterséges fény esetében ezek a töltési időtartamok lényegesen hosszabbak – minden solar szerkezet esetében.
Azt tehát tudjuk, hogy 43,5 milliméter, titán tok, titán szíj, solar chronograph szerkezet, svájci termék, már csak az ára a kérdés. Ilyen specifikációval 4-500.000 forint körülre gondolhatnánk, ezzel szemben a Roamer Helios Power 240.000 forintról indul február közepe táján, ami kifejezetten kedvező.
Tok: 43,5 milliméter, titán
Kristály: Zafír
Vízállóság: 100m
Szerkezet: Ronda 2030.D solar, 5 hónap járástartalék, fényérzékeny
Szíj: Titán
Ár: 239.900 Ft.