Tavaly az új vízállóságról, a farmer színekről és szíjakról szólt minden a Patek Philippe körül, pedig a klasszikus World Time kollekció hozott egy ügyes technikai újdonságot is.
A világidős órák koncepciója 1884 előtt fel sem merült, hiszen a ma is ismert 24 időzónát csak abban az évben fogadták el, hogy egyszerűsítsék a rohamosan fejlődő vasúthálózat menetrendjének számolását és a telekommunikáció gördülékenységét. Egészen 1931-ig kellett várni, hogy az új időszámításra válaszoljon az óraipar, Louis Cottier találmányával, amivel a mai napig találkozunk: középen egy kis számlapon, 12 órás skálázással a helyi idő perc és óramutatója, körben pedig egy 24 órás skálával a 24 időzóna városai. 1937-ben meg is született az első Patek Philippe World Time, ami azóta is márka kollekciójának szerves része.
Legutóbb 2000-ben fejlődött nagyot a termékcsalád, amikor bevezették, hogy az összes kijelzést egyetlen gombnyomással lehet egy órás lépésekben állítani. Ez azt jelentette, hogy miután beállítottuk a pontos helyi időt, már csak a gombot kellett használnunk ha időzónát léptünk. 2023-ban egy limitált kiadás továbbfejlesztette ezt egy olyan dátumkijelzéssel, ami követi a helyi időt, a dátumvonal figyelembevételével. 2024-re pedig az állandó kínálatba is megérkezett ez a kényelmi funkció.
Maradt a jól ismert, visszafogott forma, 40 milliméteres átmérővel és 11,57 milliméteres vastagsággal. Hiába fehérarany és klasszikus formatervezésű a tok, színeivel és a farmer szíjjal ez elvileg a fiatalokat hivatott megszólítani. Kíváncsi lennék van-e titkos, belső statisztika ennek sikeréről, én arra tippelek, hogy kevés fiatal vesz visszafogott világidős, fehérarany luxusórát, de ne legyen igazam. Én vennék.
A hosszú, lépcsőzetes tokfülek élesen megtorpannak a középtok előtt, rést hagyva és optikailag jól elkülönítve a két alkatrészt. 3 óránál találjuk a koronát, 10 óránál az időzóna léptető gombot, 8 óránál pedig a süllyesztett dátum korrigálót, amit az igazán rutinosok nem a gyári eszközzel, hanem fogpiszkálóval használnak. Mindenütt polírozott a tok, így a puha, 18 karátos aranynak bőven van hol megkarcolódnia, de ez a csillogás ára. Ezek is csak tárgyak, eszközök, amiket használni kell, és talán épp az ilyen, aranytokos, komplikált és drága órákon mutatnak legjobban a hétköznapi használat nyomai. Ez is 30 méterig vízálló, mint az össze új Patek, viszont ez elméletileg valós 30 métert jelent víz alatt, nem csak annak megfelelő nyomást.
Több tárcsa veszi körül a fonott textúrájú, középső számlapot. Legkintebb a dátumot találjuk, amire egy üvegmutató mutat, eggyel bentebb a városok forognak, Midway és Auckland között piros pöttyel jelölt dátumvonallal, az indexekhez legközelebb pedig a napszakot is egyértelműen jelző, kéttónusú, 24 órás tárcsa halad. Ez elsőre soknak tűnhet, de a leolvasása rendkívül egyszerű. A két központi mutató mindig annak a városnak az időzónáját mutatja, amit 12 óránál látunk, körben pedig a 24 órás tárcsával leolvashatjuk, hogy a többi időzában mennyi az idő és hogy éppen nappal vagy éjszaka van. Az üvegmutatós dátum mindig a helyi időhöz igazodik. Ha például 10:10-et mutatnak a mutatók és London van 12 óránál, akkor látszik, hogy Kairóban már dél múlt, Sydneyben pedig 20:10 van.
Mindezt a 306 alkatrészből álló Patek Philippe Caliber 240 HU C automata szerkezet hajtja, ami látszik az üvegbetétes hátlapon keresztül. Megoldásai ügyesek és a használatot segítik, de 38-48 órás járástartaléka – igen, a hivatalos adat ekkora intervallum – 3 Hz-es frekvencia mellett édeskevés. Díszítése gépi, de igényes, egy 22 karátos arany mikro-rotorral kiegészítve. A Patek Philippe 5330G World Time Date az állandó kollekció tagja 76.000 eurós árcédulával.
5330G-001
Tok: 40 x 11,57 mm 18K fehérarany
Kristály: Zafír
Vízállóság: 30m
Szerkezet: Caliber 240 HU C, 3 Hz, 38-48 óra járástartalék
Szíj: Farmermintás szíj
Ár: 76.000 EUR