Míg két-három éve alig volt néhány modell, főleg olyan, amire örömmel nézett volna a svájci órákon edződött szem, az elmúlt egy évben jelentős fejlődésen mentek át.
Ennek legújabb példája az Orient Star Avant-Garde Skeleton. Szkelettált, tehát csontvázasított, másnéven áttört, vagy átlátszó számlapos modellből egyébként sincs túl sok a piacon, sok típus pedig átlépi a hétköznapiság határait szó szerint barokkos túlzással, túlcizellált elemekkel. Vannak olyan elérhető, ízlésesen látványos darabok, mint a kínai Xiaomi Ciga, amivel korábban ITT foglalkoztunk, vagy a középkategóriából a Tissot T-Squelette Complication, ami „industrial” stílusban átdolgozott számlappal készül, open heart órákkal pedig Dunát lehet rekeszteni.
Az Orient Star Avant-Garde Skeleton nem teljesen skeleton, inkább csak áttört számlapos. Lehetne semi-skeleton, de a gyártó már ellőtte ezt másik modellre. Mindenesetre az Avant-Garde számlap dizájnját nyugodtan átvehetné több gyártó is, mert nagyon látványos. Egy egységes koncepció szerint fogaskerék mintát követve van áttörve a számlap több helyen, úgy, hogy mutasson is a szerkezetből, meg nem is. Nincs túldíszítve, nem barokkos, sokkal inkább modern hatású.
A leglátványosabb részek a kismásodperc segédszámlapja 6 óránál, 9 óránál a billegő hídja – amit kifejezetten szépen finiseltek -, és a járástartalék kijelző 12 óránál. Az indexek és a mutatók szögletes, ékszerű formája passzol a tokfülekhez és a tokfüleken kialakított mart, majd polírozott részre és bár a skeletonoknál általában nem a leolvashatóság a legfontosabb, egész jól láthatóak a mutatók.
Ezesetben viszont a képek valóban többet mondanak bármilyen leírásnál.
Négy változatban készül az Avant-Garde Skeleton:
– acél szíj, szálcsiszolt acél lünetta, ezüst számlap (RE-AV0A02S)
– acél szíj, fekete PVD lünetta, fekete számlap (RE-AV0A01B)
– barna bőrszíj, barna PVD tok, szürke és bronz hatású számlap (RE-AV0A04B)
– fekete bőrszíj, fegyverszürke PVD tok, fekete számlap (RE-AV0A03B)
A tokkidolgozás hű a számlaphoz, markáns ívek és szálcsiszolás minden oldalon és egy nagyon apró az ívhez passzoló polírozott bemarás. a tokfülek enyhén lefelé hajlanak, így hiába tűnnek hosszúnak, rásimulnak a csuklóra.
A bőrszíjak perforáltak, megjelenésre kifejezetten jók, a minőségük pedig illik az árkategóriához. Elsőre kicsit keménynek tűnnek, de egy éjszaka óratartó párnán valószínűleg elég nekik, hogy felvegyék a megfelelő formát.
A fémszíjat már ismerjük a Basic Date-ről, masszív, nem túl nehéz, és üdítőek a szögletesebb középső szemek, egyrészt passzolnak a tok éleihez és sarkokhoz, másrészt pedig nem a megszokott, gömbölyített három soros fémszíj.
Az F6F44-es automata szerkezet a japán werkekhez képest szépen dekorált, 50 óra járástartalékkal bír. A tok 42 milliméteres (noha a gyártó 43,2 millimétert ad meg, nem tudtam úgy forgatni az órát, hogy ez kijöjjön), büszkén hirdeti, hogy japánban készült az óra, 100 méterig vízálló, menetes koronazárral szerelt, a zafírüveg pedig tükröződésmentes bevonatot kapott, amihez beszállítót nagyon jól választottak, mert hatásos és színtelennek tűnik, nem kék/lila, mint a tükröződésmentes réteg általában.
Az árazása a kidolgozáshoz képest egészen barátságos, 330 – 380.000 forint között érhető el, nagyjából október közepéig pedig 10% bevezető kedvezménnyel kínálja a forgalmazó. Ebben a szegmensben az alsó-közép és középkategóriás gyártók inkább a belépő kollekciókkal jeleskednek, az Orient Star modelljeinek legnagyobb előnye elsősorban ebben rejlik – szinte minden cikkben, videóban megemlítjük ezt és ezért is szeretünk foglalkozni ezzel a márkával -, hogy egy gyártó, egy szűk sávot kiválasztva sokkal koncentráltabban tud tervezni és megvalósítani, mintha ötvenzertől ötmillióig kínálnának órát. Így az arculat és a kollekció sokkal egységesebb lehet.
Összességében tehát egy jó kidolgozású, modern és egyben látványos megjelenésű óra az Avant-Garde Skeleton, érdekes, apró részletekkel. Érdemes lehet kipróbálni egy jobb minőségű NATO szíjjal is, szinte biztos, hogy passzolna hozzá. Nem mondhatjuk, hogy kifejezetten sportos óra lenne, inkább a „hétkönapos”, amit szinte bármilyen öltözethez felvehetünk, legyen az munka, vagy szabdidős program. Az órával töltött idő, majd a fényképek feldolgozása közben egyre inkább kerestem azt a pontot az órán, amibe bele lehetne kötni, ami nem passzol az összképbe, vagy lehetne jobban kidolgozott, de nem találtam ilyet, ami viszont elgondolkodtató a kategóriatársak fényében.
Galéria: