A svájci gyártók önmagukhoz képest hihetetlen gyorsasággal kellett megreformálják az órabemutatókhoz fűződő tradícióikat. Baselworld és SIHH (nevezzék éppen akárhogyis) idén nem volt, újdonságok viszont megjelentek.
Az online bemutatók világa nem indult maradéktalanul ennek a legendás iparnak, abszolút érthetővé vált, hogy miért nem erőltetik a modern és bonyolult kvarcórát. 🙂 Ne legyünk igazságtalanok, a Breitling nem számolt a hatalmas érdeklődéssel a Chronomatok bemutatójakor még tavasz vége felé és teljesen összeomlott a felület, de ezt később, az Endurance Pro bemutatója alkalmával maradéktalanul javították, és minőségi prezentációt kaphattunk.
Október közepén az IWC Schaffhausen tartott online modellbemutatót. Az első felvonás egy érdekes imdizsfilm, amiben megszólaltatnak vadászgép pilótát, aki beszél a munkájáról, mennyire nehéz, mennyire különleges, mennyire fontos az idő és a pontosság. Valamint megismerjük az IWC ügyvezetőjét, aki régóta odavan a vadászrepülőkért, svájcban egy reptér mellett volt/van hétvégi házuk és a fel-leszálló repülők mindig is elvarázsolták, ezért volt annyira nagy lépés neki 2006-ban csatlakozni az IWC-hez.
Pár szót még a pilótaórák iránti vonzalmáról és arról, hogy mennyire jó volt a Navy Squadronnak és a Top Gun SFTI-nek (Strike Fighter Tactics Instructor), ami az egyik legkomolyabb pilóta-akadémia – órát tervezni, szól a vezető óratervező is. De ami a legérdekesebb, hogy szó kerül egy nagyon ígéretes anyagról, ez a Ceratanium. Kerámia és titán speciális ötvözete, amiből az ötvözet elkészítése után kimarják az óratokot majd egy kemencébe helyezik, ahol a megfelelő hőmérsékleten az anyagban levő kerámia egy összefüggő bevonatot hoz létre a tok külsején, aminek köszönhetően karcolhatatlan lesz az óra felülete, és a titánnak köszönhetően pedig nem törik – úgy, mint amennyire a tiszta kerámia törik.
Ezután elrepülünk – itt most képletesen – egy anyahajóra, ahol a hajó vezetésének egyik tagja fogad minket és osztott képernyőn láthatjuk beszélgetni őt, az ügyvezetőt, majd a kreatív vezetőt (óratervezőt) és nézői/újságírói kérdésekre is válaszolnak.
Ezen a ponton 40 perce tart a bemutató, és 15 másodpercre láthattunk egy darab órát, még az elején. Ha bárki kérdezné, hogy nekem miért hiányzik a Baselworld, hát ezért. Ott egy márkára fél óra volt, ami igaz kevés, de mindazt az újságírók számára felesleges marketingmaszlagot nem kellet meghallgatnunk, hanem kaptunk fél órát az órákkal, válaszoltak a kérdéseinkre, közben fotóztunk, a marketing anyagot pedig megkaptuk pendrive-on és ha különösebb perverz vágyunk vezérelte kíváncsiságunk fakadt volna beleolvasni egy ilyenbe, akkor ránk volt bízva, hogy mennyi idő alatt és mikor etetjük magunkat.
Igaz, a nézői kérdések között vannak olyanok is, hogy hány tanonc végez évente a Top Gun SFTI pilóta-akadémián, ami tényleg izgalmas, de a legizgalmasabb az lenne, hogy az újdonságok tokátmérője mekkora, milyen szerkezet van bennük és mennyibe kerülnek majd. A részletek sajnos a videóból nem derültek ki, ugyanis a nézői kérdések után megköszönték a figyelmet és elköszöntek. Érdekes modellek voltak az ügyvezető előtt végig az asztalon
Az új modell a Pilot’s Watch Chronograph TOP GUN Edition
“SFTI”, a korábbi SFTI azaz “Strike Fighter Tactics Instructor“ típusból merít ihletet. A 44 milliméteres tok kerámiából (ZrO2) készült, a hátlap és a gombok pedig a fent említett Cerataniumból.
A számlap fekete, a mutatók és számok pedig pilótórához hűen nagyok és fehérek a könnyű leolvasás érdekében. Az őseiben ETA 7750-re épült 69380-as szerkezettel szerelték, 28.800-as lengésszámon 46 óra a járástartaléka. A dátum mellett a napot is leolvashatjuk. Az óra vastagsága külön kiemelendő, 15,7 milliméter, ami bár a 44 milliméteres átmérőhöz arányos, de ettől még az óra nem csak papíron, hanem kézben is kifejezetten nagynak érződik. Hogy valamiben az SFTI különkiadás már a számlapon megnyilvánuljon, a központi másodperc mutató vége egy piros vadászgép sziluettjét kapta.
A Top Gun Chronograph kollekció kerámiatokos alapmodellje 8400 euróba kerül a schaffhauseni gyártó kínálatában, az SFTI kiadásért valamivel többet, 9850 eurót kell fizessünk.
A cikk végén egy pillanatra szeretnék egy kép erejéig szót ejteni a kollekció „nagymacskájáról” a Double Chronograph Top Gun Cerataniumról, ami a megszokott Top Gun kronó forma mellett az IWC jelenleg elérhető legmodernebb anyagából készült és double chronograph, tehát részidőt is mérni képes stopperrel szerelt. Igaz, 15.000 frankért kínálják.