Hány nemzetközi óragyártó rendelkezik korrekt, teljes értékű óra-konfigurátorral? Olyannal, ahol tényleg minden elemet te választhatsz ki…
Jelen ismereteim szerint egy sem. Legjobb esetben – lsd. Undone – alapelemeket lehet kiválasztani, hogy milyen legyen a tok anyaga, a lünetta típusa és a számlap színe, vagy mintája, viszont minden választás magával hozza a következő lépésnél fixen választható elemeket. Ami sok esetben nem is baj, nem biztos, hogy egy márka több évtizednyi komoly erőfeszítés árán felépített arculatában jól mutatna néhány, a dizájnerektől teljesen függetlenül összeharácsolt fura kreálmány.
Kivéve, ha a márka arculata és az összeválogatható alkatrészek egy olyan erős egységet képviselnek, ami mellett nem lehet a márkaarculattól látványosan eltérő órát összerakni. A hazai óramárka, az Evolvens konfigurátorában pedig pont ez a kiemelkedő. Nincs még egy olyan konfigurátor, ahol valóban minden egyes elemet a felhasználó válogathat össze. Sőt, ez a méretektől indul. 41, 44 és 49 milliméteres tokok közül lehet választani, és a konfigurációs megkötés is csak a méretek között van. Ez azt jelenti, hogy nem minden számlap/mutató elérhető mindhárom mérethez, vannak olyan elemek, amik csak 1 mérethez választhatóak – ami még érthető is -, viszont adott méreten belül szabad a konfiguráció.
Más egy konfigurátort próbálgatni, meg más végigvinni a tervezés folyamatát, és meg is rendelni. Ahhoz, hogy lássuk, mennyi kívánság megvalósítható, végig kellett menni a konfigurátoron. A 44 milliméteres tokot választottam, és a cél az volt, hogy készítsek egy igazán zsúfolt megjelenésű, de mégis egységes dizájelemekből épülő órát. Nem öltönyhöz, hanem lazább programokhoz.
A konfigurátorban magunk választhatjuk ki az alábbi részegységeket:
- szerkezet felületkezelése: nyers, vagy aranyszínű
- tok felületkezelése: acél szín, koptatott acél, fekete DLC, aranyszínű PVD, vagy fényes, tükörpolír
- a korona – fekete, vagy acél színű
- lünetta és lünettabetét – 17 forma, felirat, osztás és színkombináció közül választhatunk
- számlapgyűrű/chapter ring – 15 féle változat
- számlap – 18 féle
- mutatószett – 18 féle forma és világító festék szín
- másodperc mutató színe, festése – 16 kombináció
- szíj – 16 féle
- tüskecsat – fekete, vagy acél szín
A változat itt tényleg változatot jelent, pontosabban változatosságot. A számlapok között a nem kivágott, kék színű selyemszámlaptól a pók mintásig tényleg látványos eltérést találunk, nem csak árnyalatokban különböznek a teljesen ugyanolyan számlapok.
A mutatóknál a legkisebb a különbség, mindegyik kard formájú, de van vastagabb és karcsúbb, a fő különbséget pedig a mutatók színe, és a bennük lévő – vagy éppen nem lévő – világító festék színe adja. A másodperc mutató két színű is lehet, kiválaszthatjuk, hogy mekkora részt foglaljon el a második szín és mi legyen az alapszíne.
A legfőbb személyre szabási lehetőségek viszont a végén jönnek: az egyedi feliratok. A rotorba, a hátlapra, akár a számlapra is, olyan feliratot kérünk amilyet – a gyártástechnológia is elbír és mi is – szeretnénk.
Érdekes a konfigurátorban, hogy ha csak egy-egy elemet cserélünk, már akkor is látványos a különbség, hát ha még készítünk két egymástól teljesen eltérő órát, szinte észre sem lehet venni, hogy a főelem, tehát a tok, az valójában ugyanaz a forma.
Amit terveztem, kevesebb, mint két hét alatt elkészült, és olyan lett, mint a képeken, a feliratok pedig ahhoz képest, hogy látványtervet nem láttam, csak elmondtam, hogy mit hova szeretnék, milyen betűtípussal és színnel, milyen arányokkal, kiváló lett.
Külön öröm, hogy ebben az árkategóriában (150-200.000 Ft) is zafírüveget kapunk, tükröződésmentes bevonattal, ettől néhány szögből kicsit kékes a „kép”, de például a Bretilingnél, vagy az Omegánál az elmúlt 25-30 évben megszokhattuk ezt.
A korona menetesen záródik, és minden elkészített darab 10 bar nyomásig, azaz 100 méterig vízálló. A szerkezet a klasszikus, régi, egyszerű 8-as Miyota széria újabb, feljavított változata, a 821A. Másodperc stoppos és a koronáról is felhúzható a főrugó, csuklón viselve nálam egész pontos, de sajnos rég nem vagyok már másodperc-fanatikus, vibrográfra téve is nagyon jó értékeket mutat, pár másodperces napi eltéréssel, pozíciótól függően.
A szerkezet szemből nem dekorált, de a felületkezelése gyárilag van annyira pontos, igényes, hogy „indusztriális” jellege értelmezhető legyen, nem csak a véletlen műve. Látni a koronából a szerkezetbe futó felhúzótengelyt, fölötte a szotoárt, és annak működését, amikor kihúzzuk a koronát és látni a gátkereket és a billegőt, amik az óraszerkezet ütemét adják és ezzel a mozgással a szerkezet leglátványosabb alkatrészei.
A számlap, a mutatók és a tok is jó kidolgozású, pont, ahogyan elképzeljük a kép alapján. Viszont nincs két egyforma óra: nagyon fontos, hogy az órák elemei nem több ezer darabos tömeggyártásban készülnek, hanem egyedileg, így a kidolgozásba bármikor becsúszhat a humán erőforrás okozta apró változatosság. Ezzel nem a kézzel készült termékek pontatlanságát szeretném bagatelizálni, sokkal inkább az előnyét szeretném kiemelni, miszerint a kézzel készült dolgok egymástól szinte mindig különböznek, ez pedig inkább előnye ennek a műfajnak, mint a hátránya – aki jobbszereti a soron készült több tízezres darabszámban legördülő, minden szempontból 100%-ig precíz órákat, biztos vagyok benne, hogy megtalálja számításait a piacon.
Összességében egy hatalmas hiánypótló lehetőség az Evolvens online órakonfigurátora, valóban egyedülálló az órák piacán. Érdekes kérdés, hogy ha a gyártó forgalma mondjuk megtízszereződne, akkor is lenne-e kapacitás az egyedi gyártásra, fel tudnának-e nőni a feladathoz… Kívánom, hogy ez legyen a legnagyobb megoldandó problémájuk.
Ha a kedves Olvasó kedvet kapott egy órakonfiguráláshoz, akkor EZEN a linken megteheti, és a fizetésnél a „kronometer” szót a megjegyzésbe írva választhat egy plusz ajándékot: óratartó állványt , vagy egy plusz szíjat.
Korábbi, 2018-as cikkünk az Evolvensről ITT olvasható, és ezen a linken megtekinthető a videó is, amiben ugyancsak kivesézzük a konfigurátort.