A LED-es órák a hetvenes évek óraipari funky-bombái. Szokatlan és látványos technológiai újításnak számított a hetvenes években, és ma is megragadja az ember tekintetét.
1971-ben jelent meg az első LED-es óra a Hamilton kínálatában, Pulsar néven. Először még csak arany tokban, autó árban, 2.100 dollárért. Ez akkor is hatalmas összeg volt, mégis elkelt már az első évben 400 darab. Ezután megjelent acélból is, és egyre nagyobb nyilvánosságot kapott. Havi szinten tízezres darabszámot adtak el, amerikai elnökök csuklóján is feltűnt, mint Nixon és Ford, valamint Roger Moore is ilyet viselt az Élni és halni hagyni című Bond filmben.
A kezdeti technológián még sokat kellett csiszolni, a LED paneleknek ugyanis kifejezetten nagy volt az áramfelvétele – erre volt félmegoldás, hogy a kijelző alapvetően sötét volt, és csak a korona megnyomására villant fel a pontos idő. A nagy sikert nem csak az olcsó távol-keleti órák törték le – ismét, ez lehet a Pulsar saját „kvarcválsága” – hanem az országon belüli konkurencia is. A Texas Instruments bár műanyag tokban és a lehető legolcsóbb minőségben, 20 dolláros áron kínálta a maga LED-es óráját, míg az addigi legolcsóbb darab 50 dollár körül mozgott. A Pulsar szép lassan elkezdett hatalmas veszteséget termelni, 1978-ban a márkanevet meg is vette a Seiko.
A Yema néhány éve már bemutatta az „1970 LED Watch” elnevezésű darabját, ami legtöbb vonásában megegyezik egyrészről a hetvenes évek beli, másrészről az új modellel, igaz az újrakiadásnak még képről is egy lépéssel jobb szíja volt, mint az újnak, sőt, két milliméterrel nagyobb is az átmérője. Az új nem akármilyen darab: Kavinsky kiadás.
Kavinsky az electropop műfaj előadója (többek között ezt a műfajt is képviseli a Daft Punk), született Vincent Belorgey. A Kavinsky nem csak egy művésznév, hanem egy karakter is. A sztori szerint 1986-ban halálos balesetet szenvedett a Ferrari Testarossájával, és 2006-ban Zombiként tért vissza, zenélni. Legújabb klipjében is a Yema LED-es óráját viseli.
Az 5 bar nyomást elviselő 42×35,5 milliméteres tok kis-, és közepes csuklóra kiváló méret, mégha a négyzet, vagy téglalap alakú tokokra más méretbeli hatások jellemzőek, mint a kerek órákra. A kijelző alatti és fölötti vésett vonalak engem a Jaeger Reversojára emlékeztetnek, látványosabb, mintha egy sima felület lenne ott – mint az évek óta kapható alapmodellnél. A tok oldalán két gombot találunk. A fémszínű gombot megnyomva villan fel az idő és azt nyomkodva változtathatjuk a megjelenő funkciót, mint dátum, vagy másodperc. Az alsó, piros színű gombot nyomva pedig az értékek beállítását hozhatjuk elő.
Az óra leggyengébb pontja a szíja. Csörgős és a kidolgozás sem az igazi. Szálcsiszolt, de a szemek között látni némi mélyen ülő, ki nem dolgozott részt, ami mindig ránk csillan, amikor az órára nézünk szemből. Apróság, de kellemetlen. Cserébe viszont kényelmes, a szemek széle nem vág. A csatja az egyszerű, „tejfölös kupakból hajtogatott” – néha felmerül a kérdés, hogy mit jelent ez. Azokra a csatokra szoktuk használni, amik vékony, préselt lapkából készülnek, mintha a tejfölös doboz vastag alufólia tetejéből sajtolták volna, természetesen átvitt értelemben. Szerencsére egyre kevesebb gyártó használ ilyet, alacsonyabb kategóriákban is áttérnek a masszívabb csatokra – mégha annak idején a legnagyobbak is ilyet használtak, lsd. Rolex, viszont a 80-as évek már régen elmúltak.
A szerkezetről részletesen nem nyilatkozott a gyártó, így pontos típussal nem szolgálhatok, legyen elég annyi, hogy kvarc. A kijelzőt ásványi üveg fedi, amiről tudjuk, hogy cseréje olcsóbb, mint a zafíré, cserébe jobban karcolódik. Élőben nem látni a nem világító egységeket a számlapon, sajnos fényképen nem sikerült ezt visszaadni, és telefonnal, valamint fényképezővel készült képeken is látni a nem világító pálcikákat.
Két féle modell kerül hamarosan a nagyközönség elé, egy PVD fekete és egy acél színű modell. Az óra érdekessége, hogy Kickstarteren lehet első körben hozzá jutni. A Kickstarter egy közösségi finanszírozó oldal. Működése pofon egyszerű, ha van az embernek egy ötlete, akkor ott a lehető legízlésesebb módon tálalja, kialakít csomagokat, amiket MAJD megkaphatnak az érdeklődök, ha most kifizetik, mert abból lesz finanszírozva a gyártás. Jobb esetben összejön a pénz, és megvalósul a projekt, rosszabb esetben összejön a pénz, de lelépnek vele, vagy össze sem jön.
A Yema x Kavinsky kollekció célkitűzése nem túl magas, 50.000 eurót szeretnének gyűjteni. Három féle csomagra lehet befizetni, az egyik egy darab óra előjegyzése 234 euróért (83e forint), egy darab óra Kavinsky lemezzel ajándékba 262 euróért (93e forint), vagy két darab óra előjegyzése 455 euróért (162e forint). Megéri? Ha azt nézzük, hogy 100.000 forint alatt lehet egy vagány LED-es óránk, akkor meg. Ha azt vesszük figyelembe, hogy a Kickstarter projekt után 329 euróért (117e forint) tervezik árulni, akkor végképp. A következő versenyző a Hamilton PSR lenne, amin már jobban érződik az odafigyelés, viszont 725 euró (260e forint), tehát közel háromszor annyi.
Összességében kevés extra odafigyeléssel lehetett volna egy olyan órát csinálni, ami mondjuk 150 ezer forintért felveszi a versenyt a 260 ezressel, ehelyett a 100 ezer alatti kategóriában maradt, felvállalva a költséghatékonyság hátulütőit. Ha a szíjon túl tudjuk magunkat tenni, akkor egy nagyon vidám, szórakoztató darab, amit öröm nyomkodni, és nézni, ahogy felvillan az idő. Talán megjelenhetne hosszabb ideig, mégha elemzabáló is, mert ez a 2-3 másodperc elég kevésnek tűnik.
A Kickstarteres pénzgyűjtés március 18-án kezdődik és 31-ig tart, ezen a linken elérhető az oldal előnézete.
Galéria: