Szokatlan együttműködésből nincs hiány ebben az évben, nemrég számoltunk be a hypebeast Moser-ről, most pedig egy magyar-japán fúzió került az asztalra. Először ez is olyan szokatlannak tűnhet, mint az említett Moser, de ha tovább vizsgáljuk a dolgokat, több összefüggést is találunk a G-Shock és a Rubik-kocka között.
Gondolom senkinek se kell bemutatni Rubik Ernő 1974-es találmányát, a Rubik-kockát. A világhírű fejtörő körül, mint sok mással a ’80-as évekből, mára egy csoport alakult ki, legyenek azok versenyzők, vagy csak nosztalgia által vezérelt gyűjtők. Valamelyest a G-Shock is hasonló cipőben jár. Persze, megveszik sokan akiket hidegen hagynak az órák és csak egy strapabíró időmérőt szeretnének, csakúgy ahogy ma is népszerű karácsonyi ajándék a kocka. Viszont, a G-Shock körül is van egy csoport akik gyűjtik és élvezik a retro varázst. Nem beszélve a mezei órakedvelőkről akik tudják, hogy nem teljes egy kollekció legalább egy, de inkább két G-Shock nélkül. Ezt figyelembe véve máris nagyobb az átfedés a két márka között. De az sem kizárt, hogy a Casio, akár a Netflix, szívesen kipróbál minden ötletet, elvégre nem tudni mi ragad a falra.
Tisztességes limitációhoz méltó módon nem a megszokott, francia drazsés dobozra emlékeztető, fém tárolót kapjuk, hanem egy stilizált Rubik-kocka prezentálja az új modellt. Gyárilag fehér előlappal és fekete szíjjal kapjuk az órát, de lehetőségünk van kicserélni azt, a biztosított szerszámmal, egy fekete előlapra, hogy konzervatívabb megjelenést kapjunk. Szerintem mindkét lehetőség jól mutat, de ha valakinek ez sem elég, bármely GA-2100 alkatrésszel módosíthatja ezt a modellt is.
Ugyanis a G-SHOCK GAE-2100RC-1A, mint a neve is sejteti, egy az egyben egy „CasiOak”, ezért az itt leírtak nagy része vonatkozik a legtöbb GA-2100-ra. A dizájnon kívül egyedül a tüskecsat ami változott. Ezúttal nem fémből hanem műanyagból készült, mint a GBD szérián, jelen esetben azért, hogy pirosra színezhessék. A GA-2100 család eddig is komoly változatossággal rendelkezett. A Casio nem hagyta kicsúszni kezei közül a hatalmas hype-ot, mai napig jelennek meg új változatok, de a Rubik-kockás még mindig a legérdekesebb.
Szinte egészében műanyagból készült az óra, ami lehetővé teszi a mindössze 52 grammos súlyát. Emellett, méreteivel is hozzájárul ahhoz, hogy észre se vegyük a csuklón. 11,8 milliméteres vastagságával a legvékonyabb G-Shock valaha. Igaz, a 45,4 milliméteres átmérő soknak tűnik, de csuklón lényegesen kisebbnek hat az óra. Egyrészt a szerény 48,5 milliméteres tokfül távolság miatt, másrészt a számlap csak 32 milliméter körül van átmérőben. Ez arányiban sokkal kisebb mint a tok, így optikailag összehúzza a modellt. A variálható előlappal is csalhatunk egy kicsit, hiszen a fekete szín kisebbnek láttatja a dolgokat mint a fehér.
Megmaradt a karbon belső mag, ám egy különleges hátlappal. Büszkén szerepel rajta a Rubik és a G-Shock logó, valamint általam eddig nem látott feliratok is. A hátlap négy pontján a hozzátartozó gombok funkcióját olvashatjuk, csakúgy mint a rámán. Valószínűleg azért kerültek fel, hogy véletlenül se rakja fel valaki a másik előlapot fejjel lefelé. 5611-es modul rejtőzik mindez alatt, aminek 3 év élettartalmat jósol a gyártó egy elemmel. Saját tapasztalat alapján, használattól függően, akár 10 évig is kibírják ezek az órák a gyári elemmel. Kapunk 31 időzónát 48 várossal, időzítőt, stoppert, ébresztőt és automata naptárat. Hasznos lehet, hogy az időzítőt másodpercre pontosan be lehet állítani, ez több modellből hiányzik. Ezzel szemben az ébresztő funkcióból hiányolom a szundis ébresztést, ami más G-Shock modelleken megvan. Egy szóval, mindent tud ez is mint bármely másik G.
A felsorolt funkciók nagy részét az aprócska negatív LCD-n tudjuk leolvasni a 3 és 6 óra között. Ez olykor nehézkes, de a GA-2100 egyértelműen szeretne inkább analóg óra lenni, mintsem digitális, valamint az ikonikus kocka mintája se lenne ilyen kivehető ha nagyobb lenne a kijelző. A számlapon belül egy megemelt belső körön látjuk a Rubik-kocka három oldalát. Vastagon felvitt, fényes festék adja ki precízen a részleteket.
A Rubik színek visszaköszönnek a ráma feliratain is, csakúgy mint a két fehér mutatón. 20 másodpercenként lép egyet a percmutató, akárcsak bármelyik másik analóg G-Shockon. A lume nem a legjobb, de teszi a dolgát. A felfogatás itt is szép, körkörösen polírozott és nagyon stabil. Lassan egy éve minden edzésemhez egy ana-digi GA-100-at használok és biztosan mondhatom, hogy ezek a mutatók nem esnek le a helyükről. Még a strapabírónak reklámozott analóg órák mutatói is képesek leugrani, attól az erőtől amit a felhúzáskor leengedett súly továbbít a csuklóba. A G-Shock-al ez sose fordult elő. Ha pedig valahogy mégis sikerül elmozdítanunk a mutatókat, akkor azt könnyedén korrigálhatjuk a léptetőmotorokkal.
Gyárilag egy, az alap szíjtól kicsit eltérőt kapunk. Míg a legtöbb G-Shock szíj külső oldalában van egy mélyedés, addig itt teljesen sima a felület. Ez talán jobban kiteszi karcoknak a szíjat, de ez majd csak hosszútávon derül ki. A szíj felénk eső része büszkén hirdeti a Rubik logót, ami már nem fért el a számlapon. Zöld bujtatót és a már említett piros tüskecsatot találjuk még itt. Az előlapon kívül a szíj is könnyen és gyorsan cserélhető. Ezzel a kompatibilitással megoldható, hogy a gyári szíjat és előlapot kicseréljük, hogy megóvjuk azt, de a különleges számlapot tovább élvezhetjük.
Ez mind szép és jó, de hogy jön ide a MoonSwatch? A limitáció összes darabját egyből elkapkodták, ami nem csoda 70,000 forintos árával. Mint ahogy ez lenni szokott, és ahogy megfigyelhettük a MoonSwatch-nál is, azonnal megjelentek a bolti ár felett kínált bontatlan darabok. Ezek az emberek azért problémások, mert olyanok elől veszik el a lehetőséget akik valóban meg akarták szerezni az új modellt és most rajtuk kívánnak nyerészkedni 30-40 ezer forintos felárral.
Ezt leszámítva, bolti áron egy érdekes, hozzánk közelálló témájú óráról van szó, ami a játékos külső ellenére legalább annyira G-Shock mint bármely másik modell. Csakúgy mint az új Seiko 5 különkiadásai, ez is segít abban, hogy az órák iránt amúgy nem érdeklődők figyelmét is felhívja.