Annak ellenére, hogy a Baume & Mercier 1830-ban kezdte pályafutását, igaz most ismert formációját csak 1918-ban vette fel, de a márka is a 19. századi dátumra szeret hivatkozni, érthető okokból, nem ültek fel a robogó vintage/heritage vonatra, legalábbis eddig. Pedig lenne mit előszedni a fiókok mélyéről, sok érdekes tokformát gyártottak még bőven az ezredforduló előtt. Ehelyett a Richemont megtartja csendes középkategóriásnak a márkát, egy-két olyan megbúvó gyöngyszemmel, mint a Clifton és szerkezete.
Először érdekes lehet, hogy miért pont ez a márka kapta meg a Richemont saját, három mutatós werkjét, hiszen megannyi, saját szerkezeteikről ismert gyártót is felügyelnek. A Baume & Mercier sokkal inkább célozza meg a frankfurti reptér átszállóit, mintsem a keményvonalas órakedvelőket. Ezt figyelembe véve, valószínű, hogy azért a Baume & Mercier jöhetett ki a Baumatic mechanikával, mert így a középkategóriában nagyon ütőssé varázsolja az órákat, de a magasabb árszegmensektől sem riad vissza. Nagyon sok órába bele tudják rakni, ami jó hír a költségvetési osztálynak és jó hír az in-house őrülteknek is.
Jó kérdés, hogy miért vesződik a Richemont egy egyszerű saját szerkezettel, ha ott van az ETA. Viszont, az ETA már nincs ott, vagyis nem úgy mint régen. Ugyanis 2002-ben bejelentették, hogy nem fognak a Swatch Group-on kívül szállítani szerkezeteket, ám a helyi versenyhivatal ezt korlátozta, így ma is van például a Baume & Mercier belépő, Classima kollekciójában ETA. Ám közben észbe kaptak a gyártók, hogy milyen kitettek az ETA közvetítésében a Swatch-nak, ami nem mehetett tovább. Két út közül választhattak. Sokan átálltak Sellita werkek tokozására, de azok minősége nem mindig érte el az ETA-t. Maradt a saját fejlesztés, így jött létre a Baumatic.
Szerencsére több mindenről is lehet beszélni a Clifton kapcsán, mint a szerkezet, de azért a cikk végén még visszatér a Baumatic. Elsőre generikus öltönyóra toknak tűnik a 40 milliméter átmérőjű, 11,3 milliméter magas tok. Valójában az is, de kiemelkedően kivitelezve. Már a Classima taglalásakor felhoztam az IWC Portofino-t. Most is itt a helye, hiszen ehhez hasonló kidolgozást ott találhatunk, csak nem ennyiért. Nagyrészt két ív uralja a formát, melyek kiegészülnek hárommá a tokfüleknél. Oldalt markáns szál-húzás van a tokon felül pedig magasfényű polír. Ez a polírozott felület szépen hajlik a tokfülek szélére és nagyon élesen elválik a szál-húzott oldaltól. Kevésbé feltűnő a harmadik él csatlakozása, mert a tokfülek belső éle szintén polírozott. Ízlésesen vékony a kerek ráma.
Vékony célkereszt vezeti a tekintetet a számlapon. Ez a kissé sportos megoldás a hitelesített kronométer szerkezettel szerelt Cliftonok sajátja, nem is állna jól a holdfázis kijelző mellé. Közepükön megtört, vékony applikált indexek határolják a számlapot. A percskála nem klasszikus helyén, egészen a peremen van, hanem beljebb hozták és kívül csak a szintén sportos elemként megjelenő arab számok maradtak. Ez és a célkereszt optikailag összehúzza a számlapot, mellőzi az üres terek túlsúlyát.
Nyomtatott minden felirat a számlapokon, melyekből van fehér, zöld, kék, szürke és bordó. A színesek fumé hatásúak, azaz színük kifelé sötétedik, mintha körben füstös lenne a felület. A fehér változat se hagy minket cserben, egészen érdekes, porcelán beütése van miközben nem abból készült. Visszakanyarodva a tipográfiához. Szerencse, hogy nem applikáltak, hiszen így is kicsit sok lett a szöveg az én ízlésemnek. Persze, ha azt nézzük, hogy egy-két sportos elemmel ez egy hétköznapi órának készült, akkor érthető a sok szöveg. Bár az 5 nap felirat akkor is elhagyható lenne. „A viselője valószínűleg tisztában van az öt nap járástartalékkal, aki pedig le tudja olvasni, az nézi már olyan közelről, hogy akár meg is kérdezhetné.„
A filigrán mutatók követik az indexek formáját, koherens képet alkotva. Hosszuk is arányosra sikerült. Apró, de számomra fontos részlet, hogy a dátumtárcsa számai szép nagyok. Bőven kitöltik helyüket és a dátumablak mérete is illik az óra dimenzióihoz. Ez például egy olyan terület ahol a beszállítói szerkezet korlátozza a tervezést, itt saját werkkel dolgoztak ami látszik is.
Egészen pontosan a Baumatic BM13-1975A-val. Ez az eredeti Baumatic szerkezet továbbfejlesztett változata ami Powerscape járatot és Twinspir hajszálrugót használ. A járat jól sikerült, hiszen vékony maradt a szerkezet az 5 napos járástartalék és a 4 Hz-es frekvencia mellett is. Ebben az árkategóriában nagyon figyelemreméltó ez a specifikáció. A Twinspir hajszálrugó szilíciumot használ, nem egészében abból készült, mindenféle sötét svájci szabadalmaztatási viták folytán, de az anyag mágneses mezőknek való ellenállóságát megtartotta. Mivel COSC tanúsítvánnyal rendelkezik, hozza a -4/+6 másodperces napi pontosságot.
Nem csak a szerkezet, de a szíj is figyelmet érdemel a másfél milliós kategóriában. Aligátorbőr szíjon, vagy ötsoros acél csaton érkezik az óra. Ha az ember teheti érdemes acél csaton megvenni az órát és utána beszerezni hozzá egy gyári bőrszíjat, mert fordítva drágábban szokott kijönni a végösszeg. Bőrszíjon 1.422.000 forint a Clifton, míg acél csaton 1.489.000 forint az Időzóna óraszalon, magyarországi forgalmazónál.
Az órákat a hazai forgalmazó biztosította a teszt erejéig.