Legutóbb a 2022-es Watches and Wonders keretein belül bemutatott Tudor Black Bay Pro kapcsán fejeztem ki, mennyire szeretem amikor egy óra tudja mi akar lenni. Az is egy határozott toolwatch és a most megjelent napelemes Aquaracer is messze van egy öltönyórától, de nem is akar az lenni.
Igaz, majdnem mindenre rá lehet mondani, hogy toolwatch, ahogyan akarva-akaratlanul is a Daytonához hasonlítjuk a kronókat, de ennél nehéz lényegre törőbb órát gyártani. Felismerhető dizájn, nagyon könnyű leolvashatóság, versenyképes ár és egy teljesen matt titán tok. Egyetlen polírozott felületet se találunk az órán, minden homokfújt. Ez nem mai találmány, már a régi „professional” óráknál is megjelent az igény, hogy minél kevesebb fényes felület legyen rajtuk. Ennek egyszerű az oka: nem csillog, nem zavaró. Munka közben zavaró lehet ahogyan egy felületről egyenesen a retinánkba csap a fény, nem mellesleg fegyveres alakulatok pozícióját is elárulhatja egy csillanás. Persze, ez több mint valószínű, hogy csak aszfaltbúvár lesz a legtöbb tulajnál, de akkor is jó egy kigondolt, önmagáról határozott képpel rendelkező terméket választani.
Lehet mindez sokaknak semmit se jelent, de az, hogy a svájciak is felfedezték a solar szerkezetet, az mindeninek jó hír. Japán uralja a napenergiával működő óraszerkezetek piacát. Nem véletlen, hogy a használt, La-Joux Perret által gyártott, TH50-00 werk alapja is egy Citizen E168. Hat hónapig képes járni egy teljes feltöltés után, minden fényforrás nélkül. Tehát, ha nem hagyjuk fél évig egy sötét fiókban az órát, akkor ez sose fog megállni. 2 perc alatt egy napra elegendő energiát szív magába egy napsütötte órában és 20 óra alatt teljesen fel is tölt.
Szerintem a kvarcok jövője, legalábbis az elérhetőbbeké, mindenképp a solarban rejlik. Amellett, hogy környezettudatos, semmilyen törődést nem igényel, a mögötte álló technológia is lehet legalább annyira érdekes, mint egy mechanikus szerkezetben. Főleg, hogy a számlapról soha nem mondaná meg senki, hogy részben átlátszó és egy napelemet rajt maga alatt. Pár évvel ezelőtt még bizonyos fényviszonyokban látszottak a számlap alatti solar panelek, ma már texturált számlapot is lehet főlé rakni.
A jellegzetes roló vagy redőny mintázatú számlap segít jobban kiemelni az applikált indexeket és a szögletes lünettához is passzol. Elsőre kicsit zavart a 3 órai dátumablak, úgy gondoltam lehetett volna nagyobb, de ahogy egyre többször néztem az órára összeállt a kép. Szerencsére La Chaux-de-Fonds-ban vannak még kompetens piackutatók, ezért nem limitáltan, hanem az állandó kollekció részeként lép elő a TAG Heuer Aquaracer Professional 200 Solargraph 2.950 eurós áron.