Követve a gyorsan kibontakozó trendet, idén a Breitling is tovább zsugorítja óráit. Korábban éppen a hatalmas, csillogó modellekkel jelentett egyet a márka, most már egyre több szolid órájuk jelenik meg, de még továbbra is elérhetők a régebbi irányt követő darabok. Most is megmarad a nagy Super Avi, ám csatlakozik hozzá a Classic Avi kisebb méretben, valamint egy kerámia tokos és egy újra kiadott Super Avi is megjelent. Van miből válogatni.
Egészen a 30-as évekig kell visszautaznunk, hogy megtaláljuk a Breitling AVI eredetét. Akkoriban a márka Huit Aviation részlege az általuk gyártott repülőgép műszerekről lett híres. Ezek főleg precíz órák voltak a pilótafülkékbe, így nem volt váratlan amikor évekkel később, 1953-ban bemutatták a Ref. 765 AVI kronográfot. A nagy és könnyen leolvasható karóra hamar népszerű lett pilóták közt, így később átnevezték Co-Pilot-ra, azaz másodpilótára. 2021-ben ez a történelmi modell szolgált alapként a Super AVI tervezéséhez. A négy bemutatott modell a repüléstörténelem legfontosabb gépeinek állított emléket.
A Breitling is belátta, hogy nem mindenki tud hordani egy 46 milliméter átmérőjű órát, ezért most elhozták a Classic AVI termékcsaládot. Ezek már sokkal barátibb, 42 milliméter átmérőjű tokot kaptak a már ismert formával és hangulattal. A saját Caliber 23 szerkezetnek hála nem csak az átmérő, de a vastagság is csökkent. A korábbi közel 16 milliméterhez képest a Classic AVI tokja 14,7 milliméter magas. Ez a COSC kronométer werk 42 óra járástartalékkal rendelkezik és 4 Hz-en jár.
A szokásos kijelzéseket találjuk, mint 12 órás 30 perces gyűjtő, természetesen a központi és a kis másodperc mellett. Itt az egyetlen különbség a Super AVI-hoz képest a GMT hiánya, ezt a vékonyabb profil miatt el kellett hagyni. Ami viszont nem változott azok a színek. A P-51 Mustag fekete, a Vought F4U Corsair kék, a Curtiss P-40 Warhawk zöld, a Havilland Mosquito pedig szintén fekete számlappal érkezik. Minden gép sziluettje az adott modell hátlapján látható. Hogy a Havilland Mosquito hangulata jobban átjöjjön, annak az acél lünetta helyett egy fekete kerámia lünetta jutott.
Ha nem lenne elég a fekete számlap és ráma, akkor itt a Super AVI Mosquito Night Fighter. Ez a különleges gép egy saját kiadást kapott. Fontos, hogy ez Super AVI, tehát itt megint a 46 milliméteres tokot találjuk, ám ezúttal nem acélból, hanem kerámiából. A hatalmas kerámia őrületben nem volt annyira hangos eddig a Breitling, ezért jó látni, hogy ők is elkezdik használni ezt a rendkívül ellenálló anyagot. Egy bevonatos acél tokkal szemben ez örökre fekete marad, hiszen a kerámiát csak közel gyémánt keménységű anyagokkal lehet megkarcolni. Ha valahogy ez sikerülne is, a szín sértetlen marad, hiszen a tok anyagában, kívül-belül fekete. Ez a különleges anyaghasználat utal arra, hogy a Havilland Mosquito fából készült, amikor már rég mindenki alumíniumból és fémből gyártotta gépeit, de a Mosquito mégis túlszárnyalta azokat és az ideje leggyorsabb gépe lett. Ebben a Super AVI kollekcióban megszokott Caliber B04 ketyeg, teljes felhúzás után 70 órán keresztül.
Végül, de nem utolsó sorban bemutattak egy igen kis darabszámra limitált újra kiadást is. A Ref. 765 AVI 1964 Re-Edition, nem meglepő módon, az AVI 1964-ben bemutatott modelljének felidézése. Ahogy a cikk elején említettem, az első AVI nagy sikert aratott olyannyira, hogy már nem csak pilótákat érdekelt. A legnépszerűbb a panda számlapos, fekete lünettás, 765 modell lett. Az 1968-as téli olimpián Jean-Claude Killy egy ilyennel a csuklóján nyerte meg mind a három alpesi sí versenyt. Most, 164 darabra limitálva visszatér az óra, vegyesen modern és vintage elemekkel. A számlapot fedő hesalite plexi mindenképp az utóbbi, viszont a lünetta ADLC bevonata már modern és jobban ellenáll a karcoknak, mint az alap DLC. Egy Breitling B09 kézi-húzós werk ketyeg a 41 milliméter átmérőjű tokban.