A svájci óraipari szövetség, az FHS által közzétett hivatalos adatok szerint idén folytatódott a svájci óraexport növekedése, a különböző piacok felé irányuló export darabszámban és értékben is emelkedett.
2023. első hat hónapjában a svájci órák exportjának értéke összesen 13,3 milliárd svájci frank volt, ami 11,8 százalékkal több, mint 2022 első félévében. A teljes iparág jövője szempontjából nagyon fontos, hogy a felső kategória mellett komoly kereslet mutatkozott a belépő árszintű órák irányában is, az ilyen órák kivitele is nagyot emelkedett. Az FHS összefoglalója megjegyzi, hogy bár a svájci órák népszerűségét nem befolyásolták a globális gazdasági vagy geopolitikai problémák, de a gyártók továbbra is a folyamatos munkát nehezítő munkaerő-hiánnyal és ellátási nehézségekkel küzdöttek.
Összesen 8,2 millió órát szállítottak külföldre, szemben a 2022 első felében mért 7,2 millióval. Értékben összességében a mechanikus karórák aránya volt a legnagyobb, de a kvarcórák lényegesen nagyobb növekedést értek el mint a mechanikusak, exportjuk értéke 18,8 százalékkal nőtt.
Bár a nemesfém órák darabszáma az exportált órákon belül csak 3 százalék volt, az érték növekedésének több mint harmada a nemesfémből készült órákból származott. A mennyiségi növekedés nagy részét az „Egyéb anyagok” kategória tette ki, 965 ezerrel több órával (+67,7 százalék), mint 2022 első felében (ide tartoznak például a mostanában népszerűvé vált titán tokos órák). Az 500 svájci frank feletti export árú óráknál 12,2 százalékos növekedést jelzett az FHS, a legolcsóbb, 200 svájci frank alatti árú kategóriában ennél is nagyobb emelkedés volt (+23,2 százalék) de az összesített eredményen belül az olcsóbb órák hatása alacsony volt.
Az exportpiacok közül Ázsiában volt legerősebb a növekedés (+14,3 százalék), ide érkezett a teljes óraexport fele. Európa számai (+9,7 százalék) valamivel a globális átlag alatt emelkedtek, amivel 30 százalékos részesedést ért el a kontinens. Amerika +8,1 százalékot emelkedett, ez 19 százalékos piaci részesedés jelent. Ázsiában az erős kereslet elsősorban Kínának (+25,4 százalék 2022 első félévéhez képest) és Hongkongnak (+28,8 százalék) volt köszönhető. A sanghaji különleges közigazgatási régió keresletében egyértelműen látható az egészségügyi korlátozások feloldása és ezzel a turisták visszatérése.
Japán (+5,9 százalék) és Szingapúr (+9,4 százalék) bár az átlagnál kisebb, de erős növekedést ért el. A Közel-Keleten (összességében +9,6 százalék) az Egyesült Arab Emírségek (+14,0 százalék) és Szaúd-Arábia (+10,0 százalék) közelítette a globális átlagot. A fontosabb piacok közül csupán Dél-Korea (-8,7 százalék) mérséklődött, a változás oka továbbra is elsősorban a kínai turisták hiánya.
Európában az Egyesült Királyság (+7,8 százalék) piaci növekedése enyhén mérséklődött, míg Németország (+11,9 százalék), Franciaország (+12,6 százalék) és Olaszország (+17,0 százalék) jelentősen magasabb növekedést ért el a korábbi eredményekhez képest.
Az Egyesült Államok növekedési ütemének lassulása (+9,9 százalékra) az előző két évhez képest nem gyengítette ezt a piacot, az USA továbbra is a svájci óraexport messze legfontosabb célországa.
Az FHS adatait itt lehet tovább böngészni: LINK