Ahogy a többi Breitling kollekciót, úgy az Avenger-t is elérte a frissítés hullám, ami végigsöpört a Breitling palettán. Kifinomultabb és koherensebb lett az új Avenger, ami a mai napig viszi tovább a Breitling 2010 előtti vonalát.
Pár éve már végigszaladt egy komolyabb rácfelvarrás a Breitlingnél, amikor új CEO, Georges Kern került a márka élére. Eltűntek a pénz és sárm stílusú, szétpolírozott, hatalmas órák és helyüket visszafogottabb, modernebb darabok vették át. Ettől függetlenül sokan, köztük én is, különös vonzódást éreznek a kétezres évek jellegzetes, maszkulin Breitlingjei felé, amiket 2020-ig a Colt kollekció képviselt. Azt váltotta az Avenger, egy robusztus, katonai pilótaóra, ami legalább annyira jól érzi magát egy pilótafülkében, mint a tenger mélyén. Most ide is elért a változás szele és szerencsére semmit sem engedtek abból a bájból amivel a régi Breitlingek belopták magukat sokak szívébe. A korszak utolsó bástyájaként marad az Avenger, így mindenki megtalálja számítását a Breitlingnél, az is aki régebbi életérzésre vágyik és aki az új vonalas modelleket keresi.
Első ránézésre a tok nem sokat változott, ám ha három másodpercnél tovább nézzük az órát, akkor hamar feltűnnek a kis részletek, amik együtt nagy változást hoztak. Kezdésnek ott vannak a széles tokfülek, melyeken már egy elegáns polírozott letörés fut végig, ezzel megtörve a korábbi generáció szögletes sziluettjét. Vannak még polírozott részletek a tokon, de hatalmas váltás, hogy mostmár a tok nagy része szál-húzott és nem polírozott, mint a 2020-as modellen. Ez is azt mutatja, hogy jobban elbillentenék a modellt a professzionális órák irányába, de ahogy a bevezetőben is írtam, úgy, hogy az Avenger eredeti génjeit nem zargatják. Tömérdek új óra jelent meg, nagyjából ugyanazzal a 300 méterig vízálló tokkal. Az alap hárommutatós modellek 42 milliméteresek, míg a GMT-k és a kronográfok 44 milliméteres tokban érkeznek. Nem ugrottak fel az észvesztő sebességgel zakatoló tok-zsugorító vonatra, ami idén kezdte csak igazán gyűjteni utasait.
Az egyszerűbb, idő és dátumkijelzős modellek 12,15 milliméteres vastagsága karcsúbbnak számít az óra dizánjához képest. Megtaláljuk rajta a búvár Breitlingeket oly’ régóta díszítő, szépen kidolgozott, forgatható lünettát, lume pöttyel 12 óránál és megemelt részekkel 15 percenként. Keveset változtattak a számlapon, maradtak ugyanazok a mutatók és nagyjából ugyanazok az indexek. 12 óránál hosszabb lett a háromszög, 3 óránál pedig kicsit átrendeződtek a dolgok a dátumablak környékén. A korábbi generáción az ablak mellett maradt jelölő rálógott az ablak nyomtatott keretére, most pedig tisztes távolságban ül tőle. Ilyen apró változtatások mutatják, hogy ezzel tényleg foglalkoztak.
Egy Caliber 17 szerkezet ketyeg az egyszerűbb változatok tömör hátlapja mögött, ami igazából egy COSC kronométer tanúsítvánnyal rendelkező ETA 2824-2.
4Hz-es frekvencián dolgozik és 38 óra a járástartaléka. Fekete, kék és zöld számlapok közül választhatunk a hárommutatósoknál 1.795.000 forintért szövetszíjon és 1.920.000-ért háromszemes acél csaton, amin mindegyik új Avenger osztozik. Breitlinghez híven a szemek döntöttek, mindegyik szál-húzott.
Eggyel bonyolultabbak a GMT verziók, amik ugyan egy szélesebb, 44 milliméteres tokban érkeznek, de vékonyabbak, mint a hárommutatósok. Ugyanazt hozzák, mint egyszerűbb testvéreik, egy extra, negyedik mutatóval a számlapon és egy 24 órás skálával annak peremén, melyekkel két időzónát is leolvashatunk egyszerre. Sőt, a 24 órás lünettával akár hármat is számon tarthatunk. Ezek a modellek kizárólag acél csaton kaphatók kék vagy fekete számlappal, 2.205.000 forintért. Hátlapjuk mögött egy Breitling Caliber 32 szerkezet dologik, ami egy COSC kronométer pontosságú ETA 2893-2, 42 óra járástartalékkal.
Természetesen, nem maradhatott ki egy stopperes változat sem, benne a Breitling saját, B01-es szerkezetével. Ez a modern, automata, oszlopkerekes, vertikális kuplungos, kronográf werk 4Hz-es frekvencián dolgozik és 70 óra járástartaléka. Ahogy a többi Avenger modellen, ezen is menetes a korona, ám a stopper gombjai, mivel szögletesek, nem lehetnek menetesek, mégis maradt a magabiztos, 300 méteres vízállóság. Kék, zöld, fekete és homokszínű számlappal érhető el a stopperes modell, 3.100.000 forintért szövetszíjon és 3.225.000-ért acél csaton.
Ezeket a kronográfokat megtaláljuk fekete kerámia tokban is, ugyanazzal a B01 szerkezettel, titán gombokkal és koronával. A Breitling Avenger B01 Chronograph 44 Night Mission citromsárga számlapja nagyon jól áll a tokformának, de a karbonból készült fekete sem rossz választás. A többi új Avangerrel szemben a Night Mission modellek számlapján arab számok cserélik a geometrikus indexeket. A karcálló kerámia tok mellé a számlap színéhez passzoló szövetszíj jár. Sárgában 3.630.000 forint az ára, míg fekete karbon számlappal 3.715.000.