Ahogy sorra jönnek ki az új Orient modellek, úgy egyre bővül az Orient Star kínálat is. A japán gyártó prémium márkája megmutatta már mit tud egymillió körül, most pedig visszatérnek abba az árkategóriába, ahol a legnagyobb meglepetéseket tudják okozni.
Ahogy azt már többször taglaltuk, az Orient egy belépő kategóriás, nagyon jó ár/érték arányt képviselő márka, akik a legolcsóbb in-house, azaz saját fejlesztésű, automata szerkezetekkel és megnyerő dizájnnal csábítanak. Tökéletes választás lehet első komolyabb, automata órának, ám ha finomabb dolgokra vágyik lelkünk, akkor sem kell messzire mennünk, mert ott az Orient Star. Akárcsak a Toyotának a Lexus, vagy a Seikonak a Grand Seiko, az Orient Star egy-két polccal feljebb pozícionálja magát és még a svájci konkurenciával is labdába rúg.
Régi ismerős benyomását keltheti az Orient Star M34 kollekció legfrissebb tagja, hiszen hozzá hasonlóval már találkoztunk, csak épp nem ennyiért és nem épp ebben a konfigurációban. Hasonló gyöngyház számlapot láttunk már 2021-ben, ugyan ezzel a tokkal, másik szíjjal, most pedig a drágább modellek összetett acél szíja került a gyöngyházszámlapos órákra.
Az M34 kollekció tokja az, amit legtöbbször azonosítunk a márkával. Ez a jó arányokkal megáldott, 40 milliméter átmérőjű tok ékes példája annak, miért érdemli meg a figyelmet az Orient Star. Formás letöréseibe sokmindent beleláthatunk, ha akarjuk Grand Seiko vagy épp Seiko Sharp Edged, hogy két külön kategóriába eső órát említsek. Szépen futnak össze az élek, nincsenek elkenve a kontúrok. Élesen váltják egymást polírozott és szál-húzott felületek, melyek közül az utóbbi markáns, jól kivitelezett, ráadásul a tok szálhúzásának iránya megegyezik a szíj szálhúzásának irányával. Ez természetes kéne, hogy legyen, ám nem mindig jön össze. Egy domború zafírkristályt ölel körbe a polírozott ráma, amin ugyan van tükröződés gátló bevonat, hogy jobban lássuk a számlapot, de előfordulhat olyan helyzet, amikor túlzottan visszaveri a fényt a kristály.
Ahogy említettem, nem először dolgozik gyöngyházszámlappal az Orient Star, ami meg is látszik, hiszen a végeredményben nincs kivetnivaló. A kagylóhéjból készült számlap minden egyes modellen másképp töri a fényt, hiszen természetes anyagról beszélünk, nincs két ugyanolyan. Nálunk a zöld számlapos járt teszten, de van még kék és egy limitált fekete kiadás is. Persze, a kagylónak nem ilyen méregzöld belseje volt, a kívánt színt festéssel és lakkozással érik el. Még a Keletitől pár méterre nyugvó, hangzatos nevű, Munkás utca kopott aszfaltján lépkedve is azt figyeltem, hogyan csillan a koszos utcai lámpák fénye a számlapon. Fényviszonyoktól függően a világosabb zöldtől egészen a feketéig, sok színt elkaphatunk, ha figyelünk.
12 óránál római számos, másutt, pedig applikált pálcika indexek segítenek tájékozódni. Akárcsak a tok, ezek is szépen lettek megmunkálva, oldalsó letöréseik polírozottak, míg felső síkjuk szálhúzott, akárcsak a mutatókon. Arányosak a hosszú, kardformájú mutatók, amiket könnyű leolvasni, még egy ilyen csillogó számlapon is. 12 óra alatt találjuk a járástartalékkijelzőt, ami jól jön, ha hétvégére levesszük az órák, mert ilyenkor felhúzhatjuk a maximum köré, hogy biztosan járjon még, amikor hétfő reggel újra kézbe vesszük. 9 óránál egy jól átgondolt áttörést találunk, ami épp akkora, mint az alatta dolgozó billegő. Ebbe a kivágott szeletbe lóg bele a 6 órai kismásodperc applikált skálája, ami felett jobbra találjuk a visszafogott Orient Star logót és feliratot.
Nem lehet elmenni az acél csat említése nélkül, ami kifejezetten kiemelkedő az árkategóriában, versenybe száll még kétszer ennyibe kerülő órákkal is. Ez az az a csat, ami láttunk már az Avant-Garde Skeleton ’23-on és a Contemporary Skeleton-on. Masszív és kényelmes az összetett csat, ami H-alakú és vékonyabb, téglatest formájú szemekből áll. Előbbieken találunk egy-egy polírozott rátétet oldalanként, míg utóbbit felpolírozott, szögletes letörések dobják fel.
A 100 méterig vízálló tok átlátszó hátlapja mögött egy Orient F7F44 szerkezetet találunk, ami a márka felsőkategóriás szerkezetcsaládjának tagja. Perlázzsal, genfi vagy épp tokiói csíkozással díszített a szerkezet, ami lényegesen szebb látványt nyújt, mint egy alap Orient werk. A 3 Hz-es frekvencián dolgozó mechanika 50 órás járástartalékkal bír, aminek pillanatnyi állását a már említett kijelzőn figyelhetjük.
Majdnem kereken félmillió forint az új Orient Star ára, ami az az árkategória, ahol legjobban érzi magát a márka. Minden részlete sokkal drágább órát sejtet, ennyi pénzért még Japánban is nehéz vetélytársat találni neki, nem hogy Svájcban.
Galéria:
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.