Eddig, ha ránézett valaki egy modern Piaget Polora, akkor látta, hogy egy relatíve egyedi luxus sportóra, ami azért nem különcködik nagyon, nehogy túl egyedi legyen, még végén elriad a célközönség. Azért az mégse járja, hogy St. Moritz legmenőbb éttermében ne lássa a szomszéd asztal, hogy az bizony egy luxus sportóra. Ennek ellenére most húzott egy merészet a Piaget és visszahozták az eredeti Polot.
Lehet, hogy az örök rivális Bulgari sorra bemutatkozó aranyórái vagy a Vacheron Constantin 222 adta a bátorságot, de egy biztos, hogy kellett már a Piaget modern kínálatába egy karakteres aranyóra, ami szép korona lehet az idén 150 éves márka évfordulójára. 1979-ben már számtalan sportórát látott a piac, ebben az időszakban jelentek meg a legnagyobb ikonok, de egy mindben közös volt, az acél tok. Míg az Audemars Piguet azzal reklámozta a Royal Oak-ot, hogy az acél is lehet luxus, addig Efraim Grinberg, a Piaget New York-i vezetője épp arról beszélt Yves Piaget-val, hogy a törzsvásárlóknak kéne valami új, sportos óra, amivel kitűnhetnek a többi sportórát viselő közül. Kellett valami extravagáns, ami végül épp a Royal Oak üzenetével szemben, egy tömör arany sportóra lett. Nem is akármilyen arany sportóra, hanem egy olyan amiről még márkajelzés nélkül is ordít, hogy Piaget.
Szinte változatlanul tér vissza 45 év után a Piaget Polo eredeti kiadása, egy 38 milliméter átmérőjű tokban, ami tökéletesen követi a mai trendeket. Ellenben ősével, ez nem mezei sárga aranyból készült, hanem melegebb árnyalatú 3N 18 karátos aranyból, ami lassacskán átveszi a sárga arany helyét az óragyártásban. 7,45 milliméteres vastagsága kifejezetten vékony, de enélkül nem is lenne Piaget, hiszen vékony óráiról híres a márka. Rendkívül részletes a tok, olyan ügyesen kivitelezték a vízszintesen futó sávokat, hogy elsőre külön alkatrésznek festenek, pedig egy darabból áll a középtok.
Ugyanezeket a jellegzetes sávokat pillantjuk meg a számlapon is, ami szintén aranyból készült, a mutatókkal egyetemben. Az elsőre aprócska gyöngyöknek tűnő indexek valójában egészen kicsiny gödrök a számlap anyagában, melyek szinte minden szögből megtörik a fényt, így hiába a rengeteg arany, leolvasható marad az óra. A klasszikus Piaget feliraton és egy elmaradhatatlan Swiss Made jelzésen kívül nincs más maszlag, ami elvonhatná figyelmünket a csillogásról.
A tok hibátlan folytatása az arany csat, amin egy-egy polírozott sáv választja el a szálhúzott szemeket a polírozottaktól. Oldala felfedi a kifinomult, robosztus struktúrát, ami szinte csigolyaszerűen köti össze a szemeket. Minden szélesebb szemben két csavar tartja a vékonyabb szemeket, így egy erős konstrukciót kapunk, ami ráadásul szépen követi a csuklón ívét.
Ellenben a 79-es modellel, ebbe nem egy quartz szerkezet, hanem egy ultra-vékony mikro-rotoros automata 1200P1 ketyeg. A mindössze 2,35 milliméter vastag szerkezet szépen kitölti a tokot és legalább olyan látványt nyújt, mint az óra az többi része. Körkörös genfi csíkozás, polírozott élek, kékített csavarok és selyemfényű kerekek simogatják látóidegeinket.
A szó klasszikus értelmében nem limitált az új Piaget Polo 79, de csak egy rövid gyártási időszakot tervezett a márka, így érdemes lecsapni a 80.000 eurós órára, amíg lehet. Én legalábbis lecsapnék, ha lenne miből.