Ha japán órákat nézegetünk, akkor akarva-akaratlanul, de sokszor feljön a Grand Seiko, mint összehasonlítási alap. Ki lehet kergetni a világból azzal, amikor pár százezres Seiko modelleken keresik a GS híres Zaratsu polírját, viszont most olyan különös a csillagok állása, hogy tényleg Grand Seiko technológiát találunk egy olcsóbb, nem Grand Seiko órában.
A Seiko-Epson cégcsoport szövevényes struktúrájára egy egész cikket szánhatnék, de ahhoz, hogy megértsük miért nagy dolog, hogy egy Grand Seiko manufaktúrában készült számlap került a legújabb Orient Starba, ahhoz elég annyi, hogy a Seiko-Epsonon belül a Seikótól egészen messze, az Espon közvetlen irányítása alatt működik az Orient és az Orient Star, kellő autonómiával és saját szerkezetekkel, melyeket az Epson Hong Kong Ltd. gyárt.
Ettől teljesen külön működik a Seiko Group, amin belül a Seiko Watch Corp. felel a Grand Seiko órák gyártásáért is. Egészen eddig konkrét, kézzel fogható átjárhatóságot nem láttunk mi órakedvelők. Miért is láttunk volna, hiszen a két márka más célközönséget szólít meg, más árkategóriában mozog és marketing szempontból se lenne előnyös összemosni őket. Vagy mégis?
Az Orient Star M34 kollekció mindig hasonlított Grand Seiko modellekhez, de erős volt a határvonal mikor egymás mellé tettünk két órát. Ez ma sincs másképp, avatottabb órakedvelők egyből kiszúrják a különbségeket a megmunkáláson, de egy hatalmas lépéssel került közelebb az Orient Star M34 saját távoli rokonához.
Két új modellel mutatkozott be az Orient Star M34 F8 Date, ami csábítóbb nevet nem is kaphatott volna. 40 milliméter átmérőjű tokja nagyon szépen kidolgozott, sok gyártót megszégyeníthet magasabb árkategóriában is. A „Sallaz” polírozási technikával finiselt ráma és a tokfülek csillogását az utóbbi belső élén futó szálhúzás töri meg. Éles, határozott vonalak határozzák meg a tok sziluettjét, melyek elegánsan futnak össze a tokfülek végén. Jól fest szinte minden csuklón, hála a középutas átmérőnek és az átalagos, 47,3 milliméteres hossznak. Ez utóbbi a végső döntő abban, hogy egy óra túllóg-e csuklónkon. 100 méterig vízálló a tok, tehát már-már sportóráról is beszélhetnénk.
Most jön a lényeg, a számlap. Eddig is voltak nagyon szép Orient Star számlapok, de az M34 F8 Date fölülmúlja mindent, azért, mert nem az Orient Star gyártotta, hanem a Grand Seiko, legalábbis abban az értelemben, hogy ugyanott készült, ahol a Grand Seiko alkatrészek nagy része, beleértve a Spring Drive szerkezeteket is. A Shinshu Watch Studio készít mutatókat, indexek, szerkezeteket és számlapokat is Grand Seiko órákhoz, de most az Orient Star számlapja is innen gurult ki.
Fontos megjegyezni, hogy az Orient Star hivatalos kommunikációjában egyszer se hangzik el a Grand Seiko, mindig csak a Shinshu műhelyt említik, feltehetően azért, hogy a Grand Seiko presztízsét ne veszélyeztessék. Viszont, ha ez így van, akkor egészen érthetetlen, hogy miért emlegetik a stúdiót, hiszen egyetlen Google kereséssel felfedezheti bárki, hogy az a Grand Seiko egyik fő manufaktúrája.
Kék és fehér színben jelent meg a csoda-számlap, melyeket állítólag meteoresők ihlettek, még ha ezt kissé nehézkes is belelátni. Tökéletesre sikerült mindekét szín és hiába a fehér a limitált kiadás, hozzám a kék áll közelebb. Fotókon lehetetlen átadni a felület legszebb részét, a dinamikát. Ahogy mozgatjuk az órát és másképp esik rá a fény, mozgásba lendülnek a kis pikkelyek, életre kel az egész számlap. Super Anti-Reflective Glass Coating is került a zafírkristályra, hogy nagyrészt elnyelje a zavaró tükröződéseket.
A 3 órai dátumablak megtöri a számlapot, de szerencsére sikerült nem túl tolakodóra rajzolni. A mutatókkal és az indexekkel visszatérünk az Orient Star világába, hiszen ezek ugyanazok, mint a többi M34 modellen. Mind a mutatók, mind az indexek három éllel dolgoznak, egy polírozottal oldalukon és egy szálhúzottal tetejükön, így bármilyen tükröződés mellett leolvasható marad. 12 óra alatt találjuk az Orient Star jellegzetes járástartalékkijelzőjét, 6 óra fölött pedig a márkajelzést.
Szintén ismerős lehet az egészen összetett acél csat, ami szépen követi a csukló vonalát, hála vékony szemeinek. Egy nagyobb H alakú szem a csat fő eleme, ehhez kapcsolódik két kisebb polírozott rész, majd a H alakú szemeket összekötő középső, szálhúzott, szögletes elemek, polírozott részletekkel.
Átlátszó zafírkristály hátlapja mögött a 2021-ben bemutatott, modern, F8N64 szerkezet ketyeg 3 Hz-es frekvencián, 60 órás járástartalékkal. +15/-5 másodperces napi pontossága lényegesen jobb, mint a legtöbb Orient szerkezeté, de nem csak ezzel tűnik ki, igényes díszítése és szilícium alkatrészei is kiemelik a márka többi szerkezete közül.
1.099.000 forintos árával az Orient Star kínálat tetejére ugrik, de olyat nyújt, amit eddig egyik órájuk sem. Kíváncsian várom, hogy miként fog lecsapódni az, hogy a Grand Seiko manufaktúráiban már nem csak Grand Seiko alkatrészek készülnek és, hogy egy olyan elérhetőbb márkával hozzák összefüggésbe a GS-t, mint az Orient Star.
Galéria:
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.