Befutott a Blancpain idei kínai naptáras órája.
A kínai naptár szerint 12 évente tér vissza a sárkány éve, amire 2012-ben bemutatta az első Villeret Traditional Chinese Calendart a Blancpain. Bő egy évtizeddel később megint itt a sárkány és itt egy új kiadása a rendkívül komplikált naptáras órának vörös arany tokban, zöld zománc számlappal.
Az egész Villeret kollekció tele van jobbnál jobb, bronylultabbnál bonyolultabb naptáras órákkal, de a Traditional Chinese Calendar veri az összeset összetettségben. Öt év kutatás-fejlesztés ment bele az első modellbe, ami ötvözi a Gergely és a kínai naptárat, ráadásul megfejeli mindezt egy holdfázis kijelzéssel. Nem csak azért fejlesztették ki ezt az egészet, hogy megmutassák, ők ilyet is tudnak, vagy hogy két piacon is jól eladható legyen az óra, hanem ezért mert Kínában egyszerre alkalmazzák mindkét naptárat. Mivel a tradicionális kínai naptár asztronómiai jelenségek köré épül, ezért folyamatosan csúszkálnak ide-oda a napok, ami különösen kellemetlen ha bármit mást csinálunk a holdújév megkeresésén kívül, ezért a jeles napokat és a naptárhoz köthető eseményeket ezzel követik, míg minden mást a számunkra jóval ismertebb Gergely-naptárral számolnak.
Az óra méretei is mutatják, hogy nem faék egyszerű a 464 alkatrészből álló szerkezet. 45, 2 milliméter átmérőjű és 15,1 milliméter vastag a 18 karátos vörös arany tok, ami egy sötétebb rózsaarany, összetételéből hiányzik a klasszikus rózsaaranyban lévő ezüst, csak aranyból és rézből készül. Mindenhol polírozott a tok, aminek nagy átmérője jól kompenzálja búvárórás vastagságot.
Zöld Grand Feu zománc borítja a számlapot, amin könnyű elveszni, de az eddigi kiadások közül a legleolvashatóbb és hiába zsúfolt, kellemes szimmetriája miatt nem túl bántó. Körben van felfestve a dátum, amire egy központi, hajlított mutató mutat, a Blancpain logó fölött pedig ott a mosolyog a holdfázis kijelzés. Ezeket leszámítva minden mást Mandarin nyelven találunk és a kínai naptár adatait közlik.
12 óra alatt egy kis ablakban látjuk, hogy épp milyen állat éve van, alatta pedig egy dupla óra kijelzést, ami a 24 órás napot 12 dupla órára osztja, mindegyikhez egy-egy szimbólumot társítva, melyek a kínai állatöv egy tagjához is tartoznak. 9 óránál egy holdhónap és nap kijelzés van, ahol egy kis piros pötty mutatja, ha az adott évben van-e 13. hónap a csúszások miatt. A 3 órai segédszámlapon az öt elem, a fa, a föld, a tűz, a víz és a fém található, amiről leolvashatjuk, hogy idén nem is akármelyik, hanem a fa sárkány éve van, de a tíz égi vagy mennyei szár ide lett felfestve.
Nem elég, hogy ennyi egészen különös dolgot tud számon tartani az automata 3638-as szerkezet, de egészen elképesztő, 7 napos járástartalékkal is rendelkezik, hála három rugónak. A hátlap Chinese Calendar felirata kissé Arialra sikerült, cserébe viszont a szerkezet nagyon szépen díszített. 50 darab készül csak az órából, aminek kérésre lehet megtudni az árát, de valahol 70.000 euró körül lehet.