Én egy régimódi órakedvelő vagyok: Ha tetszik, és régóta tetszik, akkor megpróbálom megszerezni, utána pedig addig hordom, amíg nem jön szembe egy érdekesebb darab. Emellett hiába járok a harmincas éveim közepén, vannak olyan kézzel nem megfogható, új, és még nem széles körben ismertetett technológiák, mint például a blockchain és egyéb társai.
Pár héttel ezelőtt megkeresett egy start-up (egyelőre még név nélkül) azzal az ötlettel, hogy mi lenne, ha mindenki, aki szeretne, résztulajdonos lehetne egy/néhány adott órában. Elhangzott még a blockchain szó, az is, hogy megtekinthető-e bármikor az óra, vagy sem. De csak képzeljétek el: Befizettek 200 ezer forintot, és szereztek 5% tulajdonrészt egy Rolex Daytonában. Vagy Patek Calatravában, ez most teljesen mindegy. Aztán összejön megint egy kis pénz, vagy jön év végi prémium, és még veszel 10% tulajdonrészt. És szép lassan akár tovább is. Ha gondolod, előzetes bejelentkezés után elmész, és megnézed az órát, felveszed csuklóra, nézegeted, majd visszateszed és mész tovább. És ha akarod, kiszállsz belőle. Röviden, dióhéjban ezt a koncepciót vázolta fel az ötletgazda.
Egyelőre nem fűzném hozzá a saját gondolataimat, sőt a következő bekezdésben az ötletgazda szavaival olvasható a terv. Arra kérném a kedves olvasót, hogy a linken található kérdőív kitöltésével segítse a projekt további előrehaladását: LINK
Az óra sok egyenlő – több tucat, vagy akár több száz – részben kerül felosztásra, így jön létre a fragmentált tulajdonlás digitális tokeneken keresztül. Ezek a részek ugyanannyiba kerülnek induláskor, arányosítva az összértékhez. Idővel az óra árának változásához illeszkedik az egyes részek anyagi értéke is. Velük aztán, kvázi részvény rendszerben, kereskedhet a tulajdonos, kialakíthat saját stratégiákat adás-vételekkel, valamint dönthet úgy is, hogy lépésenként egyre nagyobb tulajdoni hányadot szerez az órában. Szintén lehetőség van az óra teljes megvásárlására egy erről szóló ajánlattal, ami akkor megy végbe, ha a tulajdonosok többsége azt elfogadja.
Technológiai szempontból a folyamat elején kibocsátásra kerülnek olyan digitális tokenek, amik értéke a valóéleti órához kötött. Úgynevezett helyettesíthető (fungible) tokenekről van szó, amik az NFT-kkel ellentétben ugyanakkora értékűek, felcserélhetőek, kereskedésre alkalmasak és az órához kötöttek, azokban jelentenek digitális tulajdont. Ezek a tulajdoni egységek blokkláncon kerülnek tárolásra, ott lesznek eltörölhetetlenek és másolhatatlanok, a tulajdoni viszonyt smart contract kezeli.
A kérdőív ITT elérhető.