Az Orient Bambino az egy egységnyi belépő öltönyóra. Mind a vlogunkban, mind itt az írott felületen. Ismerünk számtalan méretet, 38-tól 42 milliméterig és megannyi komplikációt is.
Az alap 3 mutatós római számos, pálcika indexes, külön dátumos, 24 órás kijelzős, nap-hold kijelzésű éj-nappal segédszámlapot, tehát tényleg rengeteg félét, színben főleg, a fehértől, a csontszínűn át, piros, zöld, szürke, fekete, kék, és nem kétlem, hogy kimaradt még legalább egy a felsorolásból. A legutóbbi megjelenés talán a „legrégimódibb” komplikációt kapta, a kismásodperces segédszámlapot.
Az Orient 1950-es alapítása óta képviseli a japán elérhető óra ikonikus képét – vállt vállnak vetve a Seikoval és a Citizennel. A Bambino modellcsalád pedig az elérhető öltönyórák megkerülhetetlen kollekciója 2012 óta. Az elérhető alatt értjük azt a szegmenst, ami árban épp a divatórák fölött helyezkedik el, a mechanikus órák belépő szintjén, de ez önmagában csak az említésre elég, ahhoz, hogy annyit foglalkozzunk vele, mint a Bambino családdal, ahhoz kell a folyamatos és egyenletes minőség is. Az Orient esetében ez meg is van, tisztes összeszerelési minőséget – és minőségellenőrzést – nyújt egy konkrét szegmensben, így ha egyszer láttunk és fogtunk már Orientet, akkor nem nagyon csalódhatunk, ha más típusait is megnézzük. A fejlődés a márkán belül kézzelfogható, a szerkezeteket néhány évente frissítik az alapvető követelményeknek megfelelően (elhagyták a másodperc-stop és kézihúzás nélküli automata szerkezeteket például). Csodákat nem kell várni, szemet gyönyörködtető perlázs-díszített szerkezetet sem kell remélni, ahogy COSC minősítésnek megfelelő pontosságot sem, de amit ígérnek, azt stabilan hozza is.
Pont ezért egyeduralkodó a szegmensben a Bambino, immáron 12 éve. Rozsdamentes acél tok cseppálló, vagy minimálisan (30-50 méter) vízálló kivitelben, polírozott és szálcsiszolt felületek ízléses kombinálásával, domború ásványi üveggel és elegáns számlapokkal. Az öltönyóra, mint kategória nem szó szerint értendő. Az öltöny óra nem csak öltönyhöz, hanem bármilyen, a sima pólónál elegánsabb öltözethet megfelelő. Tehát nem csak színházba érvényes viselet, hanem teniszpólótól fölfelé szinte bármihez.
Az új kismásodperces modell a kisebb, 38,5 milliméteres családot erősíti. A 30 milliméteres vízállóság a valóságban cseppállóságot jelent, úszást, vizezést semmiképpen nem javasolnánk. PVD aranyozott és sima acél tokban készül, előbbi fehér számlapos, utóbbi fehér, törtfehér és fekete számlappal készül, mind római számos-pálcika indexes kombinációban.
A tok oldala szálcsiszolt, a felső része tükörpolírozott és egy szintén polírozott ráma veszi körbe a kifejezetten domború ásványi üveget (igen, a zafír hiányzik, de ez majd az árképzésnél ismét szóba kerül). A domború üveg „éle” egy igen érdekes optikai csalódást nyújt, mintha meghajlítaná a mutató végét is.
Mindegyik óra bőrszíjon érkezik, színben passzolnak a számlaphoz, minőségben pedig az óra árához. Az alsóbb-, vagy belépő kategóriás óráknál azt szoktuk javasolni, hogy érdemes beruházni egy drága, de utángyártott szíjra (Rios, vagy Hirsch szíjak a 15-30.000 forintos kategóriában), és máris megduplázzuk az óra vizuális értékét.
Az F6-os sorozatú automata szerkezet már nem ismeretlen, a kismásodperces verzióját F6222 néven találjuk. Specifikációban nem tér el a sorozat többi tagjától: másodperc-stoppos, koronáról kézzel is húzható, 21.600-as lengésszöggel (3 Hz) működik, járástartaléka 40 óra, a megengedett járáseltérése pedig napi +25/-15 másodperc. Ez nem azt jelenti, hogy ennyi lesz mindegyik darabnak, ez egy határérték, amin belül az óra szerkezete jó, a járása pedig szabályozható.
Az árképzésről már volt szó a zafíírüvegnél. Az acéltokos modellek 119.000-, a PVD arany színű pedig 129.000 forintért elérhető. Hunyorítva talán beleférne egy lapos zafírüveg, de azt fontos figyelembe venni, hogy a domború zafírüveg a világ minden táján drágább. Tehát egy ennyire domború zafírüveg jelentősen megdobná az óra árát és kikerülne abból a szegmensből, ami nagyon sok ember számára jelenti az első mechanikus órát. További információ és véleményhalmaz a vlogepizódunkban látható.
A tesztdarabokat az Orient hazai forgalmazójának, a Next-Time Kft-nek köszönjük.