Végeláthatatlannak tűnnek a Tissot PRX kollekcióban rejlő lehetőségek, 2021-es bemutatása óta sorra jönnek ki az új változatok. Most színátmenetes számlapokkal bővült a kínálat.
Az utóbbi évek egyik legnagyobb dobása lett a Tissot PRX. Persze, ott volt a MoonSwatch is, de annál hamar látszott, hogy az nem egy hosszútávú sikertermék lesz, inkább egy kérészéletű marketingmutatvány. Ezzel szemben a PRX konkrét űrt töltött be, elérhető árú, integrált acél csatos sportórát kínált, ami korábban nem nagyon volt. Persze voltak próbálkozások, de valahogy egyik nagy márkának se jutott eszébe meglovagolni ezt a – most már – egyértelműnek tűnő lehetőséget.
Valószínűleg nem volt nehéz kikeresni azt a régi modellt az archívumból, amire az új PRX épült és már kész is volt a legújabb sportóra, aminek sikeréhez nem csak a jó időzítés, de a kiváló ár-érték arány is hozzájárult, aminél nem szabad elfelejteni, hogy először az olcsóbb, kvarc verzió jelent meg, ami a mai napig az egyik legszebben kivitelezett acél csattal rendelkezik árkategóriájában.
Az új modell automata, a több elérhető méret közül az eredeti, 40 millimétereset veszi alapul, körülbelül 11 milliméteres vastagsággal és kompakt, 44 milliméteres hosszal, amit 51 milliméterre toldanak a végszemek. A hosszan nyújtózkodó végszemek miatt lehetséges, hogy még a jóval kisebb, 35 milliméter átmérőjű modell is jól mutat nem csak női, de férfi csuklón is. Nagyrészt szálhúzott az egyszerű vonalakkal határolt tok, amin fényesen csillognak a polírozott letörések és a kerek ráma. 100 méteres vízállósága tökéletes a hétköznapokra, ahol a zafírkristály is besegít a karcok ellen.
Egyértelműen a számlap kapta a főszerepet. Egyrészt, az automata Tissot PRX tapisserie textúrájával nem lehet melléfogni. Hála a Royal Oak-nak, minden óra ezzel a számlappal máris legalább egy nullával drágábbnak tűnik, beleértve a PRX-et is. Két átmenetes modell mutatkozott be, egy fekete-kék dégradé átmenetes és egy hasonló sötétkék-világoskék. Nálunk az utóbbi, harsányabb járt, ami tovább tapossa világoskék számlapok iránti, soha kimúlni nem látszó keresletet, viszont visz bele egy kis csavart.
A csavar nem csak az egyszerűen az átmenet, hanem annak a tükröződése a ráma belső ívén. Angolul flange ring a lünetta vagy ráma belső íve, ami az üveg alatt, a számlap peremén van és sokszor percskála vagy feliratok díszítik. Itt szálhúzott ez a felület és valószínűleg ezért látszik rajta rózsaszínnek a számlap alsó, egyébént egyáltalán nem pink árnyalatú része. Nagyon jól eltalálták az effektet, mert nem látszik állandóan és inkább csak közelebbről észrevehető. Kissé olyan ez, mint a színes másodpercmutatók, csak ötletesebb és kevésbé feltűnő.
Az átlátszó hátlap mögött nem ér minket meglepetés, ez a jól ismert Powermatic 80 (80.111) szerkezet, 80 órás járástartalékkal, 4 Hz-es frekvencia mellett. Mint a legtöbb Tissot esetében, itt is részletes gravírozást kapott a rotor, rajta a Tissot logóval és a High-Tech Escapement felirattal, ami az inkább költséghatékony, mintsem high-tech égisze alatt készül, ez ugyanis a műanyag horgonyvillát és gátkereket jelenti, ez szinte az összes belépő automata Swatch Group márkát elérte már és egyelőre megbízhatónak tűnik.
Ez is a már dicsért széles szemes acél csaton érkezik, ami ügyesen követi a csukló ívét, és szépen csillog polírozott letöréseivel. Pillangózár zárja és gyorsan kicserélhető egy gyári gumiszíjra a gyorskioldós végszemeknek hála.
Jó hír, hogy különleges számlap nem dobott az áron. Ugyan úgy 685 svájci frank, mint a többi kiadás.
T137.407.11.351.01
Tok: 40 x 11 mm acél
Kristály: Zafír
Vízállóság: 100m
Lume: Super-LumiNova a mutatókon és az indexeken
Szerkezet: Powermatic 80, 3Hz, 80 óra járástartalék
Szíj: Acél
Ár: 685 CHF
A teszthez biztosított órát a Tissot hazai forgalmazójának, a Next-Time Kft-nek köszönjük.