
Még egy éve sem nevezték át Andy Warhol-ra a Piaget Black Tie óráját, máris számtalan új referenciával bővült a kollekció, egy svájci márkáktól szokatlan konfigurátorral.
1973-ban a semmiből vált híressé a Piaget Black Tie 15102 óra, amikor Andy Warhol művész elkezdte hordani. Hamar az ő nevével azonosították a széles, akkoriban klasszikus, ma már bájosan vintage hatású órát, de a Piaget csak tavaly egyezett meg az Andy Warhol Foundation for the Visual Arts alapítvánnyal, hogy hivatalosan is Andy Warhol órának hívják a modellt. Ennek ünneplésére kiadtak egy meteorit számlapos, Clou de Paris rámás verziót, az idei Watches and Wonders expón pedig már új változatok tucatjait mutatták be.
Biztosan nem vagyok egyedül azzal a hobbimmal, hogy sokszor éjszakába nyúlóan konfigurálok sportautókat a gyártók weboldalán, hogy aztán a megosztható linket továbbküldjem arra fogékony ismerőseimnek, akik persze minden esetben használtautós linkekkel bombáznak vissza, tovább mélyítve az elmémben tátongó, autóformájú űrt. Csinálhatnám ezt órákkal, de nincs rá eszköz. Ott van a hazai Evolvens, aminek nagyon részletes konfigurátorával el lehet tölteni órákat, de valamiért a svájciak erre még nem ugrottak rá. A Rolex oldalán ugyan konfigurálhatunk, de ott inkább csak a katalógust sűrítették egy egyszerűbben kezelhető felületre. A Piaget most valahol a kettő, a végtelen változatok tárháza, és a konfigurátornak álcázott katalógus közé lőtt, ami talán a legjobb megoldás a nagy tömegek kiszolgálására.
A 45 x 43 milliméteres széles tok dimenzióit nem érdemes kerek óráéra váltani, itt csak a felpróbálás marad. Mivel oldalt szélesebb, mint felül, így kisebb és nagyobb csuklón is jól mutat, a szokatlan formák nem mindig működnek jól sok csuklón, ez viszont jó esélyekkel indul a legtöbb embernél. Fehér- és rózsaarany közül választhatunk, de a szélesség és a vékony profil még az arany súlyával is kényelmes az óra. 3 óránál egészen a tok kontúrjába süllyesztették a kis koronát, szimmetriát adva a formának. Sugaras szélcsiszolást kapott a zafírüveg körüli rész, míg a jellegzetes, lépcsős elemek polírozottak, mindig és mindenhol visszaverve a fényt. Ahogy a kőszámlapok, úgy a tok fényét sem lehet átadni képeken.
10 féle kő közül válogathatunk a számlapra, köztük meteorit és a 70-es évekhez leginkább passzoló tigrisszem opciókkal. Az forma sokszínűségét mutatja az is, hogy egy rubin vagy karneol számlappal női óraként is megállja a helyét. Sem indexek, se percskála nem töri meg a kövek textúráját, csupán a tok anyagával megegyező színű applikált Piaget logó és az elengedhetetlen „Swiss Made” felirat van a számlapon. Egyszerű pálcika és középen megtört dauphine mutatók közül választhatunk. Míg előbbi volt az Andy Warhol által hordott darabon is, a szélesebb dauphine mutatók sokkal jobban passzolnak a modernizált órához. A vékonyabb mutatók leginkább a fekete onyx számlappal működnek.
A konfigurátor végén öt bőrszíj közül választhatunk, ha pedig azt is sikerült eldönteni, akkor az általunk összeállított órát lementhetjük egy fájlban, vagy egyből felvehetjük a kapcsolatot a Piaget-val a rendeléssel kapcsoltban. Egy óra körülbelül 6-9 hónap alatt készül el, ami hosszú idő, de itt legalább úgy várakozik az ember, hogy biztosan azt kapja a végén, amit rendelt, ráadásul egy egyedi Piaget Andy Warhol jóval ízlésesebb, mint sok más óra ebben a kategóriában.
Minden órában a Piaget saját, ultravékony 501P1 automata szerkezete dolgozik tömör hátlap mögött, 4 Hz-es frekvencián, 40 óra járástartalékkal.
Konfiguráció függő az ár, így arról a Piaget-nál lehet érdeklődni. Az online konfigurátor mellett, hagyományos luxus vásárlási élményt is szerezhetünk magunknak, ha egy Piaget butikban konfigurálunk, erre viszont Magyarországon nincs lehetőség.