Nem kell sok ahhoz, hogy egy óra jóval drágábbnak tűnjön, mint ami, csak ügyesen kell keverni az összetevőket.
Európában sajnos nem tartozik a legnépszerűbb márkák közé a Rado – talán egy Swatch Group-os belső döntés miatt fókuszálnak inkább Ázsiára – pedig annak idején az elsők között kísérleteztek a ma már számtalanszor látott színes kerámiákkal, ráadásul alacsonyan szálló árakon. Amikor még a kanyarban se volt a kerámia lünettás Rolex Submariner, a Rado már kerámiatokos órát gyártott, bőven egy Rolex árszintje alatt, és azóta sem álltak meg.
Bevallom, ritkán nézem addig a Rado katalógusát, hogy a sportórákon kívül más kategóriákkal is lássak, így még érdekesebb volt hordani egy elegánsabb Rado-t.
A Diamaster Grande Seconde egy 43 milliméter átmérőjű és körülbelül 14 milliméter vastag Plasma high-tech kerámiaból készült, amit rendkívül magas hőmérsékletre melegítenek, hogy elérjék az acél-szerű hatást. Kissé úgy fest, mint egy szürke PVD bevonatos acél tok, vagy egy sötétebb titán, de fénye és felületkezelése meggyőzően acél jellegű. Kifejezetten vastag – ez igazából az egyetlen hátránya – de legalább próbálkoztak leplezni ezt a tál formájú kialakítással, ami a viselést is kényelmesebbé teszi.
Szintén kerámiából készült a 3 órai korona, ami ugyan nem menetes, de ettől még az óra 100 méterig vízálló, ami meglepő ehhez a stílushoz. Ha megnézzük oldalról a koronát, már látjuk is a vastagság okát. Az aszimmetrikus kijelzéseket modulokkal oldották meg, melyek az alapszerkezet tetején ülnek. Erre utal, hogy a korona nem pontosan a tok közepén, hanem valamivel lejjebb van, a szerkezettel egy vonalban.
Tükröződésmentes réteggel kezelt, domború zafírkristály védi a szokatlan számlapot, ami explicite nem másol semmit, de mégis úgy fest, mint egy Lange vagy egy Jacquet Droz. A legfontosabb, hogy ezt nem ügyetlenül teszi. A számlap különösen arányosra sikerült, egységes stílussal és tipográfiával. A nagyobb, óra és perc számlapon applikált pálcika indexek találunk, melyekre középen megtört, ceruzaformájú mutatók mutatnak. Külön figyelemreméltó, hogy a mutatók tengelyét egy aprócska polírozott korong fedi, ami még jóval drágább órákon sem megszokott. A nyomtatott Rado logó fölötti applikált logó aprócska tengelyen lóg, így a csuklónkat forgatva a horgony is forog.
A baloldali segédszámlapra költözött a jelentőségteljes másodpercmutató, arab számos skálával, valamint a letisztult ablakban ülő dátum is. Körkörös textúra töri meg a számlap meghatározó selyempaplan hangulatát. A két eltérő felületkezelést az applikált percskála választja el.
Az óra hátlapja is követi a számlap aszimmetriáját. Az üvegbetét és alatta a szerkezet a perc és az óramutató számlapja alá került, mutatva, hogy a másodperc segédszámlap túllóg magán a szerkezeten. A Rado Caliber 657 egy ETA 2899-S2, ami lényegében kifejezetten ehhez a Rado kollekcióhoz készült werk, máshol nem igazán lehet találkozni vele. 4 Hz-es frekvencia mellett 41 órás járástartalékot ígér, ami 2015-ös bemutatásakor még teljesen átlagos volt.
Nem ismerem ennek a konkrét órának a pontos korát, de nagyjából 6-8 éves lehet, ami egyáltalán nem látszik meg rajta. Még a gyári bőrszíj is jó állapotban van, nem beszélve a tokról, amin egyetlen karc vagy kopás sem látható – mivel kerámia – , polírozása tükörszerű. Itt mutatkozik meg a gyakorlatban a kerámia és a zafír tartóssága.
Tok: 43 mm kerámia
Kristály: Zafírkristály
Vízállóság: 100m
Szerkezet: Rado cal.657, 41 óra járástartalék, 4Hz
Szíj: Bőr
Ár: 715.000 Ft (használt, Krono/Shop)
Ref.: 657.0129.3