2015-ben egy 10 perces „hogyan készült” videón keresztül mutatta be a Patek Philippe a Grandmaster Chime ref. 5175 névre keresztelt karórát, amivel méltó módon ünnepelte a gyártó fennállásának 175. évfordulóját. A különlegessége abban rejlett, hogy a Patek a lehető legtöbb komplikációt, tehát funkciót beleépítette ebbe a típusba, és kézzel vésett aranytokba tette.
Annyi funkció került az órába, hogy két számlapot kapott, a tok és a szíj közötti kialakítás pedig megengedi, hogy a tokot bármikor megfordítsuk, és a naptárfunkciókkal felruházott számlapot nézzük. Öltönyórához képest – arany tok és bőrszíj mellett már igazán illik annak nevezni – elképesztően nagy lett, mivel kellett a hely a modulokból felépülő szerkezetnek. Tegyük hozzá, hogy a Patek amellett, hogy a – legtöbbször – saját maga által gyártott komplikáció modulokat nem csak egymásra teszegeti, hanem integrálja is, hogy helyet és alkatrészt takarítson meg, mégis, a Grandmaster Chime szerkezete 1366 alkatrészt tartalmaz. Ha nevén szeretnénk szólítani a werket, akkor Caliber 300 GS AL 36-750 QIS FUS IRM.
A tok G-shock-i méreteket ölt, 47,4 mm az átmérője, és 16,1 mm a vastagsága, így kevés csuklóra nevezhető optimális méretűnek. Érdekes lehet, hogy az összesen 6 szerencsés közül, akik ilyenhez hozzájutottak, van-e olyan, akinek jól is áll. És az imént elhangzott a lényeg, hat darab készült belőle összesen. A gyűjtők sorban álltak, nehéz lehetett a cégvezető Philippe Sternnek kiválasztani, hogy kik vehessék meg az órát, még úgy is, hogy darabja 2,5 millió svájci frankba került, tehát mai árfolyamon 765 millió forintba.
Mindenesetre gyorsan gazdát talált mind a hat példány. Gondoljunk csak bele milyen érzés lehet – a végtelen gazdagság ellenére – birtokolni a valaha volt legkomplikáltabb Pateket, amiből csak hat darab készült. Ennél ritkább csak a ref.1518 lehet, acélból, abból 4 darab készült, de még a második világháború alatt. A kapitalizmus csodája, amit a Pateknél egy évvel később láthattunk. Bemutatták a ref.6300g-t. Ami gyakorlatilag ugyanez a Grandmaster Chime, ugyanazzal a szerkezettel, de kézi vésés nélkül, fehérarany tokban. És nem limitált! Igaz, 2,2 millió frankot kérnek érte, de „csak” 300.000 frankkal olcsóbb a hat példányban limitált, kézzel vésett sárga arany változatnál.
Nem szívesen lettem volna akkor a hat tulaj helyében, amikor a békés világomban elhiszem, hogy van egy olyan órám, ami olyan sok komplikációt tartalmaz, hogy csak 6 darab készült belőle, berobban egy fehérarany, kevésbé rokokó darab, pontosan ugyanazzal a szerkezettel, limitáció nélkül. Elszomorodtam volna, az biztos. A visszhang viszont mindenképp alábbhagyott, hiszen idén nyáron kék számlappal is megjelent.
Ennek a legendás Grandmaster Chime-nek készítette el egy nagyon különleges változatát a Patek az idei Only Watch-ra. A különlegesség pedig nem csak abban rejlik, hogy egyetlen darab készült, hanem abban, hogy miből. Acélból. A célból acélból, hogy tényleg a legritkább Patek lehessen. Ugyanis a Pateknál a sportmodellek kivételével, elképesztő ritka az acél óra. Mind aranyból, vagy platinából készülnek elsősorban és nagyon ritkán acélból. Erről már meséltünk korábban egy árverésen megjelent ref. 1518 kapcsán.
A ref. 1518. Különlegessége abban rejlett, hogy a Patek Philippe nagyon ritkán készített a hetvenes évek előtt acélból órát. A hetvenes években, pontosabban 1976-ban indult a sportóra vonal, amikor bemutatták a mai napig rendkívül sikeres Nautilus-t. (A sportóra szót kezeljük annak svájci mércéjével, tehát egy 100 méterig vízálló, az öltönyóráknál masszívabb, acélból készült óráról beszélünk.) Az tehát, hogy a Patek készített acélból órát, nem volt gyakori a hetvenes évekig. Az ominózus 1518-as egyébként is egy finom szerkezet: stopperes és öröknaptáras. A svájci gyártó előszeretettel kombinálta ezt a két komplikációt, személyes kedvencem az öröknaptár, hiszen gondoljunk csak bele, mennyire romantikus – a maga módján – egy olyan mechanikus szerkezet, amelyben minden úgy van áttételezve, hogy nem kell foglalkoznunk sem azzal, hogy hány napos a hónap, sem azzal, hogy mikor van szökőév, mert az óra tudja magától. Fontos az is, hogy sokáig a Patek 2499 és 1518 voltak az egyedüli stopperes, öröknaptáras órák, mondhatni, ilyen szempontból uralták koruk iparát. Nem eladási mennyiségben, hanem know-how-ban.
A 1518-as referenciából összesen 281 darab készült. 200 darab sárga aranyból, ezek 250–500 ezer dollár körüli összeget érnek – a többi pedig rózsaaranyból, 450–1500 ezer dollár közötti értékkel. És van – a jelen állás szerint – négy darab acélból. Ezek közül kettő 1944-ben került közvetlenül a gyártótól Magyarországra, egy Joseph Lang nevű kereskedő megrendelése alapján. Hogy ő kinek a megbízásából rendelte, nem lehet tudni, de igen meglepő, hogy ’44-ben rövid időn belül két nagy értékű Patek is hazánkba került – csak az inflációt számolva most nagyjából 35–40 ezer dollárba kerülnének, márpedig jelenleg egy öröknaptáras, stopperes Patek ennél jóval drágább, viszont abban a korban a 2265 dolláros ár nagyon soknak számított.
A kettő, hazánkba került darabból az egyik az, amely 2016 decemberében rekordot döntött. A konkrét példányt a kilencvenes évek közepén egy németországi kereskedő vette meg egy ottani óravásárban, nagyjából 200 ezer dollárnak megfelelő összegért, és innentől kereskedőtől kereskedőre, majd gyűjtőre szállt, míg ki nem kötött a Phillips aukcióján, ahol az aukciósház jutalékával együtt 11 millió frankért (11,3 millió USD), tehát mai árfolyamon 3,1 milliárd forintért cserélt gazdát. Az óraipar és a befektetések fintora, hogy még csak nem is arany vagy platina, hanem acél.
Ennek fényében máris érthető, hogy miért akasztotta ki a különlegesség-faktort az acélból készült 6300G és miért lett az aukció egyértelmű sztárja, miután 31 millió svájci frankért átvette a vezető helyet a világ legdrágább óráinak listáján. Tehát kerekítve 9,5 milliárd forintot fizetett ki valaki az acél Grandmaster Chime-ért.
Egyébként számtalan érdekes óra fordult még meg az aukción, mint például a Piaget Altiplano Ultimate Automatic, ami mindössze 4,3 milliéter vékony, vagy az Ateliers de Monaco érdekes anyaghasználatvál létrejött karóra, és még sorolhatnánk, de ehelyett a böngészést az olvasóra hagyjuk. A Christie’s oldalán megtalálhatóak a leütési árak ITT, az Only Watch oldalán pedig a katalógus, részletesebb leírásokkal és több adattal ITT.
Galéria: